برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1549 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرستان آبادان

شهرستان آبادان در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان آبادان
شهرستان آبادان یکی از معروفترین شهرستان های ایران در جنوب غربی ایران است. این شهرستان با شهرستانهای خرمشهر، شادگان و ماهشهر هم مرز است. مرکز شهرستان آبادان شهر آبادان است. جنوب این شهرستان را خلیج فارس در بر می گیرد. جمعیت این شهرستان طبق آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۳۶۰۱ نفر و سال۱۳۹۶ بالغ بر ۲۷۱۴۸۴ و در سال ١٣٩٥بالغ بر ۳۰۰۰۰۰ بوده است اکثر جمعیت آبادان قوم بومی آبادان، عرب ها و بوشهریها، لرها و عشایر مختلف تشکیل میدهند.
بخش مرکزی شهرستان آبادان
دهستان بهمن شیر شمالی
دهستان بهمن شیر جنوبی
دهستان شلاهی
آبادان با مساحت ۲۰۶۳ هکتار در جنوب باختری استان خوزستان جای گرفته است. این شهر با وجود پالایشگاه نفت، کارخانه پتروشیمی، و دسترسی به آب های آزاد نقش مهمی در اقتصاد کشور بازی می کند. آبادان پر آب ترین شهر استان خوزستان است که دو رود اروند و بهمنشیر در آن جاری است.
رشد این شهر به دلیل وجود پالایشگاه بزرگ نفت، بر پایه اصول شهر سازی بوده است، چیزی که مرکز استان در دهه های اخیر از آن بی بهره بوده است. این شهر با بهره گیری از فرودگاه بین المللی، ایستگاه فرستنده رادیو، و تلویزیون با برنامه های برون مرزی، و دانشکده نفت، سال ها پیش از جنگ ایران و عراق، از مهمترین، زیباترین، و خاطره انگیزترین شهرهای ایران به شمار می رفت.
نخستین فرستنده تلویزیونی آبادان در اسپند ۱۳۳۸ خورشیدی و تلویزیون ملی ایران در این شهر در سال ۱۳۴۹ برپا شد. دانشکده نفت آبادان در سال ۱۳۱۸ خورشیدی، سینما شیرین در سال ۱۳۱۰ سینما تاج (سینما نفت) در سال ۱۳۲۴ و ساختمان یادمانی موزه آبادان در سال ۱۳۴۱ خورشیدی ساخته شدند.
شهرستان آبادان، ترکمنستان (به لاتین: Abadan District) یک منطقهٔ مسکونی در ترکمنستان است که در عشق آباد واقع شده است.
فهرست شهرهای ترکمنستان
بخش مرکزی شهرستان آبادان یکی از بخشهای تا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرستان آبادان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان آبادان   • مفهوم شهرستان آبادان   • تعریف شهرستان آبادان   • معرفی شهرستان آبادان   • شهرستان آبادان چیست   • شهرستان آبادان یعنی چی   • شهرستان آبادان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان آبادان

کلمه : شهرستان آبادان
اشتباه تایپی : aivsjhk Hfhnhk
عکس شهرستان آبادان : در گوگل

آیا معنی شهرستان آبادان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )