برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1522 100 1
شبکه مترجمین ایران

صفوان بن یحیی

صفوان بن یحیی در دانشنامه اسلامی

صفوان بن یحیی
صفوان بن یحیی از یاران و راویان امام کاظم و امام رضا و امام جواد علیهم السلام و وکیل حضرت رضا علیه السلام و امام جواد علیه السلام بود.
صفوان پسر یحیی، کنیه اش أبو محمد بجلی کوفی است. وی فروشنده پارچه ای ظریف به نام سابری بود. و از همین رو به بیاع سابری مشهور شد. پدرش از اصحاب امام صادق علیه السلام و خود او از یاران و راویان امام کاظم و امام رضا و امام جواد علیهم السلام و وکیل حضرت رضا علیه السلام و امام جواد علیه السلام است و در سال ۲۱۰ ه ق در مدینه درگذشت.
شخصیت و جایگاه صفوان
امام جواد علیه السلام به او توجهی خاص داشت و پس از درگذشت وی، کفن و حنوط برای او فرستاد و به اسماعیل پسر امام کاظم علیه السلام دستور داد بر او نماز بخواند و در روایتی خشنودی خود را از او بیان فرموده است.صفوان در تجارت شریک عبدالله بن جندب و علی بن نعمان بود. روزی در بیت الله الحرام پیمان بستند: هر کدام زودتر درگذشت، آنکه باقی می ماند نماز و روزه و زکات دیگری را نیز به جای آورد. آن دو زودتر از دنیا رخت بربستند و صفوان روزی ۱۵۰ رکعت نماز می گزارد و در سال سه ماه روزه می گرفت و هر سال سه بار زکات می داد و هر کار مستحبی که انجام می داد برای آن دو نیز به جای می آورد.صفوان از اصحاب اجماع است و علمای شیعه بر درستی روایات او اتفاق نظر دارند. نجاشی او را با الفاظ ثقه و ثقه عین ستوده است و شیخ طوسی صفوان را نزد علمای حدیث موثقترین اهل زمان خود و عابدترین و از زهّاد می داند.
تالیفات
صفوان سی کتاب تصنیف کرده است و نام او در سلسله سند بیش از ۱۱۰۰ حدیث آمده است. صفوان از ابن أبی عمیر، ابن بکیر، حمّاد بن عثمان، عبدالله بن سنان و بسیاری دیگر روایت شنیده است وبسیاری همچون احمد بن محمد بن أبی نصر البزنطی، محمد بن خالد البرقی، الفضل بن شاذان نیشابوری و... از او حدیث نقل می کنند.
منبع
...
صفوان بن یحیی
صفوان بن یحیی بجلی کوفی(درگذشت ۲۱۰ق) از یاران امام کاظم(ع)، وکلای امام رضا(ع) و امام جواد(ع) و اصحاب اجماع.
نام او در سند روایات بسیاری آمده است، او از سه تن از امامان شیعه بدون واسطه و از امام صادق(ع) با واسطه روایت کرده است. او در روای ...

صفوان بن یحیی در دانشنامه ویکی پدیا

صفوان بن یحیی
صفوان بن یحیی از اصحاب موسی کاظم، امام علی بن موسی الرضا و امام محمد تقی و راویان حدیث شیعه بود که به جهت وثاقت جزو اصحاب اجماع محسوب می شود.وی در سده دوم و اوائل سده سوم هجری می زیست. و از جمله وکلا و نایبان خاص امام رضا و جواد بود، که وظیفه جمع آوری وجوهات شرعی، نشر روایات اهل بیت را هم برعهده داشت.
صفوان بن یحیی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صفوان بن یحیی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صفوان بن یحیی   • مفهوم صفوان بن یحیی   • تعریف صفوان بن یحیی   • معرفی صفوان بن یحیی   • صفوان بن یحیی چیست   • صفوان بن یحیی یعنی چی   • صفوان بن یحیی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صفوان بن یحیی

کلمه : صفوان بن یحیی
اشتباه تایپی : wt,hk fk dpdd
عکس صفوان بن یحیی : در گوگل

آیا معنی صفوان بن یحیی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )