برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1645 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرک

/Sahrak/

معنی شهرک در لغت نامه دهخدا

شهرک. [ ش َ رَ ] (اِ مصغر) (از: شهر + «َ-َک »، تصغیر) شهر خرد. شهر کوچک : در میان دو کوه بر کنار دریا در آب شهرکی ساخت [ انوشروان ]. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 123). مایین ، شهرکی است در میان کوهستان. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 123). || از شواهدی که به دست آمده است و در زیر نقل میشود چنین استنباط میگردد که شهرک اصطلاح جغرافیایی بوده با معنی «قصبه »، مرکز شهرستان یا ناحیه ای کوچک و شهری که مرکز ناحیه ای کوچک باشد و به همین جهت گاه با صفت کوچک و گاه با صفت بزرگ بکار رفته است ، برحسب آنکه کرسی ناحیه ٔ کوچکی باشد یا بزرگی : لیشتر، شهرکی است با هوای درست. (حدود العالم ). اساباد، کرمانشاهان ، مرج ، شهرکهاییند بر ره حجاج ، انبوه و آبادان. (حدود العالم ). صیمره و سیروان ، دو شهرکند آبادان و خرم. (حدود العالم ). توج ، به قدیم شهرکی بزرگ بوده است. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 135). جره ، بپارسی «گره » گویند، شهرکی کوچک است. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 142). ابرقویه ، شهرکی کوچک... اقلید، شهرکی کوچک... سرموق و ارجمان ، شهرکی کوچکست. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 124). || درلغت حافظ اوبهی ذیل لغت «شارک » که مرغکی است خوش آواز... گوید: آنرا شهرک نیز گویند. (یادداشت مؤلف ).

شهرک. [ ش َ رَ ] (اِخ ) نام محلی است یک فرسخ و نیم جنوبی وشتک در فارس. (ازفارسنامه ٔ ناصری ). نام دیهی از دیههای فارس که تا شیراز سی فرسنگ فاصله دارد. (از نزهةالقلوب ص 185).

شهرک. [ ش َ رَ ] (اِخ ) شهرک مرزبان. والی فارس از قِبَل یزدگرد. در سال 23 هجری به مدینه خبررسید که شهرک حاکم فارس با گروه بسیاری از فارسیان شهر توج را که در سرحد آن ولایت بجانب اهواز واقع بوده است اردوگاه ساخته و عزم جنگ با سپاه اسلام را داردو در آن هنگام عمربن الخطاب امرا و رؤسای شهرها رابمقابله با شهرک مأمور گردانید و هر یک را بحکومت ناحیه ای از آن ولایات نامزد کرد و چون سربازان اسلام وارد فارس شدند شهرک مرزبان والی فارس با لشکری تا ریشهر (شهری باستانی نزدیک بوشهر) به استقبال لشکر مسلمین رفت. در گیرودار جنگ سواربن همام عبدی با شهرک روبرو گردید. سردار عرب در این گیرودار نیزه ای بر سینه ٔ شهرک ...

معنی شهرک به فارسی

شهرک
مصغرشهر، شهرکوچک، قصبه
شهر خرد شهر کوچک .
قلعه ایست در بالای کوه اشکنوان علف بسیار دارد . مردم صحراگرد در اول فصل علف گوسفند های خود را با طناب بالای قلعه برده و پس از اینکه علف تمام شد باز با طناب پائین میاورند .
دهی است از دهستان ریوند بخش حومه شهرستان نیشابور .
دهی است از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان فیروز آباد .

معنی شهرک در فرهنگ معین

شهرک
(شَ رَ) (اِمصغ .) ۱ - شهر کوچک . ۲ - مجموعة مسکونی دارای تأسیسات شهری (آب ، برق ، خیابان ، فروشگاه )، که خانه ها، ساکنان یا مساحت کمی دارد و از لحاظ اداری بخشی از یک شهر به شمار می رود.

معنی شهرک در فرهنگ فارسی عمید

شهرک
۱. مجموعه ای مسکونی و نسبتاً بزرگ در داخل یک شهر.
۲. [قدیمی] شهر کوچک، قصبه.

شهرک در دانشنامه اسلامی

شهرک بانیاس در سوریه در محل شهری قدیمی که در دوران باستان پانه آس نامیده می شد، واقع شده است.
محل کنونی بانیاس در ۲۴ کیلومتری شمالِ غربی قُنَیْطِرَه، در کنار جاده ای در طول مرز جنوبی جمهوری سوریه، با آب فراوان و کشتزارهای وسیع، در یکی از دره های سرسبز و دلپذیر کوه حِرمون (یا جبل الشیخ) و در حاشیه نهر حرمون، یکی از سرچشمه های رود اردن، واقع شده است. نویسندگان عرب همواره از اراضی حاصل خیز، خصوصاً مزارع پنبه و برنج و مرکبات آن یاد کرده اند. بانیاس ، شهرکی در منطقه بلندی های جولان ، تابع ناحیه مسعده از شهرستان قُنَیطره ، با ارتفاع ۳۵۰ متر از سطح دریا. این شهر در شمال شرقی دشت حوله و در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال غربی قنیطره ، و ۶۰ کیلومتری جنوب غربی دمشق در دره سرسبز کوه حرمون (جبل الشیخ ) قرار دارد. سفره های بازالت فرود آمده از تل احمر در این ناحیه صخره های بازالتی فراوانی را تشکیل داده است . در نزدیکی روستا بر روی تپه ای مخروطی شکل و با ارتفاعی حدود ۳۳۰ متر قلعه معروف صُبَیبه (یا بانیاس ) قرار داشته ، و به همین مناسبت ، در برخی از منابع از این روستا با نام صبیبه نیز یاد شده است . مرز میان سوریه ، لبنان و فلسطین در همین منطقه قرار دارد. نویسندگان قدیم معمولاً در وصف بانیاس ، مناظر طبیعی آن و کوه حرمون مطالبی نوشته اند.
علت نامگذاری
این نام از معبد پان (ایزد کشتزارها و جنگل ها و جانوران در اساطیر یونان) گرفته شده است که، در نزدیکی آن شهر، در غاری بنا شده و به یکی از سرچشمه های اصلی رود اردن تقدس بخشیده است. معبد پان ، خدای شبانان و گله ها، واقع در ارتفاعات منطقه در غاری مشرف بر سرچشمه اصلی رود اردن می باشد. در دوران باستان نام آن پانه آس بوده که در عربی به بانیاس تبدیل شده است . براساس دو روایت غیرمستند نیز شهر توسط بلنیاس حکیم و ابنانواس یونانی ساخته شده است .
تاریخچه
این شهرک که زمانی یکی از مهم ترین شهرهای شام محسوب می شد، به علت قدمت تاریخی و نیز موقعیت جغرافیایی (نزدیکی به دمشق )، همچنین وجود قلعه مستحکم صبیبه ، پیوسته موردتوجه قدرت های مختلف سوریایی ، یونانی ، فنیقی و در دوره اسلامی به ویژه عصر جنگ های صلیبی عرب ها، فرانک ها و رومیان بود.از این شهر تنها از دوره هِلنی ب ...

شهرک در دانشنامه ویکی پدیا

شهرک
شهرک به شهرهای کوچک اطلاق می شود، امّا با توجه به گسترش شهرها به محله هایی که به شکلی از محله های دیگر متمایز هستند (از نظر شهرسازی، جمعیت ساکن در آن ها و…)، گاه از پیشوند «شهرک» برای نام گذاری آن ها استفاده می شود.
رشد سریع جمعیت و مهاجرت روستاییان به شهرها طی سالیانی دراز علت اصلی توسعه بی رویه و به دنبال آن تراکم بیش از حد ممکن در شهرهای بزرگ گردید. بدین لحاظ با توجه به اینکه سرمایه گذاری بر روی اینگونه شهرها (طی بررسی های به عمل آمده) از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد و از طرفی مواجه با مشکلات عدیده می گردد و نیز ایجاد زیر ساختها با تکنولوژی و سیستمهای مدرن امروزی غیرممکن به نظر می رسد ضرورت ایجاد شهرهای جدید در جوار شهرهای بزرگ با در نظر گرفتن زمینه های اقتصادی فرهنگی، اجتماعی و امکانات رفاهی و خدماتی به منظور به وجود آوردن شرایط زیستی مطلوب تر مورد توجه قرار گرفت و در اسفند ماه سال ۱۳۶۴ به تصویب هیئت وزیران وقت ایران رسید. تنها شهرک نیمه کار مانده ایران شهرک شهید رجایی اناج است.
شهرک به شهرهای کوچک اطلاق می شود.
شهرک (ایجرود)
شهرک (بشاگرد)
شهرک (بیجار)
شهرک (خاش)
شهرک (خواف)
شهرک (زاهدان)
شهرک (زهک)
شهرک (قزوین)
شهرک (نهاوند)
شهرک (نیشابور)
شهرک همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مختصات: ۳۶°۲۶′۵۴″شمالی ۴۸°۰۵′۴۸″شرقی / ۳۶٫۴۴۸۳۸°شمالی ۴۸٫۰۹۶۶۵°شرقی / 36.44838; 48.09665
شهرک (ایجرود)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در استان زنجان ایران است.
این روستا در دهستان سعیدآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۱۷۹ نفر (۳۴۰خانوار) بوده است.
شهرک (جاسک)، روستایی از توابع بخش بشاگرد شهرستان جاس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرک در دانشنامه آزاد پارسی

شَهرَک
رجوع شود به:طالقان، شهر

شهرک در جدول کلمات

شهرک زراعی قزوین
زیاران
شهرک صنعتی دریایی در این منطقه به بهره برداری رسید
بندرعباس
شهرک صنعتی صنایع دریایی در این منطقه به بهره برداری رسید
بندرعباس
شهرک کوچک
شهرک
بزرگترین شهرک اسلام شهر
واوان
بلواری در شهرک غرب
ایوانک
یکی از بزرگترین شهرک های خاورمیانه که در غرب و شمال غرب تهران و منطقه 5 شهرداری تهران قرار گرفته است

معنی شهرک به انگلیسی

town (اسم)
قصبه ، شهر ، شهرک ، شهر کوچک ، قصبه حومه شهر

معنی کلمه شهرک به عربی

شهرک
بلدة
الإستيطان الصهيوني

شهرک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ana
estate
امین بهداروند
Site:
Industrial Site شهرک صنعتی
Residential Site شهرک مسکونی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهرک به انگلیسی   • شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان   • شهرک مسکونی چیست   • ضوابط طراحی شهرک مسکونی   • شهرک مسکونی خارجی   • شهرک مسکونی مهستان   • نمونه موردی شهرک مسکونی   • پلان شهرک مسکونی   • معنی شهرک   • مفهوم شهرک   • تعریف شهرک   • معرفی شهرک   • شهرک چیست   • شهرک یعنی چی   • شهرک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرک

کلمه : شهرک
اشتباه تایپی : aiv;
آوا : Sahrak
نقش : اسم
عکس شهرک : در گوگل

آیا معنی شهرک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )