برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1602 100 1
شبکه مترجمین ایران

صحرای غربی

صحرای غربی در دانشنامه ویکی پدیا

صحرای غربی
مختصات: ۲۵° شمالی ۱۳° غربی / ۲۵°شمالی ۱۳°غربی / 25; -13
۱۸۸۳- اسپانیا صحرای غربی را به قلمرو خود ملحق نمود.
۱۹۷۳- تشکیل جبهه پولیساریو و اعلام جمهوری دمکراتیک عربی صحرا و نبرد با اسپانیا و حمایت احزاب چپ جهان سوم از این جنبش.
۱۹۷۵ - سازمان ملل متحد">مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دیوان بین المللی دادگستری خواست در خصوص وضعیت صحرا رای صادر نماید. این دادگاه وجود روابط تاریخی بین صحرا با مغرب و موریتانی را تایید، اما وجود رابطه حاکمیت و سیطره قانونی میان آن ها را رد نمود. در همین حال اتفاق سه گانه مغرب، اسپانیا و موریتانی منجر به خروج اسپانیا و راهپیمایی بزرگ سبز از سوی ۲۵۰ هزار مغربی به دعوت ملک حسن شد.
۱۹۷۶- اعلام جمهوری صحرا به مرکزیت العیون و پیمان مغرب و موریتانی برای تقسیم صحرا، آغاز تهاجم جبهه پولیساریو به نواکشوت.
۱۹۷۷- پیمان دفاع مشترک میان مغرب و موریتانی و تهاجم دوم به پایتخت موریتانی.
صحرای غربی منطقه ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه آزادی بخش پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند.
تراکم جمعیت در این منطقه یکی از کم ترین ها در جهان است و بیشتر جغرافیای آن را دشت های بیابانی تشکیل داده است. بزرگ ترین شهر آن العیون نام دارد که نیمی از جمعیت منطقه صحرای غربی را در خود جا داده است.
مردم منطقه عموماً مردمانی بِربِر و عرب تبار هستند.هنگامی که اسپانیا از صحرای غربی خارج شد این سرزمین ۷۵۰ هزار نفر جمعیت داشته است اما اکنون کمتر از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد بخش عمده ای از جمعیت در سالهای جنگ پلیساریو به کشورهای اطراف مهاجرت نموده اند.
عکس صحرای غربی
پرچم صحرای غربی در ۲۷ فوریه ۱۹۷۶ پذیرفته شد.
نبرد صحرای غربی در صحرای بزرگ آفریقا در کشورهای مصر و لیبی که جهبه اصلی نبرد شمال آفریقا در جنگ جهانی دوم محسوب می شود از سال ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صحرای غربی در دانشنامه آزاد پارسی

صحرای غربی (Western Sahara)
مسجد ملا عبدالعزیز، العیون، مسجد ملا عبدالعزیز، العیون، موقعیت. صحرای غربی(قبلاً صحرای اسپانیا)از شمال به کشور مغرب (مراکش)، از شمال شرقی به الجزایر، از شرق و جنوب به موریتانی، و از غرب به اقیانوس اطلس محدود است. این کشور ۲۶۶,۷۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن بندر العیون است.سیمای طبیعی. این سرزمین، که در غرب صحرای افریقا واقع شده، کشوری تقریباً هموار است که سراسر آن را بیابان ها و دشت های خشک و بی آب و علف فراگرفته و از نظر جغرافیایی به دو ناحیۀ شمالی با نام ساقیه الحمراء و ناحیۀ جنوبی با نام وادی الذهب یا ریو دِ اورو تقسیم می شود. این کشور رودخانۀ دائمی ندارد و ارتفاع بلندترین نقطۀ آن، که در مرز شرقی جا دارد، ۸۰۵ متر است. سِمارَه و داخله از شهرهای مهم این کشورند و اقلیم آن گرم و خشک و کم باران است.
اقتصاد. فسفات عمده ترین ذخایر زیرزمینی و صادراتی این کشور است و پرورش شتر و بز و نیز صید ماهی از دیگر منابع مهم درآمد آن محسوب می شود.
حکومت و سیاست. نوع حکومت این کشور از ۱۹۷۶ جمهوری در تبعید است و مجلس آن ۴۵ عضو در تبعید دارد و پولیساریو (جبهۀ خلق برای آزادی) زمام امور کشور را موقتاً در دست دارد.
مردم و تاریخ. جمعیت صحرای غربی حدود ۵۳۱هزار نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به حدود۲ نفر در کیلومتر مربع می رسد. اکثر جمعیت آن را عرب های بربر تشکیل می دهند که به زبان عربی گفت وگو می کنند و پیرو آیین اسلام اند. مورها، طوارق ها، و توبوس ها در قرن ۵م در صحرای غربی ساکن شدند؛ بسیاری از یمنی ها نیز در قرن ۱۳م به این سرزمین مهاجرت کردند و بر شمار ساکنان آن افزودند. پرتغالی ها در قرن ۱۵م به آن جا وارد شدند و به تجارت برده و کائوچو پرداختند. در آغاز قرن ۱۸، اسپانیا صحرای غربی را تصرف کرد و آن را صحرای اسپانیا نامید. ساکنان صحرا که از حضور بیگانگان در میهن شان ناراضی بودند با فرانسوی ها، که مراکش را در تصرف داشتند، و نیز استعمارگران اسپانیایی به مخالفت برخاستند، اما طی عملیات نظامی سال های ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۰ سرکوب شدند و اسپانیا بر صحرا استیلا یافت. کشف منابع عظیم فسفات در صحرای غربی بر اهمیت منطقۀ مزبور افزود و به رونق و فعالیت های اقتصادی آن کمک کرد. درپی حمایت سازمان ملل متحد از حقوق مردم صحرای غربی، در ۱۹۷۳ جبهه ای با نام ...

صحرای غربی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صحرای غربی   • مفهوم صحرای غربی   • تعریف صحرای غربی   • معرفی صحرای غربی   • صحرای غربی چیست   • صحرای غربی یعنی چی   • صحرای غربی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صحرای غربی

کلمه : صحرای غربی
اشتباه تایپی : wpvhd yvfd
عکس صحرای غربی : در گوگل

آیا معنی صحرای غربی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )