برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1669 100 1
شبکه مترجمین ایران

شرط ضمن عقد

شرط ضمن عقد در دانشنامه اسلامی

شرط ضمن عقد
شرط ضمن عقد شرطی است که در ضمن عقد ذکر می شود و الزام و التزام به آن واجب است. از احکام آن به تفصیل در باب تجارت سخن گفته اند.
شرط ضمن عقد عبارت است از الزام و التزام به چیزی ضمن عقد یا ربط و وابستگی میان عقد و تعهدی که در پی آن می آید. در اینکه شرط ضمن عقد، قراری مستقل و جدا از قرار عقد است و هیچ یک از عوض مطرح در عقد، انشاء و مُنشأ را قید نمی زند و عقد تنها ظرف وقوع شرط است که شرط ضمن آن تحقق می یابد، یا آنکه شرط، عقد را مقید می کند، مسئله محل بحث و اختلاف است.
شرایط صحّت
شرط ضمن عقد با وجود شرایط ذیل صحیح و نافذ است:
← مشروط علیه قدرت بر وفا داشته باشد
...
شرط ضمن عقد
ازدواج تنها یک پیوند عاطفی و اخلاقی میان دو انسان نیست. زن و شوهر پس از ثبت رسمی ازدواج، وارد توافقی دو جانبه می شوند که معمولا نظام قانونی هر کشور برای آن چارچوب مشخصی تعریف کرده است. این چارچوب حقوقی در کشورهای مختلف متفاوت است اما در همه کشورها برآمده از سنت ، عرف، تجربه بشری، مذهب و اصول پایه ای علم حقوق یا معاهدات بین المللی است. البته در هر کشور سهم هر یک از این منابع در تدوین چارچوب حقوقی حاکم بر ازدواج متفاوت است. برخی کشورها عرف و دانش بشری را در اولویت قرار داده اند و برخی کشورها نظیر ایران، صرفا بر تعالیم مذهبی و آموزه های فقهی در تدوین قوانین خانواده تاکید داشته اند.
به همین دلیل قضاوت درباره چارچوب حقوقی حاکم بر خانواده کار ساده ای نیست زیرا افراد متفاوت بر اساس عقاید، دانش و تجربیات متفاوت خود قضاوتهای متفاوتی دارند. اما همه این آدم ها در یک چیز مشترکند: آنها تلاش می کنند دست کم در چارچوب نظام حقوقی موجود شرایط عادلانه و آرامش بخشی برای خود ایجاد کنند. زن و مرد هنگامی که می پذیرند با هم ازدواج کرده و همسر یکدیگر شوند و این توافق را در دفاتر رسمی ثبت می کنند پذیرفته اند که قانون بر مناسبات زناشوئی آنها حاکم شود. کتاب هفتم قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران با عنوان «در نکاح و طلاق» مهم ترین متن حقوقی در خصوص قوانین حاکم بر ازدواج در ایران است.
بر اساس قانون مدنی ایران، ازدواج یک عقد قانونی است که در آن حقوق و تکالی ...

شرط ضمن عقد در دانشنامه ویکی پدیا

شرط ضمن عقد
هرگاه در یک قرارداد, انجام یا خودداری از انجام کاری یا انتقال چیزی یا نتیجه ی یک عمل حقوقی از سوی شخص یا اشخاصی, به نفعشخص یا اشخاص دیگر تعیین شود و این تعیین, ناشی از همان رضایتی باشد که به وجود آورنده ی همان قرارداد هم باشد, انجام یا خودداری از انجام کاری یا انتقال چیزی یا نتیجه ی یک عمل حقوقی که در قرارداد تعیین شده است, شرط ضمن عقد نام دارد.
شروط ضمن عقد ازدواج


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی شرط ضمن عقد به انگلیسی

stipulation (اسم)
قرار ، تصریح ، قرارداد ، قید ، شرط ضمن عقد

شرط ضمن عقد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نعيمي
قول قانوني كه زن هنگام عقد از همسرش به صورت كتبي مي گيرد.
فرحناز نعيمي
شرط وقول قانوني كه زن هنگام عقد از همسرش به صورت كتبي و محضري مي گيرد.
فرحت حسین مهدوی
Contractual term
Contractual condition

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شرط ضمن عقد   • مفهوم شرط ضمن عقد   • تعریف شرط ضمن عقد   • معرفی شرط ضمن عقد   • شرط ضمن عقد چیست   • شرط ضمن عقد یعنی چی   • شرط ضمن عقد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شرط ضمن عقد

کلمه : شرط ضمن عقد
اشتباه تایپی : avx qlk urn
عکس شرط ضمن عقد : در گوگل

آیا معنی شرط ضمن عقد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )