برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1435 100 1

شایعه

/SAye'e/

مترادف شایعه: خبر، شهرت، خبرپراکنی

برابر پارسی: چو، چواندازی، دهانزد، رواگه ، سخن پراکنی، هو

معنی شایعه در لغت نامه دهخدا

شایعة. [ ی ِ ع َ ] (ع ص ، اِ) مؤنث شایع. ج ، شایعات. صورتی از شائعة.خبری که فاش شود ولی صحت و نادرستی آن معلوم نباشد.(از معجم الوسیط). || اشتهار و آوازه. (ناظم الاطباء). || خبرهای بی اصل و نادرست.
- شایعه سازی ؛ خبر نادرست ساختن.
- اخبار شایعة ؛ خبرهای معروف و مشهور. (ناظم الاطباء).

معنی شایعه به فارسی

شایعه
خبری که شیوع پیداکرده است
( اسم ) مونث شایع خبری که شیوع یافته ( راست یا دروغ ) جمع : شایعات .

معنی شایعه در فرهنگ معین

شایعه
(یِ عَ یا عِ) [ ع . شایعة ] (اِ.) مؤنث شایع . خبری که شیوع یافته باشد. ج . شایعات .

معنی شایعه در فرهنگ فارسی عمید

شایعه
خبر معمولاً نادرستی که شیوع پیدا کرده.

شایعه در دانشنامه اسلامی

شایعه
«شایعه عبارت است از یک گزاره (موضوع) خاص و گمانی که ملاکهای اطمینان بخش رسیدگی وجود نداشته باشد؛ که معمولاً به صورت شفاهی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد».
در علم ارتباطات، شایعه را گفتمان های غیررسمی و نامعتبر و در نتیجه نهایی اطلاعات وارسی نشده می دانند که در چند مرحله در چارچوب نظام ارتباطی پرورانده شده است و از آنجایی که اطلاعات در هر مرحله دست به دست شده است، اغلب تحریفاتی در آنها صورت می گیرد.
ممکن است بعد از چندین بار تحریف، محصول نهایی به کلی با آنچه در ابتدای کار منتقل شده، متفاوت باشد. «هنگامی که افراد به شدت مشتاق کسب خبر درباره چیزی هستند، اما نمی توانند اطلاعات موثقی بدست آورند، مستعد پذیرش شایعه ها می شوند. اگر پیش داوری های افراد (در تأیید یا نفرت)، چنین شایعه هایی را توجیه کنند، احتمال گسترش بیشتری دارند».
«به نظر می رسد که دو شرط "اهمیت" و "ابهام" در انتقال شایعه، قانون اصلی شایعه را توضیح دهد. بدین معنا که فرمول حدت و شدت شایعه را می توان به این صورت تعریف کرد: میزان رواج شایعه تقریباً برابر است با حاصلضرب اهمیت در ابهام موضوع مطروحه در آن شایعه».
به بیان واضح تر، میزان رواج شایعه برابر اهمیت موضوع برای فرد و میزان ابهامی که در آن موضوع برای مخاطب وجود دارد؛ برای مثال در اغراض احساسی، عواطف توسط شایعه توجیه و معقول جلوه داده می شود. شایعات اغلب در یک وضعیت بحرانی (عاطفی، سیاسی و...) برای کاهش فشارها و اغتشاشات ذهنی است. شایعات اشکال مختلفی دارند برخی کوتاه و برخی دیگر بسیار معضل ترند.
بعضی شایعات در گروه کوچکی از افراد و برخی در سطح جامعه مطرح هستند. زمانی که هیجانات، شدت بیشتری به خود می گیرند، تعداد افرادی که به زنجیره شایعه می پیوندند افزایش می یابد. از آنجایی که مردم معمولاً به هنگام مواجه با شایعه آن را به عنوان «یک شایعه» تشخیص نمی دهند، به ندرت از باورکردن آن روبرو می تابند.
شایعه پراکنی همانند همه کنش های اجتماعی، نیازمند به وجود انگیزه هایی است که شخص را به انجام دادن آن سوق می دهند. این که افراد به چه انگیزه ای شایعه را می سازند و یا آن را می پراکنند، از جمله بحث هایی است که روانشناسان اجتماعی و جامعه شناسان به آن پرداخته اند. اصولاً شایعه بر اساس سه رشته از احساسات انتش ...

شایعه در دانشنامه ویکی پدیا

شایعه
عکس شایعه
«شایعه» (انگلیسی: Rumors (film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۴۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مل بلانک، فرانک گراهام، و مایکل مالت اشاره کرد.
"شایعه شده است" (به انگلیسی: Rumour Has It) نام یک ترانه از خواننده انگلیسی ادل است. متن ترانه توسط ادل و رایان تدر سروده شده و تهیه کنندگی آن بر عهده رایان تدر بوده است. این ترانه در دومین آلبوم استودیویی وی به نام ۲۱ قرار داشت. سبک این آهنگ در سبک جاز، موسیقی بلوز و موسیقی پاپ به همراه بیت و پیانو است.
Wikipedia contributors, "Rumour Has It (Adele song)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Rumour_Has_It_(Adele_song)&oldid=491279733 (accessed May 8, 2012).
شایعه شده... (انگلیسی: Rumor Has It) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک و کمدی-درام به کارگردانی راب رینر است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.
۲۵ دسامبر ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-12-۲۵)
شایعهٔ عشق (انگلیسی: A Rumor of Love) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک به کارگردانی فطین عبدالوهاب است که در سال ۱۹۶۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به عمر شریف و سعاد حسنی اشاره کرد.
Mohamed Abou Youssef
Ali El-Zorkani
علیرضا توسلی (۱۳۷۶ - ۱۳۸۸ در بهشت زهرا) کودکی بود که ادعا می شد در اثر اصابت باتوم نیروهای امنیتی به ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شایعه

شایعه در جدول کلمات

شایعه
چو
شایعه کردن
چو
آهنگساز و موسیقیدان بزرگ یونانی که چندی قبل شایعه آمدن او به ایران قوت گرفت
یانی
از آنطرف شایعه است
وچ

معنی شایعه به انگلیسی

buzz (اسم)
اوازه ، همهمه ، شایعه ، ورور
hearsay (اسم)
اوازه ، شایعه ، مسموعات ، چیز شنیده
grapevine (اسم)
شهرت ، مو ، شایعه ، تاک ، درخت انگور
rumor (اسم)
شایعه ، چغلی ، چو
rumour (اسم)
شایعه ، چغلی ، چو

معنی کلمه شایعه به عربی

شایعه
ازيز , اشاعة , شجرة العنب
أرجف إرجافا ، أشاع إشاعة ، بث الإشاعات
اشاعة

شایعه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محبوبه
چو-هو
شهریار آریابد
فرافکنی ، دروغ پردازی
عباس اسماعیلزاده
آوازه
آوازهء نادرست، آوازه ی به دروغ

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شایعات تلگرام   • معنی شایعه   • شایعات مرگ خامنه ای   • پاسخ به شایعات   • شایعه چیست   • شایعه پراکنی   • شایعه خواننده   • کانال تلگرام شایعات   • مفهوم شایعه   • تعریف شایعه   • معرفی شایعه   • شایعه یعنی چی   • شایعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شایعه
کلمه : شایعه
اشتباه تایپی : ahdui
آوا : SAye'e
نقش : اسم
عکس شایعه : در گوگل

آیا معنی شایعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )