برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1386 100 1

شهرستان دورود

شهرستان دورود در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان دورود
شهرستان دورود شهرستانی است در شرق استان لرستان و مرکز آن شهر دورود است. مساحت شهرستان دورود ۱۳۲۶ کیلومتر مربع است که ۷/۴٪ خاک لرستان را شامل می شود. این شهرستان از شمال به شهرستان شازند، از شمال غربی به بروجرد، از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به شهرستان الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم آباد هم مرز است. آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و متوسط بارش سالانه آن ۶۸۹ میلی متر است. در شهر دورود حفاری های تاریخی انجام شد که منجر به پیدایش روستاهایی با بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت شد. از دیگر اماکن تاریخی می توان به پل تاریخی چالانچولان که پایه آن در دوره ساسانیان بنا نهاده شده اشاره کرد. قدمت تاریخی این شهر به حدود ۱۳۰ سال می رسد. این شهرستان تا سال ۱۳۶۸ بخشی از شهرستان بروجرد محسوب می شد. مردمانش با لهجه های مختلفی صحبت می کنند که مهم ترین آن ها لری بختیاری , لری خرم آبادی و زبان لکی است. شهرستان دورود در دامنه رشته کوه باباهور زاگرس و در کنار اشترانکوه قرار گرفته است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال بنام تیره و یکی از شرق بنام ماربره در دورود به هم می پیوندند و با نام رود سزار سرچشمه اصلی رود دز می شوند.
بخش مرکزی شهرستان دورود
شهرستان دورود
دهستان ژان
دهستان حشمت آباد
بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دورود در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۷۴٬۵۰۸ نفر بوده است. از این تعداد، ۱۲۱٬۶۳۸ نفر در نقاط شهری و بقیه در مناطق روستایی ساکن هستند. تعداد خانوارهای این شهرستان ۴۲٬۸۱۹ نفر است. این شهرستان، سومین شهرستان پرجمعیت لرستان بعد از خرم آباد و بروجرد است و همچنین یکصدمین شهرستان پرجمعیت کشور است.
مردم شهرستان دورود به زبان لری سخن می گویند. گویش های رایج در این شهر شامل لری سیلاخوری، لری بختیاری و لری خرم آبادی می باشد.
شهرستان دورود شامل دو بخش مرکزی و سیلاخور است و ۱۴۶ روستای دارای سکنه دارد. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۴ بالغ بر ۱۵۰هزار نفر گزارش شده است. مرکز آن شهر دورود است و چالانچولان شهر دیگر آن است.
عکس شهرستان دورود
بخش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان دورود

شهرستان دورود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان دورود   • مفهوم شهرستان دورود   • تعریف شهرستان دورود   • معرفی شهرستان دورود   • شهرستان دورود چیست   • شهرستان دورود یعنی چی   • شهرستان دورود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان دورود
کلمه : شهرستان دورود
اشتباه تایپی : aivsjhk n,v,n
عکس شهرستان دورود : در گوگل

آیا معنی شهرستان دورود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )