برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1356 100 1

شقاقی

معنی شقاقی در لغت نامه دهخدا

شقاقی. [ ش َ ] (اِخ ) نام طایفه ای از اکراد آذربایجان که بسبب مهاجرت با ترکان شاهسون مذهب شیعه را پذیرفته اند. (از تاریخ کرد ص 123).

شقاقی در دانشنامه اسلامی

شقاقی
معنی شِقَاقِي: مخالفت با من
ریشه کلمه:
شقق‌ (۲۸ بار)
ی‌ (۱۰۴۴ بار)

شقاقی در دانشنامه ویکی پدیا

شقاقی
شقاقی می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد.
ایل شقاقی
شقاقی انذر یک روستا در ایران است که در دهستان چورزق واقع شده است. شقاقی انذر ۳۱۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایران
شقاقی علیا
فهرست شهرهای ایران
شقاقی علیا یک روستا در ایران است که در بخش و شهر چورزق واقع شده است. شقاقی علیا بیش 800نفر جمعیت دارد. اسم این روستا بر گرفته از کلمه شقاقی یعنی قدرت تکه تکه شده است.برای همین در نزدیکی این روستا دو روستای دیگر نیز به اسم شقاقی وجود دارد. مردم روستای شقاقی علیا ترک زبان و یکتا پرست هستند. فرهنگ شاه سون اصیل را دارند و در گذشته با شتران خود مشغول تجارت بودند. مردمانی قدرتمند دارای فرهنگ مختص خود. و به طیفهای فرشتلی، ال لیلی،شاطراندی، دمیرچلاقلی و سایللی تقسیم میشوند. مردم این روستای علاقه شدیدی به طبیعت دارند و برای همین ییلاق و قشلاق می کنند. قلخ لی وقان قااللی و جاجوخلی برای یلاق شقاقی علیا هست.
ایل شقاقی، یکی از ایلات تاریخی ایران بوده است که مدتهاست یکجانشین شده اند. شقاقی ها در استانهای آذربایجان شرقی(میانه، سراب، هشترود)، اردبیل(خلخال)،زنجان(جداقیه)، خراسان رضوی (قوچان) و خراسان شمالی (شیروان و بجنورد واستان قزوین (کوهین و لوشکان) زندگی میکنند.
دلیکانلو
اروانلو
زفرانلو (اکرانلو)
بالکانلو(پالکانلو)
پسیرانلو (پسیانلو)
بادانلو(بادلانلو)، (بهادری)
گورانلو (کورانلو)، (گورکانلو)
یاراحمدلو
میرسلطانلو
موصانلو
فتحعلیخان لو
توشماللو
اسپرلو
شاطرانلو
ایل شقاقی که کردتبار و شیعه مذهب بوده در پی تأسیس دولت صفوی و شیعه ستیزی دولت عثمانی از منطقه کردنشین مرزی ترکیه و سوریه و عراق امروزی اکثریت به ایران و گروهی نیز به مناطق شیعه نشین فلسطین کوچیدند.
این ایل پس از ورود به ایران در شهرهای س ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شقاقی در دانشنامه آزاد پارسی

شَقاقی
طایفۀ بزرگی از مردم کُرد ایران و عثمانی و سپس جمهوری ترکیه. اینان در اصل از عشایر نواحی فنیک و ماردین بودند. شماری فراوان از مردم این طایفه در سال های سلطنت شاه عباس اول به نواحی داخلی قلمرو صفویه انتقال یافتند و گروهی از آنان همراه چمشگزکلوها به خراسان رفتند. در ۱۱۶۵ـ۱۱۶۶ق، ح دود ۶هزار خانوار از شقاقی های خراسان خود را به اطراف کرمانشاه رساندند و به قوای محمدخان زند پیوستند و پس از آن به خدمت کریم خان درآمدند. گروهی دیگر از آنان نیز در عهد شاه عباس صفوی در آذربایجان ساکن شدند. علی جان سلطان شقاقی در ۱۰۳۷ق سرکردۀ ایل شقاقی بود و در لشکرکشی شاه عباس صفوی دوم به قندهار و تصرف آن شهر (۱۰۵۸ق) شرکت داشت. در سازمان اداری دولت صفویه، حاکم ایل شقاقی از توابع حکومت آذربایجان بود. شقاقی ها تا میانۀ قرن ۱۲ق در دشت مغان سکونت داشتند و پس از سقوط دولت صفویه مدتی با شاهسون ها، در مقابله با عثمانی ها، متحد شدند. پس از گسترش و قدرت یافتن شاهسون ها در مغان و غلبه بر شقاقی ها، آنان ناگزیر به سراب، میانه و خلخال کوچیدند. شقاقی های سراب، میانه و هشترود تا سال ها از پیوستن به دولت کریم خان زند خودداری کردند، اما در ۱۱۷۳ق مغلوب قوای کریم خان شدند و پس از تثبیت حکومت کریم خان به خدمت او درآمدند. علی خان شقاقی، سرکردۀ شقاقی ها، پس از پیروزی کریم خان بر فتحعلی خان افشار، حاکم ارومیه، با شماری از خوانین آذربایجان به شیراز رفت. صادق خان شقاقی ( ـ۱۲۱۴ق)، پسر علی خان، پس از مرگ کریم خان تا ۱۲۰۵ق حاکم مستقل سراب، گرمرود و میانه و چندی نیز متصرف حکومت تبریز بود، اما در این سال ناگزیر به آقامحمدخان قاجار پیوست. او پس از قتل آقامحمدخان مدعی سلطنت ایران شد و پس از غلبۀ قوای فتحعلی شاه ناگزیر به خدمت او درآمد. بعضی از شقاقی های آذربایجان در زمان تشکیل نخستین دسته های نظام جدید ایران به دست عباس میرزا نایب السلطنه، وارد این دسته ها شدند. اینان در عهد قاجاریه چندین دسته و گروه نظام ایران را تشکیل می دادند. همۀ شقاقی های آذربایجان، به جز برخی از شقاقی های خلخال که کُردزبان اند، به ترکی تکلم می کنند و شیعه هستند. شقاقی های خلخال در سال های بعد از انقلاب مشروطیت منشاء برخی حوادث بزرگ محلی بودند.

ارتباط محتوایی با شقاقی

شقاقی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مصطفی
شقه کردن
آریا بهداروند
طایفه شاقی(شاکی.شقاقی)ایل لر بختیاروند

ایل کرمنجزی بهداروند *بهادروند *

طایفه حسنکی بختیاروند
تیره زافر*زفران.جعفر*حسنکی
طایفه شادلو*شالو*بختیاری
طایفه سعید بختیاری
طایفه کرزنگنه بختیاری
شاکی بختیاروند
ایل شقاقی گروهی از سربازان ایل لر کر منجی بختیاروند بودند

که در زمان صفوی همیشه سوار بر اسب
از کشور دفاع می کردند
به طوری که پای اسب های آنها ترک برداشته بودند و در زبان لری می شود
شق::ترک پا
و این گروه به
شقاقی معروف شد

طایفه شاکی*شاقی*بختیاروند
ایل منجزی بختیاروند *کر منجی*

کر::پسر
منجز::معجزه گر
شاکی بختیاری
ایل حسنکیفا*حسنکی*از ایل بزرگ لر بختیاروند
ساکن در جنوب ترکیه و جزیره بختی.غرب ایران
طوایف ایل حسنکیفا
بجنوی*بجنوردی*
شوهان
آستورکی*آسترکی*
کردلی کوچک
کردلی بزرگ
شقاقی*شکاکی*
کیشکی*کی اشکی*
جلکی

کرمنجی ::کر منجزی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کوشاترین کاربران در یک هفته گذشته

پرگفتگوترین واژگان در یک هفته گذشته

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شقاقی   • مفهوم شقاقی   • تعریف شقاقی   • معرفی شقاقی   • شقاقی چیست   • شقاقی یعنی چی   • شقاقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شقاقی
کلمه : شقاقی
اشتباه تایپی : arhrd
عکس شقاقی : در گوگل

آیا معنی شقاقی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )