برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1561 100 1
شبکه مترجمین ایران

صحاح الفرس

معنی صحاح الفرس به فارسی

صحاح الفرس
کتابی است در لغت فارسیو آن پس از لغت فرس اسدی کهن ترین فرهنگ موجود است . مولف آن شمس الدین محمد بن فخر الدین هند و شاه نخجوانی مشهور به [ شمس منشی ] نو- یسنده قرن ۸ ه.است . صحاح الفرس کتابی است در بیست و پنج باب و دارای حدود ۴۳٠ فصل و ۲۳٠٠٠ لغت ( اغلب لغات بسیط مشتقات و ترکیبات و کنایات ) با شواهری برای هر لغت و یک دیباچه نسبه مفصل حاکی از ستایش خواجه غیاث الدین و شمه ای از احوال مولف و وصفی از لغت فرس اسدی و بیان کفیت کار مولف و ذکر فهرست ابواب و تعداد فصول و لغات و بخشی در باب حروف تهجی و شرح چگونگی تنظیم لغات واهمیت کتاب از مقاله آقای دکتر طاعتی درتعلیقه( تلخیص مجلد چهارم برهان طبع اول نگارنده ).

صحاح الفرس در دانشنامه ویکی پدیا

صحاح الفرس
کتاب صحاح الفرس یا فرهنگ محمد بن هندوشاه کهن ترین لغت نامهٔ موجود فارسی به فارسی پس از لغت فرس اسدی است. مؤلف فرهنگ جهانگیری ضمن بیان منابع فرهنگ خود از آن با نام فرهنگ محمد بن هندوشاه یاد کرده است.
لغت فرس
مصنف آن شمس الدین محمد بن فخرالدین هندوشاه نخجوانی مشهور به شمس منشی از نویسندگان نامی قرن هشتم هجری است.
وی این کتاب را در سال ۷۲۸ هجری قمری در شهر تبریز در تصحیح لغات طوایف فرس و تنظیم و تکمیل کتاب لغت فرس اسدی، به وضوح صحاح الغه جوعری تصنیف کرده است.
این کتاب در ۲۵ باب دارای چهارصد و سی فصل و دو هزار و سیصد لغت (اغلب لغات بسیط نه مشتقات و ترکیبات و کنایات) با شواهد متعدد برای هر لغت و یک دیباچهٔ نسبتاً مفصل توسط دکتر عبدالعلی طاعتی تصحیح انتقادی شده و به وسیلهٔ بنگاه ترجمه و نشر کتاب بطبع رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صحاح الفرس در دانشنامه آزاد پارسی

صِحاحُ الفُرْس
تألیف شمس الدین محمد نخجوانی، معروف به شمس منشی، فرهنگی فارسی به فارسی. مؤلف این فرهنگ را در ۷۲۸ق در ۲۵ باب و ۴۳۱ فصل به ترتیب الفبای فارسی تدوین و آن را به خواجه غیاث الدین محمد (۷۲۸ـ۷۳۶ق) تقدیم کرده است. در این کتاب، که ۲۳۰۰ واژه را دربر دارد، گاه نام های خاص، صیغه های افعال، واژه های مرکب و صفت های مفعولی نیز آمده است. صحاح الفرس به کوشش عبدالعلی طاعتی چاپ شده است (تهران، ۱۳۵۵ش).

صحاح الفرس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرحسین
نام کتاب( فرهنگ لغات فارسی از قرن هشتم هجری)تالیف محمدبن هندوشاه نخجوانی که پس از کتاب لغت فرس تالیف ابومنصور علی بن احمد اسدی طوسی کهن ترین فرهنگ فارسی به فارسی موجود شناخته شده -تصحیح لغات طوایف فرس

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صحاح الفرس   • مفهوم صحاح الفرس   • تعریف صحاح الفرس   • معرفی صحاح الفرس   • صحاح الفرس چیست   • صحاح الفرس یعنی چی   • صحاح الفرس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صحاح الفرس

کلمه : صحاح الفرس
اشتباه تایپی : wphp hgtvs
عکس صحاح الفرس : در گوگل

آیا معنی صحاح الفرس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )