برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1393 100 1

شب عاشورا

شب عاشورا در دانشنامه اسلامی

شب عاشورا
شب عاشورا شامگاه نهمین روز از ماه محرم است که فردای آن، روز عاشورا است. در منابع آمده است که لشکر عمر سعد عصر روز تاسوعا قصد حمله داشت ولی امام حسین(ع) از حضرت عباس خواست از آنان یک شب مهلت بگیرد تا عبادت کنند. امام حسین(ع) در این شب با یارانش سخن گفت و آنان را باوفاترین یاران خواند و آنان نیز در سخنانی حماسی، اعلام وفاداری کردند. در مجالس عزاداری در شب عاشورا، وقایعی که در این شب در خیمه گاه امام حسین(ع) رخ داده است، بازگو می شود.
برای این شب اعمالی همچون احیا و صد رکعت نماز ذکر شده است.
امام حسین(ع) در اوایل شب یاران خود را جمع کرد و پس از حمد و ثنای خداوند خطاب به آنان گفت:
شب عاشورا
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
حسان                      
شب دهم محرم سال 61 هجری، امام حسین علیه السلام و یارانش با نیایش و نماز، به آماده سازی خود و سلاح ها و تحکیم میثاق های استوار یاری و فداکاری پرداختند، چرا که فردای آن روز، حماسه عظیم عاشورا و شهادت حیاتبخش آنان رقم می خورد. شب عاشورا را امام حسین علیه السلام از سپاه کوفه مهلت خواست تا به عبادت و تلاوت بپردازد.
همان شب، برای یارانش سخنرانی کرد و آنان مراتب اخلاص و وفای خویش را در سخنرانی های پرشور خود ابراز کردند. در همین شب بود که یاران شهادت طلب، از خوشحالی سعادت شهادت که فردا نصیبشان می شد با هم مزاح می کردند، مثل حبیب و بریر و صدای یاران امام به نجوا و زمزمه نیایش، همچون کندوی زنبوران به گوش می رسید.
شب عاشورا لحظه ای چشمان امام را خواب گرفت. رسول خدا صلی الله علیه و آله را در خواب دید که به او خبر شهادتش را می داد. این خواب، اهل بیت را آشفته و گریان ساخت. در چنین شبی، امام در خیمه خویش به آماده سازی سلاح خود مشغول بود و شعر «یا دهراف لک من خلیل...» را می خواند.
امام سجاد علیه السلام که در خیمه بود با شنیدن آن چشمش اشگبار شد و زینب گریست و امام حسین علیه السلام خواهر را دلداری داد و به صبر سفارش کرد. آن شب، شب قدر بزرگمردانی بود که با انتخاب ...

ارتباط محتوایی با شب عاشورا

شب عاشورا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شب عاشورا   • مفهوم شب عاشورا   • تعریف شب عاشورا   • معرفی شب عاشورا   • شب عاشورا چیست   • شب عاشورا یعنی چی   • شب عاشورا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شب عاشورا
کلمه : شب عاشورا
اشتباه تایپی : af uha,vh
عکس شب عاشورا : در گوگل

آیا معنی شب عاشورا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )