برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1621 100 1
شبکه مترجمین ایران

شاه اسماعیل صفوی

شاه اسماعیل صفوی در دانشنامه اسلامی

شاه اسماعیل صفوی
اسماعیل میرزا مشهور به شاه اسماعیل اول، در روز سه شنبه ۲۵ رجب سال ۸۹۲ ق در اردبیل متولد شد،اسماعیل میرزا، پسر شیخ حیدر است. اسماعیل میرزا در تابستان سال ۹۰۷ هـ در سن ۱۵ سالگی در تبریز تاجگذاری کرد و به شاه اسماعیل معروف شد. شاه اسماعیل پس از نشستن بر تخت پادشاهی اقدامات مهمی انجام داد از جمله: همۀ خطبا، خطبه بنام دوازده امام بخوانند، اضافه کردن عبارت «اشهد ان علیا ولی الله» به اذان و تاسیس دولت صفوی که موجب اتحاد سرزمین ایران کهن و بوجود آمدن وحدتی سیاسی در آن شد.
اسماعیل میرزا مشهور به شاه اسماعیل اول، در روز سه شنبه ۲۵ رجب سال ۸۹۲ ق در اردبیل متولد شد. نسب وی با پنج واسطه به شیخ صفی الدین اردبیلی می رسد.اسماعیل میرزا، پسر شیخ حیدر است که در جنگ با «فرخ یسار شروانشاه» کشته شد. مادرش «حلیمه میگم آغا» دختر «اوزون حسن آق قویونلو» است. نام اصلی مادرش، «مارتا» بود، که ظاهرا تا پایان عمر، مسیحی بود و اکنون قبرش در محوطۀ آرامگاه صفویان – خارج بقعۀ شیخ صفی است.
← زندانی شدن اسماعیل میرزا
پس از کشته شدن سلطان علی برادرانش ابراهیم و اسماعیل به اردبیل رفتند و مدتی مخفیانه در اردبیل اقامت کردند. تا اینکه برخی از مریدان آنها تصمیم گرفتند، شاهزادگان را به گیلان ببرند، لذا آنها به همراه دویست نفر از مریدانش به طرف گیلان روانه شدند و چون به لاهیجان رسیدند «کارکیا میرزا علی» فرمانروای آن دیار از آنان به گرمی استقبال کرد. رستم بیک پس از اطلاع از حضور شاهزادگان در لاهیجان، پیاپی مامورانی را برای تحویل گرفتن شاهزادگان، به لاهیجان فرستاد، ولی «کارکیا میرزا» با دستاویزهای گوناگون منکر حضور آنان شد. وی هر دو برادر را در زنبیلی گذاشت و بالای درختی آویزان کرد و در برابر ماموران رستم بیک سوگند یاد کرد که پای آنها در هیچ نقطه ای از خاک قلمرو او نیست.
← اسماعیل میرزا و تعلیم مذهب
اسماعیل میرزا در تابستان سال ۹۰۷ هـ در سن ۱۵ سالگی در تبریز تاجگذاری کرد و به شاه اسماعیل معروف شد.
← رسمی کردن مذهب اثنی عشری
...

شاه اسماعیل صفوی در جدول کلمات

جنگ شاه اسماعیل صفوی با سپاهیان عثمانی

شاه اسماعیل صفوی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاه اسماعیل صفوی   • مفهوم شاه اسماعیل صفوی   • تعریف شاه اسماعیل صفوی   • معرفی شاه اسماعیل صفوی   • شاه اسماعیل صفوی چیست   • شاه اسماعیل صفوی یعنی چی   • شاه اسماعیل صفوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاه اسماعیل صفوی

کلمه : شاه اسماعیل صفوی
اشتباه تایپی : ahi hslhudg wt,d
عکس شاه اسماعیل صفوی : در گوگل

آیا معنی شاه اسماعیل صفوی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )