برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1670 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرستان زابل

شهرستان زابل در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان زابل
شهرستان زابل یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر زابل است. این منطقه در قدیم نیز جزء مهمی از ایران بزرگ بوده است که در شاهنامه فردوسی به نام زابلستان نیز یاد شده که در زمان قاجار به دلیل نفوذ انگلیس بخش بزرگی از آن بر طبق معاهده پاریس از ایران جدا (بنام سیستان عامه) و در اختیار افغانستان گذاشته شد و مابقی که حال نیز وجود دارد بنام سیستان خاص در ایران ماند. این منطقه مهد و خاستگاه داستان معروف شاهنامه فردوسی در مورد پهلوانان اساطیری ایران باستان مانند سام، زال و رستم بوده است. زابل همچنین زادگاه سورنا سردار سپاه ایران در عهد اشکانی و یعقوب لیث صفاری می باشد مذهب ساکنان این منطقه شیعه اثنی عشری و اهل سنت حنفی است.
شهر سوخته
کوه خواجه
قلعه سام
دهانه غلامان
چاه نیمه
قلعه سه کوه
قلعه رستم
قلعه رمرود
آتشکده کرکو
قلعه خان ملک
تپه کنیز
دریاچه هامون (که در اوستا بانام مقدس و بنام دریاچه کنس اویه یا کیانسه از آن یاد شده و مکان نگهداری نطفه زرتشت و ظهور مجدد او و سوشیانتها تلقی شده است) که بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در ایران است، در این شهرستان واقع شده است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۷، برابر با ۳۲۹٬۳۱۷ نفر بوده است.
شهرستان زابل با مساحت ۳۴۴کیلومترمربع در ضلع شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان (زاهدان) ۲۰۷ کیلومتر است.
این شهرستان دارای ۲ شهر، ۱ بخش، ۱ دهستان و تعدادی آبادی دارای سکنه است. این شهرستان در حدود ۵۰ کیلومتر تا مرز ایران و افغانستان فاصله دارد.
عکس شهرستان زابل
بخش مرکزی شهرستان زابل یکی از بخش های شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
بخش مرکزی شهرستان زابل
دهستان بنجار
شهرها: زابل و بنجار.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان زابل در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۶۷۱۳۰ نفر بوده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرستان زابل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان زابل   • مفهوم شهرستان زابل   • تعریف شهرستان زابل   • معرفی شهرستان زابل   • شهرستان زابل چیست   • شهرستان زابل یعنی چی   • شهرستان زابل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان زابل

کلمه : شهرستان زابل
اشتباه تایپی : aivsjhk chfg
عکس شهرستان زابل : در گوگل

آیا معنی شهرستان زابل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )