برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1443 100 1

شهرستان ماسال لی

شهرستان ماسال لی در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان ماسال لی
ماساللی (به ترکی آذربایجانی:Masallı) نام بخشی در جنوب شرقی جمهوری آذربایجان به مرکزیت شهر ماسالی است. این بخش قبلاً قسمتی از منطقهٔ تالش گشتاسبی که متعلق به ایران بوده است می باشد که طی قراردادهای گلستان و ترکمانچای از ایران جدا شد. مردم این بخش و بخش های لنکران، لریک، یاردیملی، نفت چاله و شهرستان آستارا (جمهوری آذربایجان) از اقوام تالش هستند و به زبان برخی نواحی شمال غرب ایران یعنی همان تالشی سخن می گویند. این بخش ۷۲۱ کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر ۱۸۳۵۰۰ نفر دارد. ماسالی به ساحل دریای خزر متصل است.
شهرستان ماسالی در جلگه و دشت لنکران و تا حدی در کوه های تالش متمرکز است. رایون ماسالی هم مرز با رایون های لنکران، لریک، یاردیملی، جلیل آباد و نفت چاله است. در شرق آن، دریای خزر و غرب آن، کوه های تالش و است. حداکثر ارتفاع این منطقه به ۹۱۷ متر می رسد، کمترین عمق در دریای خزر با ژرفای-۲۶٫۵ متر است. در این شهرستان(رایون) منابع معدنی و زمین گرمایی وجود دارد. متوسط ​​دما در ماه ژانویه ۲٫۵ درجه سانتی گراد است، همچنین متوسط ​​دما در ماه جولای ۲۵٫۶ درجه سانتیگراد است. متوسط بارندگی سالانه بین ۶۰۰–۸۰۰ میلی متر است. بزرگترین و طولانی ترین رود شهرستان ویلش چای نام دارد. درختان بلوط، ممرز، راش، انجیلی، آلو و ازگیل نیز در این ناحیه وجود دارند.
نام شهر ماسالی و این شهرستان بر گرفته از نام شهر ماسال در ایران است. برخی ریشه واژه آن را از واژه مزال تالشی به معنی کوه مانند می دانند.
طبق اطلاعات رسمی AzStat در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۴، ۲۱۱٬۹۵۱ نفر در این شهرستان زندگی می کنند.
عکس شهرستان ماسال لی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرستان ماسال لی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان ماسال لی   • مفهوم شهرستان ماسال لی   • تعریف شهرستان ماسال لی   • معرفی شهرستان ماسال لی   • شهرستان ماسال لی چیست   • شهرستان ماسال لی یعنی چی   • شهرستان ماسال لی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان ماسال لی
کلمه : شهرستان ماسال لی
اشتباه تایپی : aivsjhk lhshg gd
عکس شهرستان ماسال لی : در گوگل

آیا معنی شهرستان ماسال لی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران