برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1696 100 1
شبکه مترجمین ایران

شبه جزیره عربستان

شبه جزیره عربستان در دانشنامه اسلامی

شبه جزیره عربستان
کلید واژه: شبه جزیره عربستان، عربستان
شبه جزیرهٔ عربستان یا جزیره العرب، شبه جزیره ای است در جنوب غربی آسیا، این شبه جزیره پهناورترین شبه جزیره جهان است.
جزیرة العرب میان آبهای خلیج فارس ، دریاهای عمان و عرب در مشرق ، اقیانوس هند و خلیج عدن در جنوب و دریای سرخ در مغرب قرار دارد و به سبب جریان رودها، از جمله فرات ، در قسمت شمالی آن ــ که شبه جزیره را تقریباً به صورت جزیره در آورده است اکثر جغرافیانویسان و مورخان قدیم و جدید آنجا را "جزیرة العرب " نامیده اند.
امروزه کشورهای عربستان صعودی، امارات متحده عربی، بحرین، عمان، قطر، کویت و یمن در آن قرار دارند
از زمان های گذشته این سرزمین را به سه بخش تقسیم کرده اند:
مولد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله سرزمین مکه است که یکی از شهرهای حجاز محسوب می شود.
یکی از مناطقی که در رابطه جدی با انجیل بوده عربستان است.
گفته می شود که تا سال ۴۰۰ میلادی انجیل رسمی مناطق خاورمیانه ، به ویژه سوریه ، انجیل واحدی بوده که از ادغام ۴ انجیل به وجود آمده بود.این انجیل «دیاتسرون» (Diatessaron) نام داشت، ازاین رو ممکن است این انجیل در زمان نزول قرآن نیز کم و بیش در میان نصارای شبه جزیره عرب مرسوم بوده باشد.هم اکنون اصل کامل این انجیل که به زبان سُریانی بوده نایاب و فقط ترجمه بخش هایی از آن به زبان های مختلف در دست است؛ انجیل دیگری که احتمالاً در آن زمان رواج داشته است انجیل کودکی به زبان عربی (Arabic Infaney Gospel) است که داستان های زندگی عیسی در دوران کودکی را شبیه داستان های قرآن کریم در این باره نقل می کند.

شبه جزیره عربستان در دانشنامه ویکی پدیا

شبه جزیره عربستان
مختصات: ۲۴° شمالی ۴۷° شرقی / ۲۴°شمالی ۴۷°شرقی / 24; 47
عمان
یمن
شبه جزیرهٔ عربستان، یا جزیرة العرب وسیع ترین شبه جزیره جهان به مساحت حدود ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ کیلومترمربع است که در جنوب غربی آسیا واقع شده است. از دید جغرافیائی، آن را گاه شبه قارهٔ عربستان نامیده اند که با توجه به قرار داشتن تمام این شبه جزیره بر روی صفحهٔ زمین ساختی عربستان نام گذاری درست تری است.
عربستان سعودی امارات متحده عربی
کشورهایی که در این شبه جزیره قرار دارند عبارت اند از:
عکس شبه جزیره عربستان
سازمان القاعدهٔ جزیرة العرب (عربی: تنظیم القاعدة فی جزیرة العرب‎) یا انصار الشریعه در یمن یک سازمان ستیزه جوی اسلام گرایی است که اساساً در یمن و عربستان سعودی فعال است. نامگذاری آن بر اساس القاعده، و می گوید پیروی آن گروه و رهبر متوفای آن اسامه بن لادن است، که از شهروندان یمنی تبار عربستان بود. این گروه فعالترین شاخه، یا "فرنچایز " القاعده تلقی می شود که به دلیل تضعیف رهبری مرکزی ظهور کرده اند. حکومت آمریکا بر این باور است که این سازمان به دلیل تأکید آن بر حمله بر دشمن دوردست و شهرت آن به طرح ریزی حملات بر اهداف خارجی خطرناک ترین شاخهٔ القاعده است. این گروه پس از انقلاب یمن امارتی در این کشور تأسیس کرد.
جهادگرایی سلفی
قطبیسم
مخالفان غیر-دولتی
جنگ داخلی یمن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شبه جزیره عربستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شبه جزیره عربستان   • مفهوم شبه جزیره عربستان   • تعریف شبه جزیره عربستان   • معرفی شبه جزیره عربستان   • شبه جزیره عربستان چیست   • شبه جزیره عربستان یعنی چی   • شبه جزیره عربستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شبه جزیره عربستان

کلمه : شبه جزیره عربستان
اشتباه تایپی : afi [cdvi uvfsjhk
عکس شبه جزیره عربستان : در گوگل

آیا معنی شبه جزیره عربستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )