برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1638 100 1
شبکه مترجمین ایران

شمارش سلول

شمارش سلول در دانشنامه ویکی پدیا

شمارش سلول
شمارش سلول شامل هر روشی برای شمردن یا کمی سازی سلول ها در علوم حیاتی، شامل تشخیص پزشکی و درمان می باشد. شمارش سلول یکی از زیرمجموعه های مهم سیتومتری (سلول سنجی) است که دارای کاربردهای تحقیقاتی و درمان بالینی می باشد. برای مثال، شمارش کامل خون می تواند به یک پزشک برای تعیین اینکه چرا بیمار احساس مریضی دارد کمک کند و اینکه چه تصمیمی برای کمک به او بگیرد. سلول ها در محیطی مایع (مانند خون، پلاسما، لنف، یا محلول های آزمایشگاهی) شمرده می شوند و معمولاً به صورت تعداد سلول در واحد حجم بیان می شوند، و بنابراین غلظت را بیان می کنند (برای مثال، ۵۰۰۰ سلول در میلی لیتر).
در پزشکی، غلظت سلول های مختلف خونی، مانند سلول های قرمز خون و سلول های سفید خون، می تواند اطلاعات حیاتی در مورد وضعیت سلامتی شخص به ما بدهد (ببینید: شمارش کامل خون).
در سلول درمانی، برای کنترل دوز سلول های تجویز شده برای بیمار.
به طور مشابه، غلظت باکتری، ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا در خون یا دیگر سیالات بدن می تواند اطلاعاتی دربارهٔ پیشرفت یک بیماری عفونی و همچنین اطلاعاتی دربارهٔ موفقیت سیستم ایمنی در مهار عفونت را فراهم کند.
در آزمایشات زیست شناسی مولوکولی نیاز است تا غلظت سلول مشخص شود، تا طبق آن مقدار عوامل شیمیایی و واکنش دهنده در آزمایش اعمال شوند.
مطالعاتی که نرخ رشد میکروارگانیسم ها را آزمایش می کنند (به عبارت دیگر: چه زمانی نیاز هست تا آن ها سلول های جدید را ایجاد کنند)، نیازمند شمارش سلول هستند.
اندازه گیری میزان زنده بودن سلول، یعنی اندازه گیری و محاسبه نسبت سلول های مرده به سلول های زنده، برای مثال سلول هایی که در معرض سم قرار گرفته اند.
روش های متعددی در زیست شناسی و پزشکی نیازمند شمارش سلول هستند. با شمارش سلول ها در یک حجم کوچک، غلظت می تواند تعیین شود. مثال هایی که نیاز به شمارش سلول دارند شامل:
چنیدن روش برای شمارش سلول وجود دارد. برخی از آن ها ابتدایی هستند و نیاز به تجهیزات خاصی ندارند، بنابراین می توانند در هر آزمایشگاه بیولوژی انجام شوند، در حالی که دیگر روش ها وابسته به لوازم پیچیده الکترونی هستند.
یک محفظه شمارش (که به عنوان هموسیتومتر نیز شناخته می شود) یک لام میکروسکوپی است که به طور ویژه برای فراهم کردن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شمارش سلول را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شمارش سلول   • مفهوم شمارش سلول   • تعریف شمارش سلول   • معرفی شمارش سلول   • شمارش سلول چیست   • شمارش سلول یعنی چی   • شمارش سلول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شمارش سلول

کلمه : شمارش سلول
اشتباه تایپی : alhva sg,g
عکس شمارش سلول : در گوگل

آیا معنی شمارش سلول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )