برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1460 100 1

شیرود

معنی شیرود در لغت نامه دهخدا

شیرود. (اِخ ) قصبه ای از دهستان گلیجان شهرستان شهسوار. سکنه ٔ آن 860 تن. آب آن از رودخانه ٔ تیرم. دبستان و در حدود چهل باب دکان دارد. بنای معصوم زاده ٔ آن قدیمی است. مرکز حوزه ٔ 2 آمار گلیجان است. این قصبه ازدو محل بالا و پایین تشکیل شده و ده گرگ رود بین این دو محل واقع است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

معنی شیرود به فارسی

شیرود
[ گویش مازنی ] /shirood/ از توابع تنکابن
[ گویش مازنی ] /baalaa shirood/ روستایی از دهستان گلیجان قشلاقی تنکابن

شیرود در دانشنامه ویکی پدیا

شیرود
شیرود یکی از شهرهای استان مازندران است که در بخش مرکزی شهرستان تنکابن واقع شده است.
مردم شیرود به زبان مازندرانی و زبان گیلکی سخن می گویند.
در واژه نامه بزرگ تبری زبان منطقه شیرود جز زبان مازندرانی از لهجه تنکابن مرکزی قرار گرفته است و لهجه تنکابن مرکزی چنین آمده است ، لهجه مازندرانی تنکابن مرکزی: شامل لهجه های دوهزاری و سه هزاری و خرم آبادی و گلیجانی چالکش یعنی حدفاصل آب نشتا تا آب شیرود.
عکس شیرود
پایین شیرود، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۶۳ نفر (۴۹۰خانوار) بوده است.
پل فلزی شیرود مربوط به دوره پهلوی اول است و در شهرستان تنکابن، بخش مرکزی، دهستان گلیجان، روستای شیرود واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۹۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
رودخانه تیرم و شیرود از رودخانه های شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران است. بر طبق نوشته های قدیمی پیش از صد و پنجاه سال نام این رودخانه جهودرود بوده است.
این رودخانه از چشمه سارهای کوه های سمت جنوبی دریا و از مراتع و آبادیهای صوفی کلایه (یا سیب کلایه) – دیمرون – سیاه بن – گوهردره – خرم سرا - آغوزحال –شیرزمین – نسیه کوه – ترم پشته – آخوند محله – کند سرک – آقا مقیم محله – سلیمان آباد – رودباری کنار – فقیه محله – رفیع آباد – کچانک – بالای شیرود از زیر پل فلزی بزرگی که در زمان رضاشاه پهلوی ساخته شده گذشته به دریا می ریزد. آب این رودخانه در فصول مختل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شیرود

شیرود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیرود   • مفهوم شیرود   • تعریف شیرود   • معرفی شیرود   • شیرود چیست   • شیرود یعنی چی   • شیرود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیرود
کلمه : شیرود
اشتباه تایپی : adv,n
عکس شیرود : در گوگل

آیا معنی شیرود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران