برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1639 100 1
شبکه مترجمین ایران

شیطان

/SeytAn/

مترادف شیطان: ابلیس، اهریمن، دیو، عفریت، عفریته، هرماس، هرمس، زبل، زرنگ، محیل، آتشپاره، بازیگوش، تخس، شرور

متضاد شیطان: آدم

برابر پارسی: اهریمن، دیو

معنی شیطان در لغت نامه دهخدا

شیطان. [ ش َ ] (ع اِ) هر سرکش و نافرمان از مردم و پری و ستور و جز آن. ج ، شَیاطین. (از منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). نافرمان. متمرد. (از فرهنگ فارسی معین ) (از اقرب الموارد). || دیو. (دهار) (مهذب الاسماء) (مجمل اللغة) (آنندراج ) (منتهی الارب ) (ترجمان القرآن ص 2). || دیو استنبه. (ناظم الاطباء). || دیو مردم. (دهار) (مهذب الاسماء). || بدخوی سخت دل. (از منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). || نوعی از نبات. ج ، شیاطین. (مهذب الاسماء). نوعی از زقوم. (تحفه ٔ حکیم مؤمن ). || مار. (از منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || (از ع ، ص ) در صفت بچه ٔ شریر بی آرام شوخ. تُخْس. بازیگوش. (یادداشت مؤلف ).

شیطان. [ ش َ ] (اِخ ) ابلیس. (ناظم الاطباء). (از ماده ٔ شطن شطوناً، یعنی دور شد دور شدنی ) و وجه تسمیه آن است که از درگاه حضرت آفریدگار مطلق رانده شده است. برخی گفته اند از ماده ٔ شاط شیطاً می باشد که به معنی هلاک شدن است ، بنابراین وزن آن فعلان است و وجه تسمیه نیز ظاهر است. در مجمعالسلوک گفته است که «شیطان آتشی است ناصاف که آمیخته به تاریکی کفر است در جسم و روان آدمی مانند جریان خون روان است ». علماء در تفسیر این لفظ از آیت مبارکه ٔ «شیاطین الانس و الجن » (قرآن 112/6) اختلاف دارند، واین اختلاف بر دو قول است : قول اول آن است که شیاطین همگی فرزند ابلیسند جز آنکه وی فرزندان خود را به دو قسمت ساخت ، قسمتی را مأمور وسوسه ٔ بنی نوع بشر ساخت و قسمت دیگر را مأمور وسوسه ٔ جن کرد، پس قسم اول شیاطین انس و قسم دوم شیاطین جنند. قول دوم آن است که شیاطین هر متمرد نافرمانی از نوع جن و انس را نامند و از این رو پیغمبر (ص ) به ابوذر فرمود: هل تعوذن باﷲ من شر شیطان الانس و الجن ؟ ابوذر گفت : مگر برای بنی آدم هم شیطان وجود دارد؟ فرمود: بلی شیاطین انس شریرتر از شیاطین جنند، و این قول ابن عباس است که امام فخر رازی در تفسیر بیان کرده است. (از کشاف اصطلاحات الفنون ). وجودی مظهر خبث و شرارت که موجب گمراهی و شرک و غرور و ظلم و بدبختی افراد بشر گردد. اهریمن. ابلیس. در قرآن و روایات اسلامی آمده که وی نخست فرشته بود و چون از امر الهی مبنی بر سجده کردن آدم (ع ) امتناع کرد از درگاه احدیت رانده شد و به اغوا و اضلال خلق پرداخت. (از فرهنگ فارسی معین ). رأس الکفر. جم. ...

معنی شیطان به فارسی

شیطان
وجودی مظهر خبث و شرارت که موجب گمراهی و شرک و غرور و ظلم بدبختی افراد بشر گردد اهریمن ابلیس . توضیح در قر آن روایات اسلامی آمده که وی نخست فرشته بود و چون بامر الهی مبنی بر سجده کردن آدم امتناع کرد از درگاه احدیت رانده شد و باغوا و اضلال خلق پرداخت .
( اسم ) ۱ - دیو اهریمن . ۲ - نافرمان متمرد جمع : شیاطین . ۳ - ابلیس .
آنکه مانند شیطان در هر کاری وسوسه میکند
صفت شیطان خیال سوئ ظن
نامی است که در لاهیجان به زن زلخت دهند یا شیشان .
شیطان سوزنده که شیطان را آتش زند و بسوزد و نابود کند .
شیطان شکننده شیطان را بکشند و شکست دهند
شیطان صفت شیطان خوی دیو خوی
که صفت خوی شیطان دارد دیو سرشت
شیطان سرای جای دیو و ابلیس
سهام . لعاب شمس
قسمی قارچ

معنی شیطان در فرهنگ معین

شیطان
(شَ یا ش ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - دیو، اهریمن . ۲ - نافرمان . ۳ - شرور. ، ~ را درس دادن بسیار حیله گر بودن .

معنی شیطان در فرهنگ فارسی عمید

شیطان
۱. [مجاز] روح پلید و خبیث.
۲. (صفت) [مجاز] متمرد، نافرمان.
۳. دیو، اهریمن.
۴. در اسلام، فرشته ای که چون از فرمان الهی در سجده کردن آدم خودداری کرد از بهشت رانده شد و به گمراه ساختن آدمیان پرداخت، ابلیس.
۵. (صفت) بازیگوش.

شیطان در دانشنامه اسلامی

شیطان
هر موجود سرکش و متمرد از فرمان خداوند متعال از جن و انس که دور از رحمت است و کارش وسوسه خلق است را شیطان می گویند. عنوان یاد شده به مناسبت در بسیاری از بابهای فقهی همچون طهارت، صلات، حج و نکاح آمده است.
شیطان به هر موجود طغیانگر و دور از رحمت خداوند متعال که کارش وسوسه خلق و دعوت آنان به بدیها است اطلاق می گردد؛ چنان که بر موجود سرکش و متمرد معروف؛ یعنی ابلیس که از سجده بر حضرت آدم (علیه السّلام) سر باز زد و نیز بر فرزندان او که از جنس جن می باشند اطلاق می شود.
موارد استحباب استعاذه
پناه بردن به خداوند متعال از شر شیطان با گفتن «أعوذ باللّه من الشّیطان الرجیم» و مانند آن در هرحال، بویژه اوقات زیر مستحب است: هنگام تلاوت قرآن کریم؛ پیش از قرائت در نماز؛ هنگام آمیزش؛ و زمان ورود به مستراح.
حالات حضور شیطان
برخی افعال و حالات در انسان، بستر و زمینه ساز حضور شیطان و نزدیک شدن او به انسان می گردد؛ از این رو، در روایات از چنین افعال وحالاتی نهی شده است و فقها به کراهت آنها حکم کرده اند، مانند: خضاب کردن در حال جنابت و حیض؛ تخلی بر روی قبر؛ ایستاده ادرار کردن در آب ؛ تنها بودن در خانه؛ به تنهایی مسافرت کردن؛ خلوت کردن زن و مرد اجنبی در یک مکان؛ نگهداری زباله در منزل در شب و بیرون نبردن آن در روز و راه رفتن در یک کفش.
عوامل دوری شیطان
...
شیطان
شیطان نامی است برای هر موجود شرور و سرکش. به عنوان اسم خاص، شیطان (یا ابلیس) نام موجودی است که بر آدم سجده نکرد و از درگاه الهی رانده شد. واژه شیطان و شیاطین ۸۸ بار در قرآن به کار رفته که در بسیاری از موارد، مراد از آن ابلیس است. شیاطین تاثیر تکوینی ندارند و تنها از راه تحریک هوای نفس و غرائز، در صدد منحرف ساختن انسان ها و مبارزه با راه پیامبران هستند. در قرآن و روایات به برخی از این جنبه ها اشاره شده است. سرانجام شیطان و پیروانش دوزخ خواهد بود.
در میان اهل لغت درباره پیدایش لفظ «شیطان» اتفاق نظر وجود ندارد. برخی آن را واژه ای اصیل در زبان عربی می دانند و عده ای واژه ای وارداتی و برخی آن را برگرفته از ریشه «شَطَنَ» به معنای دور شدن دانسته اند و گروهی آن را مشتق از ر ...


شیطان در دانشنامه ویکی پدیا

شیطان
کلمه شیْطان از ماده «شطن» گرفته شده، و «شاطن» به معنای «خبیث و پست» آمده است، و شیطان به موجود رانده شده، سرکش و متمرد اطلاق می شود و به معنی روح شریر و دور از حق، نیز آمده است.
لاست
جن گیر
وکیل مدافع شیطان
مرشد و مارگاریتا
بچه رزماری
کنستانتین
فاوست
قلب آنجل
طالع نحس
مصائب مسیح
دروازه نهم
سریال سوپرنچرال
سریال Point Pleasant
دکتر هو
او یک فرشته بود(۱۳۸۴)
اغما(۱۳۸۶)
ملک سلیمان (۱۳۸۹)
سقوط یک فرشته (۱۳۹۰)
ضد مسیح
لوسیفر(سریال)
در عربی «شیطان» اسم عام (اسم جنس) است، در حالی که «ابلیس» (کسی که آدم را فریب داده است) اسم خاص (عَلَم) می باشد. به عبارت دیگر شیطان به هر موجود موذی و منحرف کننده و یاغی و سرکش، خواه آدمی یا غیرآدمی می گویند.
شیطان به موجود موذی و مضر گفته می شود، موجودی که از راه راست بر کنار بوده و در صدد آزار دیگران است، موجودی که سعی می کند ایجاد دودستگی نماید، و اختلاف و فساد به راه اندازد، و اینکه به ابلیس هم شیطان اطلاق شده بخاطر فساد و شرارتی است که در او وجود دارد.شیطان به موجودی اتلاق میشود که زمانی بهتر از میکائیل بود اما شرایط گردن کشی و دوری از حق اورا شیطان ساخت همیشه حق پرست باشید
براساس تفسیرهای کتب دینی اسلام، ابلیس یکی از جن ها بود که بر اثر پارسایی زیاد به درجه فرشتگان راه یافت و مقرب ترین نزد خدا گشت، اما برای سجده نکردن به آدم او از درگاه الهی رانده شد در این هنگام شیطان از خداوند برای خود مهلت خواست و خداوند نیز به او تا روزی معین مهلت داد در تاریخ طبری در روایاتی از ابن عباس نقل شده: ابلیس از فرشتگان بود و نامش عزازیل بود و در زمین ساکن بود. فرشتگان ساکن در زمین جن نام داشتند. ابلیس به عبادت همی کوشید و در دانش از همه پیش بود و به همین سبب مغرور شد و در برابر فرمان خدا عصیان نمود. در شاخه ای از عرفان به این نظر که شیطان فقط خدا را لایق سجده شدن می دانست و این امر به عشق بالای شیطان به خدا تعبیر شد، به نقلی بسیاری از عرفا به دنبال این سطح عشق نسبت به خدای متعال بودند. اما شیطان چون خودش را بالاتر از انسان می دید از روی تکبر و حسادت به او سجده نکرد؛ و بنا به نظر بسیاری از دانشمندان الهیات، پایه و اساس تفکر و ذات وجودی شیطان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیطان در دانشنامه آزاد پارسی

(یا: ابلیس) در الهیات یهود و مسیحی روح اعلای شر (بعل زبوب، لوکیفر/لوسیفر، ابلیس)، یا روح شریر به طور عام. شیطان تنها درکتاب های جدیدتر عهد عتیق حضور دارد و در این زمان بود که شیطان در دین یهود اهمیت یافت. مفهوم شیطان از یهودیت به مسیحیت رسید و الهیات مسیحی، دست کم تا عصر آنسلم قدیس، آمرزش را اساساً خلاصی انسان از اسارت شیطان به واسطۀ مرگ عیسی مسیح می دانست. عیسی به واقعیت مُلکِ شر که شهریارش شیطان یا بعل زبوب بود پی برد. در قرون وسطا، شیطان در خرافات عامه به صفات خدایان شاخدار باروری در باور مشرکان متصف شد و خدای ساحران به شمار رفت. عقیده به شیطان متشخص در دوران اصلاح دینی قوت داشت و رهبر جنبش، لوتر، خود را آماج ایذای شخص شیطان می دید. با اوجگیری مذهب پروتستان لیبرال در قرن ۱۹ گرایشی شدید به انکار وجود حقیقی روح شر و توضیح شیطان به مثابۀ «چارچوبی» بر یک مفهوم پدید آمد. با این همه، کلیسای کاتولیک هرگز تعبیر سنتی را رها نکرد و متألهانی مانند کلایو استَپِلز لوئیس اعتقاد به وجود یک نیروی اهریمنی را حفظ کرده اند. در اسلام، شیطان نام کلی همۀ موجوداتی است که انسان را به نافرمانی خداوند می خوانند. شیطان لفظی عربی به معنای دور شده است. ابلیس اسم خاص و معرّب از دیابولوس یونانی است، هرچند برخی مفسران آن را نیز واژه ای عربی به معنای نومیده شده می دانند. نام های دیگری نیز برای ابلیس ذکر کرده اند، ازجمله عزازیل که به گفتۀ ابن عباس نام ابلیس پیش از نافرمانی از امر خداوند بوده است. لفظ شیطان بارها به صورت مفرد و جمع و معرفه و نکره و مضاف در قرآن به کار رفته است، گاه نیز شیطان به جای ابلیس به کار رفته است.ابلیس آفریده ای است از آفریدگان خدا،دارای اراده و شعور،که بشر را دعوت به شر نموده و او را به سوی گناه سوق می دهد. نام او در قرآن، نخستین بار در داستان آفرینش آدم آمده است. شیطان در شمار و در جمع فرشتگان بود و آنگاه که خداوند به ایشان فرمان داد به آدم سجده کنند شیطان به ادعای آن که خود از آتش آفریده شده پس برتر از آدم است، که از خاک آفریده شده بود، سرباز زد. خداوند او را رجیم خواند و از جمع فرشتگان بیرون راند. شیطان درصدد انتقام از آدم و نسل او برآمد و از خداوند برای این کار وعده خواست و خداوند تا «وقت معلوم» به او فرصت داد و شیطان قسم خورد تا آدم و فرزندانش را از ...

نقل قول های شیطان

شیطان (عبری: שָּׂטָן به معنای «دشمن») اصطلاحی است و همچنین به عنوان نام یکی از چهره های نمایان شده در متون ادیان ابراهیمی است.
• «شیطان همواره فروگذارنده انسان است.»

شیطان در جدول کلمات

شیطان
اهریمن
شیطان بزرگ
امریکا
شیطان در جلد این خزنده آدم و حوا را فریب داد
مار
شیطان و ابلیس
هریمن
شیطان و اهریمن
ابلیس
شیطان و دشمن
اهرمن
شیطان و دیو
اویل
شیطان | اهریمن
ابلیس
ساخته ترسناک سام ریمی با نام اصلی شیطان مرده
کلبه وحشت
صفت آدم شیطان و پر جست و خیز
بازیگوش

معنی شیطان به انگلیسی

devil (اسم)
شیطان ، روح پلید ، عفریت ، ابلیس ، نویسنده مزدور ، خارخسک
archfiend (اسم)
شیطان ، دیو بزرگ
satan (اسم)
شیطان ، ابلیس
demon (اسم)
شیطان ، دیو ، روح پلید ، جنی ، اهریمن ، عفریت
lucifer (اسم)
شیطان ، ستاره صبح
fiend (اسم)
شیطان ، خونی ، دیو ، روح پلید ، عفریت ، ادم بسیار شریر
deuce (اسم)
شیطان ، جن ، عفریت ، دولو ، دوخال ، دوکور
beelzebub (اسم)
شیطان ، بعلزبوب
bogey (اسم)
شیطان ، دیو
bogie (اسم)
شیطان ، دیو ، جن
bogy (اسم)
شیطان ، دیو ، جن ، لو لو ، غول
daemon (اسم)
شیطان ، دیو ، روح پلید ، جنی ، اهریمن
tempter (اسم)
شیطان ، اغوا کننده ، وسوسه گر
mephistopheles (اسم)
شیطان ، مفیستوفل
papaw (اسم)
شیطان
pawpaw (اسم)
شیطان
disobedient (صفت)
خیره ، شیطان ، سرکش ، سرپیچ ، متمرد ، نامطیع ، عاصی ، گردن کش ، نا فرمان
arch (صفت)
اصلی ، فریبنده ، ناقلا ، شیطان
naughty (صفت)
شیطان ، نا فرمان ، بدذات
impish (صفت)
شیطان ، شیطان صفت ، جنمانند ، جن خو
maleficent (صفت)
شیطان ، شریر ، زیان اور ، تبه کار
puckish (صفت)
شیطان
mischievous (صفت)
خبیی ، شیطان ، موذی ، بدجنس ، بدسگال

معنی کلمه شیطان به عربی

شیطان
ابليس , شرير , شقي , شيطان , عربة , قوس , موذي
جهنمي
ارهاب
خيط رقيق

شیطان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مائده
این واژه از اساس یونانى ست و تازیان (اربان) از واژه ى یونانى ساتانَس برداشته و معرب نموده و گفته اند: الشیطان ، شیطنة ، شیاطین شطن یشطن ، شیطانیة و ... !! شایسته ایرانیان نیست که واژه هاى یونانى ، رومى ، هندى ، مصرى و ... را از فیلتر و غربال تازى(اربى)
بیان کنند پس شایسته است که بگوییم و بنویسیم : ساتان ساتانى/ساتونى بجاى شیطانى/شیطونى ساتانِش Satanesh (یونانى-پارسى-پیشنهادى: ساتان + اِش (مصدرساز) : شیطنت ساتانیبود Satanibud (یونانى-پارسى-پیشنهادى: ساتانى (شیطانى) + بود(بودن) : شیطانیت ، شیطان صفتى
کوثر
ابلیس .دورو .حیله گر.دروغگو
افشین
لوسیفر
علی دوستی نوگورانی
خناس
واژگا
شیطان - ساطان-سیتان=دانای مطلق/ دانای به تمام وکمال
ساشان-ساسان-ساتان -شاتان-اشتان-استان-ایستان-ایسا-اوسا-استاد-وایسا-عیسی
پسوند چندین کشور ستان است که به همین معنی میباشد
افغان ستان= اوگان ستان=او خان ستان= آن دانا همه چیز می داند
اوزبکستان= او ز بک ستان =او از بک ستان=آب از بزرگ دانا
تر ک ستان=تر کوچک= تر =کر=پسر خدا همه چیز دانا

نیلی
لوسیفر
جمع شیاطین
ستی
شرور،satan
Rashin Ansar2468i
لوسیفر مورنینگ استار اسم اصلی شیطان و مرتبط با کار او وقتی فرشته بود است .
و در کل devil به معنی شیطانی و اهریمنی است و گاهی به منظور شیطان استفاده می شود .
منظور من از شیطان هم فقط همین کلمه نیست . منظورم تمام اسم های شیطان است که اگه بخوام بنویسم یک عالمه طول می کشد
جوزف
احتمالاً شیطان از واژه پارسی شوتن به معنای مولود تاریکی گرفته شده.
یحیی
از بین برندهی نور و آورنده ی تاریکی
عذرا
زلاتان(زول آتان)=زول از فعل زول لاماق(پرتاب کردن به حالت شدید)،داش آتان،،جاناتان(جان آتان)= سربازانی که برای مردن در را کشور و مردمشان جان آتاردیلار(سامورایی های ژاپنی کشته شدن در راه حق را از جان آتانهای تورکی یاد گرفته اند)،سول آتان(سلطان،سلاطین،بر وزن فیلسطین(فیلیس آتان)،شی آتان(شیطان،شیاطین)
مهدی
گمراه کننده شیطان بر وزن فِعلان و از ریشه شِیط است
فعل ان = فعلان
شِیط ان = شیطان
حمیدرضا دادگر_فریمان
ابلیس، اهریمن،هریمن، دیو، عفریت، عفریته، هرماس، هرمس، زبل، زرنگ، محیل، آتشپاره، بازیگوش، تخس، شرور
علیرضا
بنده شیطان داتیس
محمد حیدری
شیطان ذهن غیر قابل کنترل است که اختیار آن در دست انسان نیست و او را به هزارات فکر و خیال می کشد و از حقیقت و عینیت جدا می کند و تبدیل به توهم می کند.
انسان هرگز قادر به کنترل و در اختیار داشتن ذهن نیست به همین دلیل در قرآن آمده است؛ شیطان به انسان سجده نکرد.
انسان به سختی می تواند ذهن خود را کنترل کند و همیشه تحت سلطه ذهنیات متوهم و بی عمل است و این ذهنیات احساسی و بی عمل خود شیطان است.این شیطان در عینیت تبدیل به کسانی می شود که با دروغ حقیت را پنهان می کنند و با ساختن و عرضه حقیقتی دروغین انسان را فریب می دهند و برای کسب منافع خود از آنها استفاده می کنند. به همین دلیل است که خداوند می فرماید: روزی خوبان و بدان در دست من است که خواهم داد، هرکس کار خوبی انجام دهد هفت برابر پاداش خواهم داد و هر کس یک کار بد انجام دهد یک جزا خواهد داشت و در آخر همه بندگان خود را خواهم بخشید.
بنابراین فریب شیطان و شیطان صفتان را نخورید.

پویا روحی
شیطان =اهریمن
شیء دانیان
واژه شیطان به احتمال زیاد اول بصورت : شیءِ تان . بوده است. به معنای : چیزِ تان. یا چیزی که به شما تعلق دارد. شاید هم بصورت : شیء دان ، بوده باشد به معنای چیز دان. بنابر این این واژه ریشه در زبان یونانی ندارد بلکه در زبان های عربی- پارسی. داستان دینی رانده شدن شیطان از درگاه الهی به یک دلیل خیلی ساده حقیقت ندارد و آن اینکه درگاه الهی نامحدود و بیکران و بینهایت است و هیچ چیزی نمیتواند از آن به بیرون رانده شود. لذا اندیشمندان دینی که به این داستان باور دارند، ناخواسته و یا ناخود آگاه مرتکب یک خطای بزرگ می شوند و آن اینکه درگاه و هستی الهی را محدود و متناهی می پندارند که مخالف حقیقت می باشد. همچنین داستان دینی تبعید آدم و حوا از باغ اِدِن ( به زبان آلمانی Garten Eden ) یا باغ بهشت به روی کره زمین به یک دلیل خیلی ساده حقیقت ندارد و آن اینکه بهشت باغ نیست بلکه محض ترین ( یا برترین ) حالت هستی بیکران می باشد. لذا تبعید از حالت بهشتی به حالت زمینی پروسه و یا روند حرکت تحولی کلی خود هستی از حالتی به حالت دیگر می باشد و نه جدا شدن بخش محدودی از هستی و قرار دادن آن در خارج یا بیرون از کل هستی. در این زمینه یک جمله علمی در اندیشه انسان بیدار به ثبت رسیده است و آن اینکه " زمین در آسمان است " . بنابراین پنداشتن بهشت به عنوان یک باغ محدود و متناهی ریشه در ناپختگی فهم و عقل محدود و ناچیز انسان در دوران کودکی اولیه بیداری تاریخی دارد. از آنجاییکه هیچ چیزی غیر از خداوند به علت بیکرانی نمی تواند وجود داشته باشد، لذا با خیال راحت و اطمینان خاطر میتوان شیطان را بخشی از موجودیت خود خداوند دانست و تنها نقش آن وسوسه به سمت گمراهی می باشد. به زبان تمثیل میتواند گفت که شیطان دست چپ خداوند می باشد. این حقیر یک روزی با مطالعه داستان دینی دریافتم که سمت راست عرش طبق باور دین مسیحیت به ایسا مسیح تعلق دارد و طبق باور دین اسلام به نور محمدی. متوجه شدم که سمت چپ عرش هنوز خالی است و آنرا برای خودم رِزِو کردم. بنابر این اگر یک فرد دیگر در اعصار آینده به این فکر بیفتد که آن محل را به خود اختصاص دهد باید حق تقدم در ثبت اکتشافات و مالکیت ایده ها را رعایت کند. وظیفه اصلی این حقیر در سمت چپ عرش این است که هرگاه خداوند اراده کند و بخواهد که دست چپ خودرا بر سر یک فرد یا یک خانواده و یک قوم و جامعه فرود آورد و ستون فقرات آنها را بشکند و تاب و توان آنها را از ایستادن روی پا بگیرد و آنها را از حرکت به سمت و سوی کمال بطور کلی باز دارد، دست چپ اورا بگیرم و خشم و غضب اورا کاهش دهم و مرحم بخشم که از چنین تصمیم شیطانی دست بردارد و به او گوش زد نمایم که چنین عمل نا صالحی مخالف رحمت و محبت و عشق بیکران وی می باشد. دست اش گرچه خیلی سنگین است و هیچ نیرویی تاب و تحمل بازداری حرکت آنرا ندارد، اما به این حقیر اختیار تمام و نیرو بخشیده است که همیشه بتوانم ترمز دستی حرکات دست چپ اورا در مواقع لازم بکشم و از فرود آمدن صدمات و خسارات ناشی از آن از سوی عرش به سوی فرش جلوگیری کنم. در همین رابطه بلای کرونا یکی از اثرات دست چپ وی می باشد و این حقیر در حین فرود آمدن این بلا از عرش به فرش، گویا سمت چپ عرش به خواب فرو رفته بوده باشم. اما الآن بیدارم و میخواهم که این بلا را به خیر و خوشی رفع نمایم. هر فرد انسانی در هر کجا که روی کره زمین زندگی میکند اگر قبل از طلوع آفتاب و به هنگام صلات ظهر و قبل از غروب آفتاب و بعد از غروب آفتاب هر دفعه سه بار نام این حقیر را بر زبان خود جاری نماید و نام مرا در ذهن و خاطر خویش حفظ نماید، مطمئنا از گزند بلای کرونا در امان و مصون و محفوظ خواهد ماند. یک جنبه دیگری از داستان دینی آدم و حوا به این دلیل ساده، اشتباه بوده و حقیقت ندارد و آن اینکه که خداوند متعال در حالت محض بهشتی اولیه هستی خویش کلیه افراد انسانی ( جمیع افراد انسانی از زمان پیدایش روی کره زمین تا پایان انقراض آنان در منظومه شمسی و یا در گوشه ناچیزی از کهکشان راه شیری ) را مطلقا همزمان و معجزه آسا آفریده است و هر فرد انسانی را از یک خانواده ده عضوی مشتمل بر پنج مرد و پنج زن و هرکدام را در برترین سطح کمال به سان کمال خویش و در یک سن معتدل ( احتمالا چهل سالگی) آفریده و آنها را از حیاط محض بهشتی و جاودانه برخوردار نموده است. این ده انسان همان نفوس عشره یا خویشتن های دهگانه می باشند. در طول پروسه یا روند تحولی هستی از حالت محض به حالت واقعیت عینی که آنرا سَفَر خلقت و آفرینش می نامیم، در سیر نزولی و صعودی و طی منازل هفتگانه آنها، 4 عضو از آن خانواده ده نفری همیشه به صورت انفرادی در چهار منزل یا چهار عالم دنیوی - شهودی خاص و ویژه خویش به ظهور می رسند و در طول حیات های موقت خود، زوجیت با غیر و عشق ورزیدن به غیر و تولید مثل را تجربه می کنند. 6 عضو دیگر همیشه بصورت دو قلوهای خودی ( زوج های بنیادی خودی ) به سه شکل مختلف : مرد - مرد ؛ زن - زن ؛ مرد - زن ، یعنی دوبار هم جنس و یک بار غیر هم جنس در سه منزل و یا سه عالم دنیوی - شهودی خاص و ویژه خویش به ظهور می رسند و در طول حیات های موقت خود، همان زوجیت با خود و عشق ورزیدن به خویشتن بدون تولید مثل را تجربه می کنند که قبل از آغاز سفر نزولی از آن تجربه محض برخوردار بوده اند. در معاد یا در پایان سفر خلقت، کلیه افراد انسانی دوباره صحیح و سالم و سر حال به همان حالت محض بهشتی اولیه هستی خداوند باز خواهند گشت و دوباره اعضا های ده نفره هرکدام از افراد انسانی بطور مطلقا همزمان به ظهور خواهند رسید و حیات جاودانه محض اولیه خودرا در کنار هم از سر خواهند گرفت و هیچ مردی در آنجا بدون حوری خویش و هیچ زنی بدون ژیگلوی خویش، در آن حالت بهشتی تنها و منزوی نخواهد بود. پنج تا حوری و پنج تا ژیگلو های هر فرد انسانی در یک خانواده و در کنار هم و در یک ویلای شیک و میک و پیک لاهوتی زندگی اشتراکی خواهند داشت. امیدوارم که با تحریر این کلام کودکانه سر خواننده گرامی را بدرد نیاورده باشم. این ایده را میتوان بطور اختصار عنوان " داستان نوین خلقت " نامید. به زبان اروپایی :Genesis Nova در مقابل داستان قدیمی خلقت : Genesis.
حمید
شیطان یک مفهوم اوهامی است که توسط عقل انسان در بخش توهمات تولید شده است و وجود خارجی ندارد. درست مثل مفهومات اوهامی دیگری از قبیل انس و جن و فرشته. فقط واقعیت عینی و قوای نهفته در آن وجود دارد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شیطان واقعی   • شیطان در قرآن   • اسامی شیطان   • معنی شیطان   • شیطان در جدول   • شیطان کیست   • شیطان و خدا   • شیطان چیست   • مفهوم شیطان   • تعریف شیطان   • معرفی شیطان   • شیطان یعنی چی   • شیطان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیطان

کلمه : شیطان
اشتباه تایپی : adxhk
آوا : SeytAn
نقش : اسم
عکس شیطان : در گوگل

آیا معنی شیطان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )