برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1430 100 1

شرافت

/SerAfat/

مترادف شرافت: اصالت، بزرگواری، عفت، نجابت

متضاد شرافت: بی عفتی

برابر پارسی: نیک گوهری، بزرگمنشی، والایی

معنی اسم شرافت

اسم: شرافت
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: še (a) rāfat) (عربی) حالتی در شخص که او را از ارتکاب رذایل باز می دارد، بزرگ منشی، بزرگواری - بزرگ منشی، ارزشمندی

معنی شرافت در لغت نامه دهخدا

شرافت. [ ش َ / ش ِ ف َ ] (ع اِمص ) شرف. بزرگی. بزرگواری. بزرگ مقداری.مجد. رفعت. قدر. (یادداشت مؤلف ). نجابت و اصالت و بزرگواری و بلندقدری و بزرگ مرتبگی. (ناظم الاطباء).
- شرافت نسب ؛ ارجمندی از حیث خاندان و نسب. (فرهنگ فارسی معین ).

شرافة. [ ش َ ف َ ] (ع مص ) بزرگ و بلندقدر شدن و عالی مرتبه گردیدن. (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ). شرف. (از منتهی الارب ). رجوع به شرافت شود.

معنی شرافت به فارسی

شرافت
باشرف شدن، باشرف بودن، بزرگواری، بزرگ وبلند
۱ - ( مصدر ) با شرف بودن . ۲ - ( اسم ) بزرگواری ارجمندی . یا شرافت قدر . بزرگ قدر بودن . یا شرافت منسب . از حیث نسب و خاندان ارجمند بودن .
که شرافت ندارد

معنی شرافت در فرهنگ معین

شرافت
(شَ فَ) [ ع . شرافة ] (اِمص .)بزرگواری .

معنی شرافت در فرهنگ فارسی عمید

شرافت
بزرگ و بلند قدر شدن، بزرگواری، بلندقدری.
صاحب شرافت، دارای شرف و بزرگی.

شرافت در دانشنامه اسلامی

در روایات اسلامی، فقر (فی نفسه) نسبت به غنا افضل شمرده شده است و اخبار زیادی در ستایش آن وارد شده است.
اقسام فقر، اگر چه - همچنان که - دانستی مختلف اند و لیکن صفت فقر «فی نفسه» نسبت به غنا افضل است. و اخبار در ستایش آن بسیار است.
← احادیث از پیامبر خدا
لقمان پسر خود را وصیت می نمود، گفت: «ای فرزند! کسی را به جامه کهنه، حقیر نشماری، که خدای تو و او یکی است». منقول است که: «شخصی به نزد یکی از بزرگان دین رفت و گفت: دعائی در حق من کن، که محتاجم و عیالمند، و عیال من به من ایذاء می رساند. آن شخص بزرگ گفت که: هر وقت عیال تو گوید: نه آرد داریم و نه نان. تو آن وقت دعا به من کن که دعای تو در آن وقت بهتر است از دعای من. پس هان ای فقیر مسکین! قدر این صفت را بدان واز آن اندوهناک مباش، که دو روزه فانی به هر نحو که باشد خواهد گذشت و تا چشم برهم زنی وقت کوچ غنی و فقیر یکسان اند». شنیده ایم که محمود غزنوی شب دیشراب خورد و شبش جمله در سمور گذشت («شب سمور» به شبی گویند که: به بی خوابی و افسانه سپری شده باشد (اینجا کنایه از مستی و خوشی است))گدای گوشه نشینی لب تنور گرفتلب تنور بر آن بینوای عور گذشت (لخت و برهنه)علی الصباح بزد نعره ای که ای محمودشب سمور گذشت و لب تنور گذشتجانا دنیا چون «برق خاطف» (آنچه که چشم را خیره کند) در گذر است. و لحظه ای آن را توقف نیست. به لقمه نانی سیری، و به شربت آبی سیراب. چنان تصور کن که در آنچه از عمر تو گذشته است تمام اموال دنیا از تو بود، و همه نعمتها را صرف نمودی، ببین حال تو با آن فقیری که به نان جوی قناعت کرد چه تفاوت دارد؟ و آینده را هم که نمی دانی چه نوع خواهد بود.در حدود ری یکی دیوانه بودسال و مه کردی به کوه و دشت گشتدر تموز (نام یکی از ماههای رومی بین حزیران و آب. و به معنی: تابستان نیز هست) و دی به سالی یک دو بارجانب شهر آمدی از سوی دشتگفتی ای آنانکه تان آماده بودگاه قرب و بعد از این زرینه طشتتوزی (پارچه نازک و شبکه دار) و کتان (گیاهی است که ساقه آن دارای الیافی است که از آنها در نساجی استفاده میکنند و پارچه های براق و مرغوب از آنها تهیه می کنند) به گرما پنج و ششقاقم («قاقم» حیوان گوشتخواری است که پوست آن سفید و بسیار گرم است و از آن لباس تهیه کرده و بزرگان ...

شرافت در دانشنامه آزاد پارسی

ماهنامۀ سیاسی، اجتماعی، خبری، وابسته به وزارت انطباعات، چاپ تهران. به مدیریت محمدباقر ادیب الممالک که بعدها لقب اعتمادالسلطنه گرفت، در اوایل سلطنت مظفرالدین شاه، در صفر ۱۳۱۴ق/ تیر ۱۲۷۵ش پس از تعطیلی روزنامۀ شرف منتشر شد. صفحۀ اول آن ویژۀ تصویر یکی از بزرگان ایران بود. در شمارۀ ۵۱ این نشریه در صفحۀ نخست، تصویر اتابک اعظم، امین السلطان، چاپ شد. آخرین شماره در شوال ۱۳۲۱ق/ دی ۱۲۸۲ش، و در مجموع، ۶۶ شماره از آن، به طور نامنظم، منتشر شد.

معنی شرافت به انگلیسی

honor (اسم)
غیرت ، افتخار ، خوشنامی ، برو ، اب رو ، نجابت ، احترام ، عزت ، شرافت ، فخر ، شرف ، ناموس ، حضرت ، جناب ، تشریفات امتیازویژه
honour (اسم)
افتخار ، برو ، عزت ، شرافت ، فخر ، شرف ، ناموس ، حضرت ، جناب ، تشریفات امتیازویژه
gentility (اسم)
بزرگی ، نجابت ، اصالت ، شرافت ، آقا منشی

معنی کلمه شرافت به عربی

شرافت
شرف
عظم

شرافت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محیا
این واژه تازى (اربى) است و برابرهاى آن در پارسى چنین هستند: آزرمشAzarmesh (پهلوى: آزرمیشْنْ : شرافت ، حرمت ، شرم ورزى) ، بورژِش Burzhesh (پهلوى: بورژیشْنْ شرافت ، حرمت ، احترام ) ، پَهْلُمى Pahlomi (پهلوى : پَهْلُمیهْ : شرافت ، علو ، کرامت ، تقدس) ، ایریهْ
irih (پهلوى: همچون آریاییان شریف و اصیل بودن، شرافت ، اصالت)
آیشن
عز
محمد شرافت ساوجی
آقای وبلاگ ساوه ((استاد محمد شرافت ساوجی))


استاد محمد شرافت ساوجی مرد نام آشنا و چهره ی شناخته شده در زمینه نویسندگی و وبلاگ نویسی در استان مرکزی و شهرستان های ساوه وزرندیه است .

اقای مهندس محمد شرافت همان شخصیت خوش اخلاق و بزرگواری که علیرغم مشاغل زمان گیر زیاد و فعالیت های متنوع هر روز به کلیه ی وبلاگ های شهرستان های زرندیه و ساوه مراجعه نموده و با نظرات و کامنت های دلسوزانه و مشوقانه خود جوان تر ها و وبلاگ نویسان را مورد لطف و محبت و راهنمایی خود قرار می دهد .

استاد شرافت که نامش با پروژه ی شهر سالم عجین و امیخته می باشد در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی و بهداشتی شهرستان به طور فوق العاده ای فعالیت می نماید و مقالات و آثار بی شماری در خصوص مسائل مذکور از خود بر ای گذاشته است .

این بزرگ مرد ساوجی در خصوص تاسیس ngo های متعددی در شهرستان ساوه و همراهی و تعامل با سایر ngo های فعال کشور و فعالیت سازمان های مردم نهاد در شهرستان ساوه اقدامات موثری را انجام داده است

استاد محمد شرافت همواره مشوق فعالیت های فرهنگی در شهرستان های ساوه و زرندیه بوده و هست و گر چه بنده ی حقیر سال هاست با آثار و فضائل اخلاقی این بزرگوار آشنا هستم اما جلسه ی تجلیل از نویسندگان برتر استان مرکزی فرصت مغتنمی بود برای دیدار با وی و بهره مند شدن از فضائل اخلاقی و کریمانه ی این مرد شریف که خداوند را بخاطر این سعادت که نصیب بنده شد شاکرم .

استاد شرافت وبلاگ های متعددی را تاسیس و مدیریت و تغذیه می نماید که در نوع خود جای ستودن و تحسین دارد از جمله وبلاگ ای ایشان می توان به وبلاگ های زیر اشاره کرد :

www.sherafat.saveh.com
www.sherafatsaveji.blogfa.com
www.ngo-saveh.com
www.chsaveh.comو در یک کلام می توان استاد محمد شرافت را آقای وبلاگ ساوه نهاد و در مقابل زحمات و خدمات این بزرگوار سر تعظیم و تواضع فرود آورد و به ایشان دست مریزاد و خسته نباشید و احسنت گفت .
محمد شرافت ساوجی
[متن وقایع قحطی سال 1288ق] در ساوه وایران
در اصل بلده در چهار ماه تقریباً زیاده از چهار هزار نفس از گرسنگی مردند و بسیاری را در شوارع سباع خوردند. تسعیر مأکولات اگر پیدا می شد
[متن وقایع قحطی سال 1288ق]

قال الله تعالی: �و لنبلونّكم بشی‏ء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشّر الصابرین� ( سوره بقره آیه 155 (

اللهم أغفر لنا ذنوبنا الّتی تنزل البلاء ماه دویّم است، از سال سیّم غلای عام بلاد روم و ایران و قحط خاصّه عراق عجم. سرقت چنان شایع شده که بجهة دو من نان جو جوانی را کشتند و اکل میته به نحوی متداول گردیده که از لحوم سگ و گربه کراهت نداشتند. در یکی از قراء چند نفر طفلی را در تنور افروخته افکنده، سدّ رمق خود نمودند.

دیروز که پنجشنبه شانزدهم شهر صفر المظفّر سنه 1298 بود در بلده ساوه مردی را گرفتند که زنی را کشته و تمام او را بجز کله و سر و دو دست خورده بود به هجوم عام آن نامرد را به دیار عدم فرستادند.

در اصل بلده در چهار ماه تقریباً زیاده از چهار هزار نفس از گرسنگی مردند و بسیاری را در شوارع سباع خوردند. تسعیر مأکولات اگر پیدا می شد، بدین تفصیل رسید.

نرخ ماکولات، یک من، هشت عباسی.

گندم؛ دو قران و هفت شاهی

جو؛ دو قران و صنّار[صد دینار]

نخود؛سه قران

لوبیا؛سه قران

ماش؛ سه قران

برنج؛ شش هزار و ده شاهی

گوشت؛سه قران

روغن؛ هشت قران

کشمش؛ دو قران و ده شاهی

شیره؛ چهارقران و ده شاهی

شیر و ماست؛ سه قران

قند؛ یک تومان

سایر چیزها را قیاس کنند. اشیاء غیر مأکوله نیز آنچه ضرورت داشت، تابع خوردنی شد در تسعیر.

تنباکو؛ یک تومان

صابون؛ چهار قران

روغن چراغ؛ چهار قران

پنبه دانه؛ نه صنّار[صد دینار]

کرچک؛سه قران

هیمه، بوته در زمستان؛ باری دو قران و ده شاهی

زغال سرسرندی؛ ده شاهی

تنباکوی کاشی را اوّل تابستان هر سیری دوازده هزار فروختند.

چیزی که ارزان بود، متاع دین و ایمان و آنچه فقرا از باب ضرورت می فروختند:

مسینه آلات؛ چهار قران

فرش پشمینه؛ سی شاهی

رخوت بی مروّت مشتری.

در زمستان، دوازده برف و زیاده در شهر بارید. کوهسار و ییلاقات ازشمار خارج شد، باغات را سرما برد. اینک که اردیبهشت است، بریده هیمه آن قابل کرایه و نقل نیست. نعوذ بالله من غضب الجبّار. حررها احمد الحسینی.

روز هفتاد و دوم بهار سیلی آمد که جمیع زراعات را از شتوی و صیفی فرو کوفت و بسیاری را فاسد کرد. تا بعد چه شود؟ ما شاء الله کان در جمیع ایّام بهار به خصوص ماه سیّم انواع امراض در کمال عموم و اشتداد بود؛ خاصّه حسبه و سرسام و ا ستسقاء و مطبقه و محرقه و حنّاق و درد گوش، زعاف، پنداری عدد علل و اسقام از عدد بقیة السلف اهل قحط فزون آمده[است]. لهذا هر مریض را چند مرض قسمت رسید؛ خانه ای که یک و دو ناخوش باشد، بسیار کم و خانه ای که تمام مبتلا باشند؛ بسیار زیاد است. دیروز که نود و چهارم بهار بود، جوانی در علالی خوشه میچید. نعاس و پینکی او را عارض شد. سر به زمین نهاد که لحظه ای بخوابد تا رفع کسالت شود. دیگر توفیق بر خواستن نیافت. هنیئاً له.

مست می بیدار گردد نیم روز[17] مست ساقی روز محشر بامداد

نعش او را تا به شهر رسانیدند، جمیع گوشت بدن او پخته شده سرش را گرفتند، از سه جا شق شده بود. در هر حال شکر آن دارم که مبادا از ین بتر گردد. اهل شهر با کمال امساک یخ را به جهت مرض، من تبریزی ده شاهی و زرد آلو را سه عباسی می خرند. مثل سائر در نزد عوام است که�سالی که نکوست، از بهارش پیداست�.
هولوکاست 9 میلیون ایرانی به دست بریتانیای کبیر تصاویر
http://chsaveh.blogfa.com/
شهر سالم ساوه / مهندس محمد شرافت ساوجی

ادامه مطلب
محمد شرافت ساوجی
امام زاده سید محمد (محروق) فرزند زید فرزند امام سجاد علیه السلام اجداد حاج میرزا احمد ساوجی
محمد محروق - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


https://fa.wikipedia.org/wiki/محمد_محروق

https://fa.wikipedia.org

https://fa.wikipedia.org/wiki/

نوشته شده در شنبه هفتم مهر ۱۳۹۷ ساعت 20:57 توسط محمد شرافت
محمد شرافت ساوجی

شهر سالم ساوه
معرفی شهرستان ساوه بعنوان شهر سالم روستای سالم

پروژه شهرسالم ساوه وصنعت گردشگری وتوسعه پایدار پایلوت کشور با همکاری WHO
پروژه شهرسالم ساوه وصنعت گردشگری وتوسعه پایدار پایلوت کشور با همکاری WHO

https://www.aparat.com/v/9IDjq مصاحبه با شهردار بصورت آپارات
https://www.aparat.com/v/aw5Mo قسمت اول فیلم شهر سالم ساوه آرات قارسی
https://www.aparat.com/v/TSaFZ قسمت دوم فیلم شهر سالم ساوه به زبان انگلیسی

ستاد شهر سالم وروستای سالم شهرستان ساوه از سال 1376 تا سال 1385

مصاحبه با شهردار ساوه مهندس حسینی شهر سالم ساوه

پروژوه شهر سالم شهرستان ساوه از سال 1376 در ساوه با حمایت سارمان جهانی بهداشت WHO همکاری بین بخشی همه ادرارات ومشارکت مردم ستاد عضو شورای هماهنگی وزیران ستاد شهر های سالم وروستاهای کشور بعنوان پایلوت گشور موفقیت در سطح کشور ومنطقه مدیترانه داشته... تهیه کتتده /مهندس محمد شرافت اردیبهشت 1397
http://sherafatsaveji.blogfa.com
محمد شرافت ساوجی
فرهیختگان پیشکوتان حال وگذشتگان ساوه
یاد اوری دانشمندان .فرهیگان . پیشکسوتان متخصصین ,.گذشتگا فامیل ساوه ای ُشجرنامه خانواده بزرگ ساوه

آرامگاه و مسجد محمد محروق
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تهیه کننده / محمد شرافت ساوجی
محمد شرافت ساوجی
شهر سالم ساوه /هماهنگ کننده - مهندس محمد شرافت ساوجی

کاربر:محمد شرافت
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبریپرش به جستجو
شهرسالم روستای سالم شهرستان ساوه

پروژه شهرسالم ساوه وصنعت گردشگری وتوسعه پایدار پایلوت کشور با همکاری WHO

پیشنهاد

1- تشکیل انجمن مشارکت های مردمی محیط زیست (مثل خیرین سلامت)- مدرسه ساز - بهزیستی ... در ۳ سطح -بین المللی -ملی، استانی و شهرستانی وبین المللی.

2-صنعت گردشگری طبیعت در شهرستان ها واستان ها کشور

3-بستر مناسب تفاهم نامه شبکه "سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعیبا سارمان مردم نهاد کشورها منطقه وجهان باحمایت سازمان محیط کشور وسازمان بین المللی دارای مجوز رسمی دارند.

(استفاده ازتجربیات علمی کاربری کشورها در زمینه محیط زیست )

-جلب مشارکت های مردمی خیرین در سطح شهرستان ها واستانها وکشور

- - لزوم توجه بیشتر به همیاری بین بخشی دولتی ها در حوزه محیط زیست اعلام نمود........

مهندس محمد شرافت مدیر عامل دوستاران آوای طبیعت استان تهران

www.ngo22.ir

صنعت گردشگری درساوه درحال توسعه وبازساری /مهندس شرافت621

اولین قدم صنعت گردشگری درساوه درحال توسعه .. درIRAN- SAVEH بازسازی وبهسازی ومقاوم سازی وتعییر بافت کاربری آب انبار حاج میرزا حسین عاملی در ساوه توسط سرکار خانم مهندس لاله واحدی ساوجی د در حال پایان بزودی بهروی ودیدار ی برای ورود افرادگردشگری در سطح کشور وجهان می باشد و دومین قدم صنعت گردشگری درسطح شهرستات ساوه شروع خواهد شدان شاء الله تهیه کننده / مهندس محمد شرافت 12 اردیبهشت 1397

https://www.aparat.com/v/n5rcX

نوشته شده در سه شنبه دهم مهر ۱۳۹۷ ساعت 19:17 توسط محمد شرافت
محمد شرافت ساوجی
زبان رسمی مردم شهرستان *ساوه - شهرستان *زرند (ساوه) مرکزی (زرندیه) *زبان رسمی


زبان رسمی مردم شهرستان *ساوه - شهرستان *زرند (ساوه) مرکزی (زرندیه)
*زبان رسمی مردم شهر ساوه: و روستاهای ۱- آوه ۲- نورعلیبک ۳- سقانلیق ۴-الوسجرد ۵- باغشیح۶-دینار اباد ۷--چرمک۸- یولاق . ۹- سماوک. ۱۰- طراز ناهید ..... .و
*زبان رسمی مردم شهر مامونیه زرند وروستا های: ۱- امیراباد زرند ۲- زرندکنهه -.. ۳- کریم اباد ۴-شمس ا باد..فارسی دری است ....
سایر شهر ها وروستاهای شهر ستان ساوه .. زرند (رزندیه ) مرکزی گویش ترکی محلی زبان و
*زبان مردم ویدر خرقان ویری (ویدری) و
*زبان مردم روستاهای چناقچی علیا سفلی ولار خرقان ارامنه (ارمنی زبان ) زبان مردم الویر زبان الویری ..هستند
محمد شرافت ساوجی
: نوادگان وبازماندگان امام زاده سید محمد (محروق )

فرزندان و نوادگان و خوشاوندان ساوجی امامزاده سید محمد محروق بن زید شهیدامام سجاد (علیه السلام ) در نیشابور
سید محمد (محروق )
جناب محمد فرزند محمد فرزند زید فرزند امام زین العابدین (علیه السلام) مانند سایر بنی هاشم وعلویین در زمان خلافت مامون عباسی در سال ۱۹۹ هجری قمری بر علیه حکومت در کوفه فیام کردند وسپس بعداز سرکوبی به مرو تبعید ودر نهایت به دستور حاکم وقت شهر نیشابور مقتول وبه منظور عبرت پیروانش مانند جدش زید وعمش یحیی سوزانده شده است وبه همین مناسبت کلمه محروق سوخنه شده برنامش اضافه گردید.
از ابو محمد حاکم که به عنوان یکی از دو محدث وفقیه بزرگ قرن چهارم درکل جهان تسنن شناخته شده است منقول است که حضرت رضا (علیه السلام ) درسال ۲۰۰ هجری قمری پس از توقف در نیشابور تربت امام زاده محروق (علیه السلام ) زیارت نموده ودر این مکان نماز خواندند.
بر اساس گفته ی سید احمد یزدی اردکانی صاحب شجره الاولیاء از نسایین مشهور ومعتبر .از فرزندان بلافاصله ی امام زین العابدین علیه السلام یکی زیدشهید است که چهار فرزندپسر داشته نخست محمد ودوم یحیی وسومین یحیی ملقب به ابنعیسی وچهارم حسین ملقب بهذی الدمعه که گویندازاز فرط گریستن از خوف خدادر فرجام زندگی نابینا شده شده بود ودر زهد وتقوی وعلم وفضل سرامد روزگارخویش به شمارمی امد وکنیه وی ابو عبدالله بوده است وبه روایتامان صادق ذی الدمعه درسال ۱۳۴ هجری قمری دامن از سرای خاک برگرفته وبه عالم باقی شتافته است. از فرزندان وی علی ومحمد ویحیی ومحمد نام بردهاند.که این محمد نام مادرش ام ولد مسما بع عاتکه در نیشابورشهید شدخ ومقبره اش نیشابور ونبیره ی امام سجاد علیه السلام می باشد وبه (امام زاده محمد محروق )معروف است
فرزندان سید محمد محرق
۱- سید رضی سید احمد سید رضی الدیت سید میر محمد سید اسماعیل شیخ الاسلامی... ( خانواده ها شیخ الاسلامی . صالح تهجدی . علامه عسکری ومیر اسلامی امین تقوی .شکروی . شریعتمدار ساوجی..)
۲- لطیف فرزندش شرف فرزند ش مخدوم فرزند ش محتشم فرزند ش صالح فرزند ش محتشم فرزندش محتشم فرزندش الحاج السید المیرزا احمد ساوجی (وفات ربیع اولال سنه ۱۳۰۴ فمری در قبرستان شیخان قم)

الحاج السید المیرزا احمد بن محتشم بن صالح الحسینی الساوجی خدمت استاد اعظم حاح ملااحمد نراقی صاحب مستند ومناهیج درسال ۱۳۰۵ قمری . اعتماد السلطنه در منظم ناصری در شمار رجال ساوه یاد کرده .
فرزندان الحاج السید المیرزا احمد ساوجی
۱-سید ابوالحسن (خانواده سبط احمدی- خانواده هاشمی احمدی )
۲-سید داود ( خانواده حاج میرزا عبدالله رضوانی .حاج میرزا اسدالله رضوانی . سیده صفرا رضوانی(مادر شرافت - امین مقدسی )- سیده فاطمه رضوانی ما
مادر حاج رفیعی -سیده ربابه مادر سید محمد شرافت- سیده رقیه مادر هدایت رضوانی
۳-سید رضا (خانواده حامدی . خانواده امیدوار)
۴-سید عبدالحسین ( خانواده حجت الاسلامی - خانواده تدین اسلامی )
۵- سید علی (خانواده سجادی - خانواده تشکر سجادی )
۶- سیده عذرا همسر سید اسماعیل شیخ الاسلامی مادر علامه عسکری .صالح تهجدی
منابع
۱-پایگاه جامج امام زادگان وبقاع متبرکه ایران اسلامی سازمان اوقاف وامور خیریه www.emamzadegan.ir
۲-آستان مقدس امام زادگان محمد محروق وابراهیم (علیما السلام ) - نیشابور
۳محمد محروق - ویکی پدیا دانشنامه آزاد
۴-مجله میراث شهاب / وقایع قحطی ۱۲۸۸ ق در ساوه میرزا احمد حسینی ساوجی ۱۳۰۴ قمری وفات
تهیه کننده علی اکبر صفری www.shrines.blog.ir
۵- دست نوشه شجره نامه خانوادگی به نایید علامه سید مرتضی عسکری ساوجی .
۶-فیلم صوتی وتصویر آیت الله سید محمد صالح تهجدی
۷- فیلم صوتی تصویری آیت الله سید حسن سبط احمد
۸- فیلم صوتی وتصویری سید حسن امیدوار
۹-فیلم صوتی تصویری سید جواد حجت السلامی
۱۰ - دست نوشته حسین رفیعی ریاست جهاد دانشگاهی ساوه
۱۱- زندگی نامه علامه سید مرتضی عسگری /سرزمین ارزوها aarezoha.blogfa.com
۱۲- امام سجاد علیه السلام / ویکی فقه wikifegh.ir
۱۳-فرهیختگان ساوه - مولف دکتر ابوالقاسم فخاریان
۱۴- نامه ساوه - مجموعه مقاله ساوه پژوهی / دکتر مرتضی ذکایی ساوجی
۱۵ -کتاب تاریخ آب وآبرسانی ساوه / مهندس محمد شرافت . مهندس داود کاهه / ساوه سرا https://savehsa.aftab.cc
۱۶ - ساوه شهر باستانی جلد ۱و۲ نویسنده احمد نعمتی
۱۷ - کتاب جنگ حاج میرزا احمد ساوجی
۱۸ -نامداران ساوجی (روحانیون ) مولف محمد حسین اکبری ساوجی
۱۹- مردم شناسی ساوه وزرندیه تحقیق وتالیف عبدالله سالاری
۲۰- علامه عسگری پژوهش حدیث / حسین صبوحی
۲۱-آوه دومین کانون تشیع در ایران /حسن جلالی عزیزیان
۲۲- کتاب گویش ساوه محمد علی رحیمی
جمع آوری.محمد شرافت ساوجی
محمد شرافت ساوجی
فرزندان و نوادگان و خوشاوندان ساوجی امامزاده سید محمد محروق بن امام سجاد (علیه السلام ) در نیشابور
سید محمد (محروق )


http://arad60.blogsky.com/1396/03/27/post-66/


https://fa.wikipedia.org/wiki/محمد_محرو�%8

جناب محمد فرزند محمد فرزند زید فرزند امام زین العابدین (علیه السلام) مانند سایر بنی هاشم وعلویین در زمان خلافت مامون عباسی در سال ۱۹۹ هجری قمری بر علیه حکومت در کوفه فیام کردند وسپس بعداز سرکوبی به مرو تبعید ودر نهایت به دستور حاکم وقت شهر نیشابور مقتول وبه منظور عبرت پیروانش مانند جدش زید وعمش یحیی سوزانده شده است وبه همین مناسبت کلمه محروق سوخنه شده برنامش اضافه گردید.
از ابو محمد حاکم که به عنوان یکی از دو محدث وفقیه بزرگ قرن چهارم درکل جهان تسنن شناخته شده است منقول است که حضرت رضا (علیه السلام ) درسال ۲۰۰ هجری قمری پس از تدقف در نیشابور تربت امام زاده محروق (علیه السلام ) زیارت نموده ودر این مکان نماز خواندند.
بر اساس گفته ی سید اخمد یزدی اردکانی صاحب شجره الاولیاء از نسایین مشهور ومعتر .از فرزندان بلافاصله ی امام زین العابدین علیه السلام یکی زیدشهید است که چهار فرزندپسر داشته نخست محمد ودوم یحیی وسومنیز یحیی ملقب به ابنعیسی وچهارم حسین ملقب بهذی الدمعه که گویندازاز فرط گریستن از خوف خدادر فرجام زندگی نابینا شده شده بود ودر زهد وتقویوعلم وفضل سرامد روزگارخویش به شمارمی امد وکنیه وی ابو عبدالله بوده است وبه روایتامان صادق ذی الدمعه درسال ۱۳۴ هجری قمری دامن از سرای خاک برگرفته وبه عالم باقی شتافته است. از فرزندان وی علی ومحمد ویحیی ومحمد نام بردهاند.که این محمد نام مادرش ام ولد مسما بع عاتکه در نیشابورشهید شدخ ومقبره اش نیشابور ونبیره ی امام سجاد علیه السلام می باشد وبه (امام زاده محمد محروق )معروف است
فرزندان سید محمد محرق
۱- سید رضی سید احمد سید رضی الدیت سید میر محمد سید اسماعیل شیخ الاسلامی... ( خانواده ها شیخ الاسلامی . صالح تهجدی . علامه عسکری ومیر اسلامی امین تقوی .شکروی . شریعتمدار ساوجی..)


۲- لطیف فرزندش شرف فرزند ش مخدوم فرزند ش محتشم فرزند ش صالح فرزند ش محتشم فرزندش محتشم فرزندش الحاج السید المیرزا احمد ساوجی (وفات ربیع اولال سنه ۱۳۰۴ فمری در قبرستان شیخان قم)
درمورد شجره نامه �حاج میرزا احمد ساوجی؛ از مشاهیر علما و مشایخ بود. خدمت استاد اعظم حاج ملااحمد نراقی؛ صاحب مستند و مناهج و غیرهما و رئیس مفخّم حاج میرزا مسیح مجتهد طهرانی تحصیل و تکمیل کرد و در سال یک هزار و سیصد و پنج[9] به رحمت ایزدی پیوست�[10] تهیه کننده/ مهندس محمد شرافت دهم اردیبهشت 1397
https://www.aparat.com/v/UNjEl
http://s9.picofile.com/file/8339430842/سجاد.jpg


فرزندانالحاج السید المیرزا احمد ساوجی
۱-سید ابوالحسن (سبطاحمدی-هاشمی احمدی)
۲-سیدداود (حاج میرزاعبداله رضوانی،حاج میرزااسدالله رضوانی،سیده صغرامادر شرافت امین مقدسی،سیده فاطمه مادر رفیعی،سیده ربابه مادر آقا سید محمد شرافت سیده رقیه مادر آقا شیخ هادی هدایت رضوانی )
۳-سید رضا (حامدی،امیدوار امیدوار -دامادش-- گل زاده غفوری - شرافت - سبط احمدی )
۴-سید عبدالحسین-همسرش خواهر آقاشیخ اسدالله مجتهدی (تدین اسلامی،حجت الاسلامی - مجتهدی )
۵-سید علی (سجادی،تشکر سجادی-)
۶-سید ه عذرا همسر سید اسماعیل شیخ الاسلامی مادرآقا علامه عسکری،آقا تهجد ی،شیخ الاسلامی،،،

http://farzandanezahra.coحاج میرزا عبدالله رضوانی فرزند سید داود فرزند حاج میزرا احمد ساوجی دریوم سه شنبه هفتم ماه صفر المظفر سال 1279 قمری در ساوه متولد درتاریخ پنجشنبه بیست وهشتم شهر رمضان سال 1356 در سن 78 سالگی وفات درقم درابن بابویه دفن شد
-----------------
منابع
۱-پایگاله جامج امام زادگان وبقاع متبرکه ایران اسلامی سازمان اوقاف وامور خیریه

http://razavi.oghaf.ir/news/view-189833.aspx
۲-آستان مقدس امام زادگان محمد محروق وابراهیم (علیما السلام ) - نیشابور

http://www.emamzadegan.ir/emamzadehbank/show-11713.aspx
۳محمد محروق - ویکی پدیا دانشنامه آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/محمد_محروق
۴-مجله میراث شهاب / وقایع قحطی ۱۲۸۸ ق در ساوه میرزا احمد حسینی ساوجی ۱۳۰۴ قمری وفات

تهیه کننده علی اکبر صفری

http://www.shahab-news.com/news/news_item.asp?NewsID=330
۵- دست نوشه شجره نامه خانوادگی به نایید علامه سید مرتضی عسکری ساوجی

http://sherafatsaveji.blogfa.com/post/1601

زندگی‌نامه علامه سید مرتضی عسگری

http://aarezoha.blogfa.com/post/235
۶-فیلم صوتی وتصویر آیت الله سید محمد صالح تهجدی

https://www.aparat.com/v/LOtoQ
۷- صوتی تصویری آیت الله سید حسن سبط احمدی

http://olamasaveh.blogfa.com/

http://rouzane.com/video/2104095
۸- فیلم صوتی وتصویری سید حسن امیدوار

http://rouzane.com/video/3958276
۹-فیلم صوتی تصویری سید جواد حجت السلامی

https://www.aparat.com/v/UNjEl
۱۰ - دست نوشته حسین رفیعی ریاست جهاد دانشگاهی ساوه
۱۱- زندگی نامه علامه سید مرتضی عسگری

http://aarezoha.blogfa.com/post/235

۱۲- امام سجاد علیه السلام / ویکی فقه

http://javananemasjed.blogfa.com/post/311

wikifegh.ir

۱۳-فرهیختگان ساوه - مولف دکتر ابوالقاسم فخاریان انتشارات اداره ارشاد اسلامی ساوه موجود بیش از ۴۵۰ فرهیتخه ساوجی ..) ص547 ص 573 ص658 ص664 ص229 ص232 ص78 ص

http://narkhabar.ir/news/9323-Fakh.html
۱۴- نامه ساوه - مجموعه مقاله ساوه پژوهی / دکتر مرتضی ذکایی ساوجی

ساوجیان در نیشابور ص217 محدثان ساوی در حوزه علمیه قزوین ص223 آیت الله میرزا احمد ساوجی(م.1305ق) ص321

۱۵ -کتاب تاریخ آب وآبرسانی ساوه / مهندس محمد شرافت . مهندس داود کاهه / ساوه سراhttps://savehsa.aftab.cc خیرین ساوجی نام برده شده ص63 ص33
۱۶ - ساوه شهر باستانی جلد ۱و۲ نویسنده احمد نعمتی فرهیختگان ساوجی نام برده شده
۱۷ - کتاب جنگ حاج میرزا احمد ساوجی در کتابخانه حضرت آیت الله نجفی مرعشی در قم موجود

4) جنگ شامل احادیث، تاریخ موالید، فوائد تاریخی، تاریخ اهل بیت؟عهم؟ و خلفای بنی‌عباس و بنی امیّه، تاریخ دانشمندان شیعه قرن هفتم، فهرست کتابخانه خصوصی مؤلف، فواید طبی، منتخبات کشکول شیخ بهایی، تاریخ قحطی1288ق، شرح الفیه شهیداوّل ، تلخیص المفتاح خطیب قزوینی و ..این اثر به شماره 40/116در کتابخانه آیت الله گلپایگانی ثبت شده است.
۱۸ -نامداران ساوجی (روحانیون ) مولف محمد حسین اکبری ساوجی ص 47
۱۹- مردم شناسی ساوه وزرندیه تحقیق وتالیف عبدالله سالاری
۲۰- علامه عسگری پژوهش حدیث / حسین صبوحی
۲۱-آوه دومین کانون تشیع در ایران /حسن جلالی عزیزیان
۲۲- کتاب گویش ساوه محمد علی رحیمی

-------------------------------

جمع آوری.محمد شرافت ساوجی

مهر ماه 1397 شمسی

نوشته شده در چهارشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:38 توسط مهندس محمد شرافت
شرافت ساوجی
http://savehsed1304.blogfa.com/

فرزندان و نوادگان و خوشاوندان ساوجی امام
فرزندان و نوادگان و خوشاوندان ساوجی امامزاده سید محمد محروق بن امام سجاد (علیه ا
شجره نامه خانواده (ناجی . یعقوب زاده .سطوتی . پوران ..) ساوجی
خانواده (ناجی . یعقوب زاده .سطوتی . پوران ..) ساوجی

تهیه کننده / محمد شرافت ساوجی
اشکان
شاید این واژه ایرانی باشد ، شاید ( بیش از هفتاد درصد عربی ایرانی است )
چون ، بخش دوم این واژه پسوندی ایرانی است:
واژه فـتن (فت=حال ـَن=پسوند کنشمندی) به معنای حالت ساخته شده از فت به معنای حال وضع که در واژگان لتافت (لطافت) و نزافت (نظافت) و بارفتن (بار=باریک، بارفتن=ظریف-نازک) به کار رفته است. فت در سنسکریت به شکل پسوند पद pada به معنای وضعیت آمده است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سریال شرافت قسمت اخر   • بیوگرافی امیر در سریال شرافت   • سرنوشت دریا در سریال شرافت   • قسمت اخر سريال شرافت   • سریال شرافت چند قسمت است   • بازیگران سریال شرافت   • سریال شرافت ترکی   • دانلود سریال شرافت   • معنی شرافت   • مفهوم شرافت   • تعریف شرافت   • معرفی شرافت   • شرافت چیست   • شرافت یعنی چی   • شرافت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شرافت
کلمه : شرافت
اشتباه تایپی : avhtj
آوا : SerAfat
نقش : اسم
عکس شرافت : در گوگل

آیا معنی شرافت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )