شهربانو

/SahrbAnu/

مترادف شهربانو: بیگم، شهبانو، ملکه

معنی انگلیسی:
name of daughter of yazdgerd, sassanian king

فرهنگ اسم ها

اسم: شهربانو (دختر) (فارسی) (مذهبی و قرآنی) (تلفظ: šahr bānu) (فارسی: شهربانو) (انگلیسی: shahr banu)
معنی: ملکه، نام همسر امام حسین ( ع ) و مادر امام سجاد ( ع )، ( در قدیم ) همسر پادشاه، ( اَعلام ) دختر یزدگرد سوم آخرین شاه ساسانی، که گفته می شود پس از اسیر شدن به دست مسلمانان، به عقد امام حسین ( ع ) در آمد و امام زین العابدین ( ع ) فرزند اوست، بقعه ای به نام بی بی شهربانو در شهرری به آرامگاه او معروف است، ( در اعلام ) نام یکی از سه دختر یزدگرد که امیرالمومنین ( ع ) او را به پسرش امام حسین ( ع ) داد، بانوی شهر، نام یکی از دختران یزدگرد پادشاه ساسانی و همسر حسین ( ع )
برچسب ها: اسم، اسم با ش، اسم دختر، اسم فارسی، اسم مذهبی و قرآنی

لغت نامه دهخدا

شهربانو. [ ش َ ] ( اِ مرکب ) ملکه. بانوی شهر. ( یادداشت مؤلف ) :
بشوهر بود بانو را یکی شاه
بزرگ و نامور در کشور ماه
به پیری بارور شد شهربانو
تو گفتی در صدف افتاد لؤلو.
( ویس و رامین ).

شهربانو. [ ش َ ] ( اِخ ) شهربانویه. مشهور آن است که وی دختر یزدگرد پادشاه ایران بوده است و در خلافت عمر اسیر شد وبه نکاح امام حسین ( ع ) درآمد و امام زین العابدین ( ع ) ازو متولد شد. نام هایی دیگر نیز بدو داده اند از جمله شاه زنان. رجوع شود به بحثی در باره شهربانو ( فصلی از کتاب چراغ روشنی در دنیای تاریک ) :
نالش بکر خاطرم ز قضاست
گله شهربانو از عمر است.
خاقانی.
یعنی که نقاب شهربانو
فاروق عجم ستان گشاید.
خاقانی.
لیکن تتبعات اخیر نشان داده است که این شهرت را اصلی نیست و یزدگرد را دختری بنام شهربانو نبوده است. برای اطلاع بر مآخذ داستان شهربانو رجوع به ربیع الابرار زمخشری و قابوس نامه و مجمل التواریخ شود.

فرهنگ فارسی

طبق روایت مشهور و قول بعض مورخان مانند یعقوبی یکی از دختران یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی . وی بحباله نکاح حسین بن علی ۴ در آمد و از آنان زین العابدین ۴ متولد گردید و بدین طریق ایمه شیعه ازامام چهارم ببعد از طرف فاطمه برسول ص و از طرف مادر بخاندان شاهنشاهی ایران انتساب مییابند . نام این دختر در روایات مختلف بصورتهای گوناگون آمده و اشهر شهربانو است توضیح محققان معاصر بدلایل و قراین این روایت را درست نمیدانند.
ملکه بانوی شهر .

فرهنگ عمید

بانوی شهر، بانوی بزرگ، ملکه.

دانشنامه اسلامی

[ویکی شیعه] شهربانو یا «شاه زنان»، که طبق برخی روایات، همسر امام حسین(ع) و ایرانی بوده است.
به اعتقاد برخی از تاریخ نگاران و محدثان، شهربانو پس از ورود اسلام به ایران به همسری امام حسین(ع) درآمد و ثمره این ازدواج امام سجاد(ع) بود. بنابر نقل قول معتبرتر مادر امام سجاد(ع) در هنگام تولد امام (ع)، رحلت کرده است.
برخی روایات و منابع تاریخی او را دختر یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی دانسته و برخی صرفا به ایرانی بودن وی اشاره کرده اند. برخی نیز در این که چنین شخصی همسر امام حسین بوده باشد، اظهار تردید کرده اند.

[ویکی فقه] شهربانو (ابهام زدایی). شهربانو ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • شهربانو همسر امام حسین، یکی از همسران امام حسین (علیه السلام) و مادر امام سجاد (علیه السلام)• شهربانو مادر محمد بن ابی سعید، ام ولد و نام فرزندش محمّد بن ابی سعید بن عقیل و از جمله اسرای کربلا
...

دانشنامه آزاد فارسی

پیشنهاد کاربران

ملکه بزرگ قدرت مند است
معنی اسم پریا
شهربانو
خاتون
ملکه جهان ، قدرت مند ترین دختر ، زیبا ترین ، شاهدخت جهان است
شاه بانوان ایران
ملکه، بانوی بزرگ
شهربانو ارم : نام یکی از همسران رستم دستان و دختر گودرز و مادر سه تن از فرزندان رستم بنامهای فرامرز، گشسب بانو، زربانو میباشد.
ملکه همسرپادشاه بانوی شهر
ملکه. بانوی شهر

بپرس