برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1388 100 1

شمس قیس رازی

شمس قیس رازی در دانشنامه اسلامی

شمس قیس رازی
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
شمس قیس رازی، شمس الدین محمد
شاعر. عروضی و وی از مردم ری بود و مدتها در ماوراءالنهر و خوارزم و خراسان می زیست و در سال 614 ق که آوازه ی هجوم مغول در خراسان برخاست با سلطان علاءالدین محمد بن تکش خوارزمشاه به عراق آمد و تا سال 617 ق از همراهان وی بود و پس از آن به فارس رفت و به دربار اتابک سعد بن زنگی راه یافت و ندیم آن پادشاه شد و پس از آن در دربار پسرش نیز بود.
از تالیفات وی: «المعجم فی معاییر اشعار العجم» که معروفترین کتاب عروض و قوافی و محسنات شعر فارسی است و نخست در 614 ق در شهر مرو طرح این کتاب را ریخت و در وقایع سال 617 ق از میان رفت و پس از مدتی اوراق آن به توسط روستاییان کوه پایهای عراق بدست وی بازگشت و سپس در فارس در حدود سال 630 ق آن را تمام کرد؛ «المعرب فی معاییر اشعار العرب»؛ «الکافی فی العروضین والقوافی»؛ «حدائق العجم».

شمس قیس رازی در دانشنامه ویکی پدیا

شمس قیس رازی
شمس الدین محمد بن قیس رازی (سدهٔ ۷ ق) نامدار به شمس قیس، از مهم ترین منتقدین ادبی و ادیب ایران و زادهٔ ری است.
او چندی در خوارزم، فرارود و خراسان بود و به سبب آوازهٔ تاختن مغول، در کنار سلطان محمد خوارزمشاه به بغداد رفت و سپس در ۶۲۸ ق به فارس رفت و به خدمت اتابک سعد بن زنگی (زمان زندگی سعدی در شیراز) و پس از او به خدمت پسرش ابوبکر بن سعد بن زنگی درآمد. او اثر نامدارش، المعجم فی معاییر اشعار العجم، را به نام همین شاهزاده نگاشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شمس قیس رازی

شمس قیس رازی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شمس قیس رازی   • مفهوم شمس قیس رازی   • تعریف شمس قیس رازی   • معرفی شمس قیس رازی   • شمس قیس رازی چیست   • شمس قیس رازی یعنی چی   • شمس قیس رازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شمس قیس رازی
کلمه : شمس قیس رازی
اشتباه تایپی : als rds vhcd
عکس شمس قیس رازی : در گوگل

آیا معنی شمس قیس رازی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )