شهرستان تنکابن

شبکه مترجمین ایران

دانشنامه عمومی

شهرستان تنکابُن ( تلفظ راهنما·اطلاعات) یکی از شهرستان های استان مازندران در شمال ایران است. این شهرستان از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به رشته کوه های البرز و از شمال به دریای خزر متصل است. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است. مردم شهرستان تنکابن به زبان های فارسی و مازندرانی و گیلکی گویش می کنند.
چشمه کیله (سه هزار) به طول حدود ۸۰ کیلومتر با جهت جنوبی ـ شمالی
دوهزار به طول حدود ۱۰ کیلومتر
تیرِم وشیرود(از مهم ترین رودخانه های صید ماهی سفید به جهت گرفتن تخم آنها)
میرشمس الدین باطول حدود ۹ کیلومتر(از مهم ترین رودخانه های صید ماهی سفید به جهت گرفتن تخم آن ها که در مسیرهای پایانی از ولی آباد به دریا متصل می شود)
رودخانه چالکرود یا چهار کوه رود به طول حدود ۶۵ کیلومتر، مرز بین تنکابن و رامسر است.
اِزارود (هزاررود)
گرمارود (شاخه اصلی سه هزار)
وَلَم رود
تیله رود
شهرستان تنکابن پنجمین شهرستان بزرگ مازندران است و پرجمعیت ترین شهرستان غرب مازندران است. وسعت این شهرستان ۲۱۴۰ کیلومتر است.
این شهرستان مرکز باغ های کیوی و پرتقال و چای است. بزرگترین مرکز پروش و صادرکننده انواع گل ها و گیاه های زیبا و زینتی است. تنکابن با دارا بودن مراکز پرورش ماهی متعدد در شیرود، دوهزار و … قطب پرورش ماهی ایران است و همچنین مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور است.
تنکابن یا شهسوار معروف به پایتخت مرکبات کشور مرکز شهرستان تنکابن بوده و بزرگترین شهر غرب استان مازندران محسوب می گردد. این شهر مرکز فرمانداری ویژه تنکابن می باشد،جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری ۴۵٬۳۳۸ نفر بوده است؛ همچنین جمعیت شهرستان تنکابن بالغ بر ۱۵۳٬۹۴۰ نفر بوده است.خرم آباد مرکز منطقه تنکابن و  محال ثلاث  در دوران قاجاریه در عصر حاکمیت خاندان خلعتبری بر این منطقه بوده است که در دوران پهلوی شهر جدیدالتأسیس شهسوار مرکز تنکابن گردید و پس از انقلاب اسلامی شهسوار به تنکابن تغییر نام داد. در دوران صفویه به نام فیض خوانده می شده و پس از الحاق تنکابن از رویان به دیلمستان نام «دیلم خاصه» و قبل از الحاق تنکابن از رویان به دیلمستان با نام «تَنکا» شناخته می شده است.در حال حاضر بیشتر مردم این شهر و استان مازندران با نام «شهسوار» این شهر را می شناسند.عکس شهرستان تنکابن
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

معنی یا پیشنهاد شما