شیرینی

/Sirini/

مترادف شیرینی: حلاوت، شهد، عذوبت

متضاد شیرینی: تلخی
دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

فارسی به انگلیسی

confection, sweet, sweetness, attractiveness, honey, goody, sweets, confectionery, tip or bribe

مترادف ها

amiability (اسم)
خوشایند، خوش رویی، مهربانی، خوش قلبی، دلپذیری، شیرینی

confetti (اسم)
پولک، شیرینی، کاغذ رنگی برای تزئین درجشنها

pastry (اسم)
شیرینی، شیرینی پزی، کماج و کلوچه و مانند انها

sugar (اسم)
شیرینی، شکر، قند، ماده قندی

cookie (اسم)
شیرینی، بیسکویت، شیرینی خشک، کلوچه

confection (اسم)
ترکیب، شیرینی، معجون، مربا

cooky (اسم)
شیرینی، بیسکویت، شیرینی خشک، کلوچه

bonbon (اسم)
شیرینی، اب نبات فرنگی

marzipan (اسم)
شیرینی

goody (اسم)
شیرینی، مغز گردو و غیره، قاقا

floating island (اسم)
شیرینی، جزیره شناور و مصنوعی

sweetmeat (اسم)
شیرینی، شیرینی جات، حلویات، غذای شیرین

لغت نامه دهخدا

شیرینی. ( ص نسبی ، اِ مرکب )هر چیز شیرین. هر چیز که مزه قند و نبات دهد و حلاوت داشته باشد. ( یادداشت مؤلف ). || آنچه پزند و سازند از خوردنیهای شیرین. خوردنیهای گوناگون که از شکر و عسل و قند ممزوج با دیگر چیزها سازند. آنچه قناد پزد از اقسام خوردنیهای شیرین ، از آن جمله است : پشمک. باقلوا. راحةالحلقوم. غرابی. ناف پری. ناف پریان. لوز. مسقطی. قرص. نشکنک. گز. نقل. پفک. رشته برشته. قطاب. بورک. پادرازی. نان قندی. نان برنجی. نان آردی. خاتون پنجره. گوش فیل. زلوبیا. بامیا. آب نبات. زبان بره. غرابیه. کمک. نیم شکر. نان نخودچی. بوقی. قیفی.لوزینه. شکربوره ( اگردک ). سوهان. ولیعهدی. برشتوک. خبیص ( افروشه ). گوزینه. قطایف. کلیچه. فالوذج. نان عروسان. مچی. رنگینک. ( یادداشت مؤلف ) : شکر و جلاب و شیرینی ها همه سودمند است. ( ذخیره خوارزمشاهی ). من دنیا را بدان چاه... مانند کردم... و چشیدن شهد و شیرینی را به لذات این جهانی. ( کلیله و دمنه ).
هر دوستی که خوانْش من اندرنهم به پیش
شیرینیَش مدیح بود ترشیَش هجا.
سوزنی.
هرکه شیرینی فروشد مشتری بر وی بجوشد.
( گلستان ).
همه کس را دندان به ترشی کند شود مگر قاضی را که به شیرینی. ( گلستان ).
چو نشناسد انگشتری طفل خرد
به شیرینی از وی توانند برد.
سعدی ( بوستان ).
شب است و شاهد و شمع و شراب و شیرینی
غنیمت است چنین شب که دوستان بینی.
سعدی.
سعدیا داروی تلخ از دست دوست
به که شیرینی ز دست دیگری.
سعدی.
یکی را دیدند که کوزه شیرینی دارد... چون تفحص کردند در آن شیرینی موش مرده یافتند. ( انیس الطالبین ص 178 ).
یخ بست همه چربی و شیرینی بقال
لیکن عسل و روغن از آنها همه به بست.
بسحاق اطعمه.
- شیرینی جات ؛ از: شیرینی فارسی بمعنی حلوا + جات ، کلمه هندی بمعنی گروه. ( یادداشت مؤلف ).
- شیرینی شنبه ؛ رسم است اهل ایران را که روز شنبه صبح از خواب برآمده قدری شیرینی خورند و به حضار قسمت کنند به زعم اینکه اگر این روز بخوشی بگذرد تمام هفته بخوشی سر آید و الا فلا. ( آنندراج ) :
معلم دارد آیین فلک با زیردستانش
دهد شیرینی شنبه ز چین جبهه طفلان را.
شفیع اثر ( از آنندراج ).
|| حلوا. ( ناظم الاطباء ). حلواء. حلاوی ؛ شیرینی ها. حلاوی. ( یادداشت مؤلف ). || هر چیز گوارا و لطیف و ملایم. ( ناظم الاطباء ). || نقد یا جنس که دهند کسان وآشنایان و بالاخص زیردستان را در سور و جشنی. هبات وصلات خرد: شیرینی عروسی. شیرینی خانه نو. هدیه که عاقد را دهند در عروسی. مزد دلاک که ختنه کند. ( یادداشت مؤلف ). || آنچه دهند ارباب مناصب و اصحاب ارتشاء را برای حق کردن باطل و باطل نمودن حق یا انجام کاری اعم از مشروع و نامشروع. رشوت. رشوه. حلوابها. پول چای. ( از یادداشت مؤلف ). پاره : بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

هرچیزی که مزه قندوشکرداشته باشد، خوراکی ازشکر، وروغن و آردیامواددیگر، درست کنند
( صفت اسم ) هر چیز که مزه قند و شکر و نبات دهد مقابل تلخی و ترشی . ۲ - خوردنیهایی که با شکر و روغن و آرد یا مواد دیگر باقسام مختلف سازند حلوا .
این انتساب نسبت به شیرین است .

فرهنگ معین

(ص نسب . اِمر. ) ۱ - هرچیز که مزة قند و شکر و نبات دهد. مق تلخی و ترشی . ۲ - خوردنی هایی که با شکر و روغن و آرد یا مواد دیگر به اقسام مختلف بسازند.

فرهنگ عمید

۱. [مقابلِ تلخی] مزۀ شکر، از چهار مزۀ اصلی.
۲. خوراکی که از شکر، آرد، تخم مرغ، روغن، و مواد دیگرتهیه شود.

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] شیرینی‏ از چهار مزه اصلی، مانند شکر و بعضی میوه‏ها می باشد و از آن به مناسبت در بابهای صلات، صوم و تجارت نام برده‏اند.
افطار کردن روزه با شیرینی، بویژه خرما مستحب است.

افطار روز عید فطر
مستحب است انسان در روز عید فطر پیش از خواندن نماز عید با خرما افطار کند. برخی هر شیرینی، بویژه شکر (شکر سرخ) را به خرما ملحق کرده‏ اند.

هدیه بودن شیرینی
رد کردن هدیه، بویژه عطر و شیرینی مکروه است.

اطعام برده
...

دانشنامه عمومی

شیرینی به ماده ای غذایی اطلاق می گردد که ترکیب اصلی آن شکر یا پودر قند یا قندهای مصنوعی باشد و در تعریف آن قدر گسترده است که شکلات ها را هم در بر می گیرد. در اغلب شیرینی ها، آرد و تخم مرغ مادهٔ اصلی دیگری علاوه بر مادهٔ شیرین کننده به شمار می آیند.
• شیرینی پوسته کوتاه؛ ساده ترین و شایع ترین شیرینی است. که با آرد، روغن و شکر ساخته شده، و به طور عمده در تارت ها این نوع استفاده می شود. همچنین شیرینی است که اغلب در ساخت پای سیب بکار می رود. روش ساخت این شیرینی از مخلوط کردن روغن و آرد، اضافه کردن آب، و شربت شکر رول کردن خمیرکه آرد مخلوط، با مالش با دست یا مخلوط کن، تشکیل می شود که مانع تشکیل گلوتن و در نتیجه شیرینی نرم و ترد حاصل می آید. یک نمونه از آن می توان شیرینی پوسته شیرین نام برد.
خمیر هزار برگ، شیرینی ساده ای است که هنگامی که پخته شده با توجه به تعداد لایه ها متورم می شود. که شروع فرایند پخت با دمای بالا و پس از مدتی با کاهش حرارت حالت «پف» بدست می آید.
• خمیر پف دار که در ایران به شیرینی دانمارکی معروف است؛ دارای لایه های بسیاری است که اضافه نمودن مخمر باعث تورم یا «پف» آن می شود. این شیرینی با استفاده از آردنول، کره مارگارین، استیک اسید و نمک برای تقویت شبکه گلوتن وشربت گلوکز شیر و تخم مرغ و طعم دهنده و آب ساخته می شوند. پف شیرینی بر اساس دمای فر، ورق ورقه و تردی آن بستگی دارد.
نان اکلرخامه ای یا نارنجک شیرینی بسیار سبک است که اغلب با خامه پر می شود. همچنین می توانید با مواد اولیه از قبیل پنیر، ماهی تن، مرغ به عنوان غذا پر شود.
• شیرینی فیلو؛ معمولاً در چند لایه نازک خمیر و به همراه کره می باشد. این شیرینی بسیار ظریف هستند و به راحتی خرد می شود.
طعم شیرین مواد در دماهای مختلف متفاوت است.
شیرینی از رابطهٔ مستقیم دما پیروی می کند.
بر این اساس هرچه دمای شیرینی بیشتر باشد طمع شیرین کمتر بر ذائقه حس می شود؛ و هرچه دما پایین تر باشد بیشتر طعم شیرین حس می شود.
• کیک ها: در ترکیب این ماده قطعاً از آرد و تخم مرغ نیز استفاده شده و بر دو نوع عمده کیک اسفنجی و کیک کره ای می باشد. از لحاظ انواع، مافین، کیک پوند، کیک پر، کیک شیفون و… در این دسته می گنجند.
• تارتها: تارت در شیرینی جات به نان زیرین شیرینی اطلاق می شود که در ترکیب آن شکر نیز به کار رفته است. در صورتی که تارت در قالبهای کوچک تهیه شود تارتلت ( Tartlet ) نامیده می شود. پایها در واقع نوعی تارت شیرینی می باشند که رویه آن ها با لایه ای از خمیر پوشانده شده است.
• شکلاتها: در این شیرینی ماده اصلی کاکائو و شکر و روغن است. در برخی از انواع آن آرد نیز به کار می رود.
• اسلایس ها: این نوع شیرینی معمولاً دارای دو لایه زیرین و رویین می باشد که لایه زیرین ترکیبی از آرد و لایه رویین یا ترکیبی از آرد یا ماده دیگری می تواند باشد که به رویه ظاهری زیبا و در عین حال پوک و خوش طعم بدهد. لازم است ذکر شود که اسلایسها قطعات مربعی یا مستطیلی کوچک می باشند که از برش قطعات بزرگ تر حاصل می شوند.
عکس شیرینیعکس شیرینیعکس شیرینیعکس شیرینیعکس شیرینیعکس شیرینی

شیرینی (فیلم ۲۰۱۸). شیرینی ( به هندی: Jalebi ) یا طعم همیشگی عشق ( به انگلیسی: The Everlasting Taste of Love ) فیلمی هندی محصول سال ۲۰۱۸ و به کارگردانی پوشپدیپ بهاردواج است. در این فیلم بازیگرانی همچون ریا چاکرابورتی، دیگانگانا سوریاوانشی و ماهش تاکور ایفای نقش کرده اند.
عکس شیرینی (فیلم ۲۰۱۸)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

جدول کلمات

قند

فارسی به عربی

تودد , حلوی , سکر , کوکی , معجنات
( شیرینی (با خمیر ارد بادام وشکر ) ) مارزیبان

پیشنهاد کاربران

حلاوت
شیرینی ممکنه کیک باشه یا شیرینی یا شکلات یا هرچیزی که شیرینه
حلاوت، شهد، عذوبت
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما