برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1572 100 1
شبکه مترجمین ایران

سیگار

/sigAr/

معنی سیگار در لغت نامه دهخدا

سیگار. (اِ) (فرانسوی ، اِ) برگ بریده یا خردکرده ٔ توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده است و برای «کشیدن دود» آن بکار میرود. سیگار به این معنی را فرنگیها سیگارت میگویند. و در اصطلاح آنها سیگار اطلاق میشود به آنچه ما سیگار برگ میگوئیم و عبارت است از برگهای توتون که آنها را پیچیده و بشکل استوانه مانندی درآورده اند؛ اگرچه گاه مواد دخانیه را اگر در کاغذ یا هر ماده ای جز برگ توتون پیچیده شده باشد، سیگارت و اگر در برگ توتون پیچیده شده باشد، سیگار میخوانند. استعمال توتون را فاتحین اسپانیایی آمریکا از بومیان آن سرزمین آموختند و لفظ سیگار مأخوذ از اسپانیایی و اصلاً مأخوذ از نام توتون بزبان بومی (احتمالاً زبان مالایی )است. توتون در 1605 م. کم و بیش در عثمانی و مصر و هند شناخته شده بود. توتون ظاهراً بتوسط پرتغالیها وارد ایران شد. تاریخ ورودش را بعضی 1590 م. / 999 هَ. ق. و برخی 1599 م. / 1008 هَ. ق. نوشته اند. در زمان شاه عباس کبیر در ایران رواج داشت. دود سیگار محتوی نیکوتین ، گاز کربونیک ، اکسید کربون ، آمونیاک ، آلدئیدها و تعدادی از ترکیبات عالی قیری است. امروز این مسئله متفق فیه است که نیکوتین و آمونیاک و مواد قیری موجود در دود سیگار تحریک کننده است. صافیهایی که در چوب سیگار یا در ته سیگار (مانند مشتوک ) قرار میدهند، قسمتی از این مواد را میگیرد. آمار بستگی بین استعمال دخانیات و سرطان ریه حاکی از رابطه ای میان این دو هست ، ولی عوامل متعدد دیگر نیز در ابتلاء به سرطان ریه در کار میباشد. (از دائرة المعارف فارسی ).

معنی سیگار به فارسی

سیگار
( اسم ) برگ نازک کوچک کاغذی به شکل استوانه ای کوچک که داخل آن را از توتون انباشته اند و آن را می کشند . توضیح هر چند لغت سیگار از اروپا آمده ولی در اروپا سیگارت را به معنی فوق استعمال کنند نه سیگار را و سیگار در مغرب همان است که در فارسی به برگ گویند . یا سیگار برگ ( برگی ) . برگهای خشک شده توتون را به هم پیچیده در غلاف یک برگ لفافه دانه ذرت پیچیده می کشند .
[self-extinguishing cigarette] [اعتیاد] سیگارهایی که براثر پک نزدن خودبه خود خاموش می شوند
( صفت ) آن که سیگار فروشد .
۱ - عمل و شغل سیگار فروش . ۲ - دکان سیگار فروش .
( صفت ) آن که سیگار کشد کسی که سیگار را دود کند .
عمل سیگار کش
[smoking cessation] [اعتیاد، روان شناسی] قطع مصرف سیگار
[ گویش مازنی ] /choo sigaar/ چوب سیگار
دهی از دهستان تراکمه بخش کنگان شهرستان بوشهر واقع در ۱۳۷ هزار گزی جنوب خاور کنگان کنار راه فرعی لار بگله دار . موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن گرمسیری مالاریایی است .

معنی سیگار در فرهنگ معین

سیگار
[ فر. ] (اِ.) توتون ریز شده ای که در کاغذ نازکی لوله شده است و از انواع دخانیات به شمار آید، سیگارت .

معنی سیگار در فرهنگ فارسی عمید

سیگار
استوانۀ کاغذی کوچک محتوی توتون برای کشیدن و دود کردن.

سیگار در دانشنامه ویکی پدیا

سیگار
سیگار، برگِ بریده یا خردکردهٔ توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده است و برای «کشیدن دود» آن به کار می رود. به تنها یک نخ سیگار به انگلیسی سیگارت(به انگلیسی: cigarette) می گویند. و در انگلیسی به آنچه در فارسی سیگار برگ می گوییم، سیگار(به انگلیسی: cigar) اطلاق می شود. طرز استفادهٔ آن این طور است که یک طرف آن را آتش می زنند، و از طرف دیگر (که معمولاً فیلتر یا مُشتوک دارد) دود را به درون ریه ها می کشند (پُک زدن). سیگار را با پیچیدن تنباکو در کاغذ سیگار که کاغذ نازکی است درست می کنند، و یا، در بیشتر موارد، سیگارهای آماده دارای نام تجاری ساخت کارخانه های تولید سیگارت را خریداری می کنند.
سیگار کشیدن موجب فرسایش مغز می شود و به عبارت دیگر بر حافظه، یادگیری و منطق افراد تأثیر منفی می گذارد و سبب کاهش قابلیت های شناختی می شود.
تنباکو برای اهداف مذهبی، در مراسم ها توسط بومیان قاره آمریکا به روش های مختلف و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. بومی ها دریافتند که می توانند برگ های این گیاه را بخورند. سرخ پوستها آن را در لوله ها دود و حتی تنقیه می کردند. هنگامی که کریستف کلمب در قاره آمریکا پیاده شد، او و همراهانش شاهد سیگارکشیدن مردم سرخ پوستِ Taino و Arawak بودند. آن ها حتی برگ های تنباکو را به کلمب دادند. خدمتکارانِ کلمب این تجربه را امتحان کردند، برایشان خوشایند بود و در نهایت تنباکو را به خانه بردند. اگر چه در ابتدا برخی افراد از دیدن خروج دود از دهان و سوراخ بینی مردم به شدت دستپاچه شدند اما سیگارکشیدن به سرعت محبوب شد و در طول سال های ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ شروع به گسترش در اروپا کرد. اروپایی ها در اواسط قرن ۱۵ میلادی کاشت تنباکو را در آمریکای مرکزی آغاز کرده بودند. تا سال ۱۶۱۲، اولین محصول تجاری توتون در ویرجینیا توسط جان راولف رشد کرد. در سال ۱۹۰۲، جیمز بیوکنن دوک شرکت دخانیات بریتانیا-آمریکا را بنیاد نهاد که در آن سوی اقیانوس، رقیب معتبری به نام دخانیات سلطنتی داشت. در این زمان دوک برای نخستین بار ماشین سیگار را تولید کرد که در سطح دنیا توزیع می شد و جهانی سازی سیگار توسط وی بنیان گذاری شد. به این ترتیب ماشین سیگار اختراع شد تا به تولید سیگار کمک کند و تولید را افزایش دهد. محصولات تنباکو در آن زمان به مراتب موفق ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیگار در دانشنامه آزاد پارسی

سیگار (cigarette)
لولۀ کاغذی نازکِ پُر از توتون ریزشده برای دودکردن، که اکنون دارای فیلترند. نخستین سیگار، پاپلتیو نام داشت که در امریکای جنوبی رایج بود. استعمال توتون را فاتحان اسپانیایی امریکا از بومیان آن سرزمین آموختند و لفظ سیگار نیز مأخوذ از اسپانیایی و آن نیز احتمالاً مأخوذ از نام توتون به زبان مایایی است. این عادت به اسپانیا و سپس سراسر جهان گسترش یافت. سیگار اکنون رایج ترین شکل کشیدن توتون است. سیگار برگ از حدود ۱۹۰۲ و سیگار از حدود ۱۸۷۲ به وسیله ماشین تولید می شود. در برخی از کشورها، با وضع عوارض بر سیگار بخش بزرگی از درآمد ملی را تأمین می کنند. دود سیگار حاوی نیکوتین، گاز کربونیک، اکسید کربن، آمونیاک، آلدئیدها و مواد سمی و خطرناک فراوان دیگر است. کشیدن سیگار رابطۀ نزدیکی با بیماری سرطان به ویژه سرطان ریه دارد. به گونه ای که ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان ریه سیگاری اند. سیگار سبب افزایش سطح کلسترول در خون و موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری های سرخرگی اکلیلی قلب، آنوریسم، حملات قلبی و بیماری های سرخرگی در سایر اعضای بدن می شود. علاوه بر آن، خون رسانی در مغز و گردن را مختل کرده و مهم ترین عامل بروز سکته های مغزی است. تقریباً نیمی از سرطان های مثانه و کلیه در سیگاری ها اتفاق می افتد. سموم ناشی از دود سیگار رشدونمو سلولی را مهار می کند و خون رسانی سلولی را لطمه می زند. از این رو، این افراد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. برای سیگار مضرات فراوان دیگری نیز برشمرده اند. علاوه بر آن، سیگار مشکلات اجتماعی نظیر بوی بد دهان را نیز برای افراد سیگاری درپی دارد. با آگاهی بیشتر مردم از عوارض بد سیگار برای سلامتی، از دهۀ ۱۹۶۰، بسیاری از کشورها پخش آگهی های تلویزیونی، و چاپ هشدارهای بهداشتی بر پاکت های سیگار را ممنوع کردند. یونان دارای سیگار ارزان و در نتیجه بیشترین آمار جمعیت سیگاری در اروپا است و در کشورهای جهان سوم، که محدودیت کمتری در تبلیغات دارند، مصرف سیگار بسیار رایج است. در چین، سالانه ۱,۵۰۰میلیارد نخ سیگار دود می شود. در زندان های بسیاری از کشورها، و در زمان جنگ، سیگار شکل غیررسمی پول است. در سال های ۱۹۷۵ـ۱۹۹۵، تولید جهانی سیگار۲.۲ درصد در سال افزایش داشت؛ در حالی که رشد جمعیت جهان در همان مدت۱.۷ درصد بود. زیان ها ...

سیگار در جدول کلمات

به سیگار زنند
پک
به سیگار می زنند
پک
کشور سیگار برگ
کوبا

معنی سیگار به انگلیسی

fag (اسم)
خدمتکار ، سیگار ، سیگارت ، خرحمالی ، حمال مفت
cigar (اسم)
سیگار برگ ، سیگار
cigarette (اسم)
سیگار ، سیگارت

معنی کلمه سیگار به عربی

سیگار
سيجار , سيجارة
سيجار
عقب

سیگار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یسنا
مرض بدن انسان - نوعی تفریح برای امروزی ها و مرگ تدریجی برای فردا که هر یک پک از آن می تواند یک ماه از عمر انسان بکاهد و 58000 نوع ماده ی مضر برای بدن در آن وجود دارد .
رادین
Smoke
نادر
سیگار به ترکی: سیغار، پاپیریز، سیگار
آرین
چه زیبا گفت گوته Goethe چامه سرا (شاعر ) نامدار آلمانی در باره دود و دم کردن [به آلمانی =Das Rauchen] آنچه ما کشیدن سیگار می نامیم: //دود و دم کردن آدم را کند هوش و ناتوان برای اندیشیدن و یکجا اندیشیدن می کند. دود و دم کردن برای بی پروان است [۱]. آنهاییکه یکنواختی دارند و یک سوم زندگانی خود را با خواب, یک سوم آنرا با خوردن و نوشیدن و کارهای ناگزیر یا چیزهای بیهوده می گذرانند. انگار که نمی دانند زندگی کوتاه است= Das Leben ist kurz (به آلمانی) درست پیدا نیست که با یک سوم پس مانده زندگانی چه می کنند؟برای چنین آدم های تنبلی سروکار داشتن با چپق, پیپ و دود آن که مانند ابری به هوا بلند می شود یک سرگرمی است که ساعتها وقت را بیهوده بگذرانند\\. زمانیکه گوته اینرا نوشته سیگار مانند امروز توی پاکت(ساخته شده در کارخانه) وجود نداشت و سیگار برگ بود و سیگارهایی که با دست می پیچاندند.در آلمان سالانه یک سد و بیست هزار نفر برای استفاده سیگار و بیماریهای پس از آن جان خود را از دست می دهند. در گذشته روی دیوار های مترو آگهی هایی به شکل عکس روی دیوار ایستگاه مترو ها و اتوبوس ها می چسپاندند و خوبی های سیگار (که هیچ ندارد) را با دبیره بزرگ می نوشتند و بدی های آنرا مانند سیگار می تواند کشنده باشد با دبیره بسیار ریز می نگاشتند. چند سال پیش که در آلمان به دبستان می رفتم و گاهی با بزرگتر ها به سینما می رفتیم . آگهی برای سیگار مارک نامدار آمریکایی [نام نمی برم] می داد که هنرپیشه آن Eric Lawson در دهم ژانویه ۲۰۱۴ میلادی بر نشانه (اثر معرب آن) بیماری ریوی (سرطان شش) در گذشت. امروز در آلمان آگهی برای سیگار در سینما و ایستگاه اتوبوس و تلویزیون نیست. تنها روی دیوار ایستگاه مترو می چسپانند و در باره زیانهای آن با دبیره درشت می نویسند. چیزهایی مانند کشیدن سیگار مرگ آور است یا عکس هایی روی بسته های سیگار می اندازند و بیماری را نشان می دهد که با کشیدن مداوم آن روی تخت بیمارستان خوابیده و از دهان خود خون شش را بیرون می دهد. در کشور های اسکاندیناوی مانند سوئد آگهی برای سیگار وجود ندارد. بنابر گزارش WHO سالانه در جهان هشت میلیون تن بر ای استفاده سیگار و بیماریهای ناشی از آن می میرند!
[۱]- انگلیسی آن idlers
S.H
Smoke
اوزرا
سیگار(سی گار)کلماتی که سی دارند.تورکی اند.مثل سی مرغ.سی گل.سیب.سینی.سیبک.سینا.سینان.سینان داش(سنندج سابق)سیریز.سیلان.سیمان.سیبل.سینه هر کلمه ایی گار دارد.تورکی است.مثل سیگار.ماندگار.یادگار.روزگار.ایزگارا.سازی گارا.سازگار.سیگار.توتون.تنباکو(بروزن باکو.ماکو)تورکی است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع سیگار   • سيگار پشت سيگار   • سیگار و تنهایی   • پاکت سیگار   • متن سیگار   • اس ام اس سیگار   • شعر سیگار   • فواید سیگار کشیدن   • معنی سیگار   • مفهوم سیگار   • تعریف سیگار   • معرفی سیگار   • سیگار چیست   • سیگار یعنی چی   • سیگار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیگار

کلمه : سیگار
اشتباه تایپی : sd'hv
آوا : sigAr
نقش : اسم
عکس سیگار : در گوگل

آیا معنی سیگار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )