برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1388 100 1

شاه رفت

شاه رفت در دانشنامه ویکی پدیا

شاه رفت
شاه رفت تیتر نخست روزنامه اطلاعات در ۲۶ دی ۱۳۵۷ است. این تیتر در صفحه اول روزنامه اطلاعات و سپس سایر روزنامه های ایران از جمله روزنامه کیهان در روز ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ چاپ شد. در زیر تیتر آخرین عکس از شاه بر روی پلکان هواپیما و در حال خروج از ایران منتشر شد که توسط جعفر دانیالی عکاس روزنامه اطلاعات گرفته شده بود. این عبارت کوتاه نشان از پایان یک دوران در تاریخ ایران بود. پایان ۲۵۰۰ سال شاهنشاهی در ایران.در پی انتشار این تیتر مجسمه های رضا شاه و محمدرضا پهلوی در سطح شهر پایین کشیده شد. این تیتر در یک روزنامه فرانسوی زبان نیز برای انتشار خبر خروج شاه استفاده شد: Le chah s`en va. به گفته وبگاه بی بی سی فارسی این تیتر مشهورترین تیتر روزنامه های ایران است.
آهنگ شاه رفت اثر Root Boy Slim
این تیتر از سه ویژگی منحصر بفرد در تاریخ روزنامه نگاری ایران تا آن لحظه برخور دارد بود:
تیتر معروف دیگری با همین اندازه نیز پس از ورود سید روح الله خمینی در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ با عنوان «امام آمد» در روزنامه اطلاعات چاپ شد.
تیتر «شاه رفت» روزنامه اطلاعات از خلال گفتگوی تلفنی جعفر دانیالی عکاس روزنامه اطلاعات و تحریریه این روزنامه ابداع شد. وی در مصاحبه خود با خبرگزاری فارس در سال ۱۳۹۴ گفت: «خبرنگار اطلاعات - که قصد داشت با بختیار مصاحبه کند - به من گفت: «جعفر زود برو و خبر بده که شاه رفت!» من سریع خودم را به پاویون فرودگاه رساندم و از مسئول آنجا خواستم اجازه بدهد به روزنامه تلفن بزنم. سردبیر نبود و معاونش گوشی را برداشت و گفت: «جعفر! چه خبر؟» گفتم: «شاه رفت!» باورش نشد. دوباره تکرار کردم: «شاه رفت! تازه گریه هم کرد.» حیرتش چند برابر شد. گفتم: «زود گوشی را به آقای صالحیار بده!» او گوشی را گرفت و با تردید پرسید: «جعفر! خودت با چشم های خودت دیدی؟» جواب دادم: «همین الان هواپیمایش از روی باند بلند شد، شاه رفت!» همین جمله هم تیتر درشت صفحه اول اطلاعات شد: «شاه رفت!» بعد به سرعت به روزنامه برگشتم و عکس ها را دادم که چاپ کنند.»
عکس شاه رفت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شاه رفت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاه رفت   • مفهوم شاه رفت   • تعریف شاه رفت   • معرفی شاه رفت   • شاه رفت چیست   • شاه رفت یعنی چی   • شاه رفت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاه رفت
کلمه : شاه رفت
اشتباه تایپی : ahi vtj
عکس شاه رفت : در گوگل

آیا معنی شاه رفت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )