برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1681 100 1
شبکه مترجمین ایران

سیسرون

معنی سیسرون در لغت نامه دهخدا

سیسرون. [ س ِ رُ ] (اِخ ) مارکوس تولیوس لاتینی کیکرو . خطیب و سیاستمدار نامدار رومی (متولد نزدیک آرپی نیوم 106 و متوفی 43 ق.م.). وی در آغاز جوانی شعر می سرود و بترجمه ٔ ادبیات یونانی سرگرم بود. در ضمن به آموختن فنون نظامی پرداخت. و از هفده سالگی در جنگهاشرکت جست و بعدها مدت دو سال بسیاحت مشرق گذرانید ودر این سفر فلسفه و علوم ادبی را از فاضلان مشهور زمان فراگرفت در سال 77 ق.م. به رم بازگشت. وی در 63 ق.م. وارد میدان سیاست شد و به مقام کنسولی نایل آمد و خطابه های بلیغ در مدح و ذم اشخاص ایراد کرد. یولیوس قیصر چون بهیچ وسیله نتوانست او را با خود همراه کند بدشمنی وی برخاست ، او را بجلای وطن مجبور ساخت. ازآن پس سیسرون پیوسته با امواج حوادث کشور خود بالا وپایین میرفت تا سرانجام در سال 43 ق.م. سر خویش را در سودای سیاست از دست داد. سیسرون گذشته از نطقهای مشهور کتابهای بسیار در معانی و بیان ، فلسفه و اجتماعات نوشته که اگرچه غالباً ملهم از متفکران یونانی است ، لیکن چنان فصیح و شیوا برشته ٔ تحریر درآمده که از سرمایه های بزرگ ادبی جهان بشمار میرود. وی متمایل به حکمت آکادمی است ، اما در اخلاق شیوه ٔ رواقیان داردو در واقع از التقاطیون است. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی سیسرون به فارسی

سیسرون
مارکوس تولیوس خطیب و سیاستمدار نامدار رومی . ( و . نزدیک آرپی نیوم ۱٠۶ -ف. ۴۳ ق م .) وی در آغاز جوانی شعر می سرود و بترجمه ادبیات یونانی سرگرم بود . در ضمن باموختن فنون نظامی پرداخت . و از هفده سالگی در جنگها شرکت جست .بعدها مدت دو سال بسیاحت مشرق گذرانید و درین سفر فلسفه و علوم ادبی را از فاضلان مشهور زمان فرا کرفت و در سال ۷۷ ق. م . به رم بازگشت . وی در ۶۳ ق .م . وارد میدان سیاست شد و بمقام قونسولی نایل آمد و خطابه های بلیغ در مدح و ذم اشخاص ایراد کرد.یولیوس قیصر چون بهیچ وسیله نتوانست او را با خود همراه کند بدشمنی وی برخاست و او را بجلای وطن مجبور ساخت . از آن پس سیسرون پیوسته با امواج حوادث کشور خود بالا و پایین میرفت تا سرانجام در سال ۴۳ ق. م . سرخویش را در سودای سیاست از دست داد . سیسرون گذشته از نطقهای مشهور کتابهای بسیار در معانی و بیان و فلسفه و اجتماعات نوشته که اگر چه غالبا ملهم از متفکران یونانی است لیکن چنان فصیح و شیوا برشته تحریر در آمدهاند که از سرمایه های بزرگ ادبی جهان بشمار میروند. وی متمایل بحکمت آکادمی است اما در اخلاق شیوه رواقیان دارد و در واقع از التقاطیون است .
مارکوس تولیوس لاتینی کیکرو خطیب و سیاستمدار نامدار رومی .

سیسرون در دانشنامه ویکی پدیا

سیسرون
سیسرون یا کیکرو یا چیچرو یا سیسرو (زاده ۱۰۶ پیش از میلاد-درگذشته ۴۳ پیش از میلاد) خطیب، سیاست مدار و فیلسوف معروف رومی بود. وی متولد شهر آرپینو بوده است.
اول پیرامون فرضیه شناخت، شامل: «رسالات آکادمی».
دوم پیرامون اخلاق، شامل: «معیارهای سنجش نیکی و بدی»، «مناظره توسکلانی»، «دربارهٔ دوستی»، «حقانیت در عمل»، «دربارهٔ پیری»
سوم در پیرامون الهیات فلسفی، شامل: «دربارهٔ طبیعت خدا»، «دربارهٔ آینده نگری» «دربارهٔ تقدیر».
او از آغاز جوانی ضمن سرودن شعر و ترجمه آثار یونانی، به آموختن فنون نظامی پرداخت و از هفده سالگی در جنگ ها شرکت نمود. بعدها دو سال را به سیاحت در مشرق زمین گذراند و در این سفر، فلسفه و علوم ادبی را از دانشمندان زمان فرا گرفت و در سال ۷۷ قبل از میلاد به رم بازگشت.
از سال ۶۳ قبل از میلاد وارد صحنه سیاست شد و به مقام کنسولی دست یافت. خطابه های وی در مدح و ذم اشخاص معروف هستند. در بلواهای پس از قتل جولیوس سزار به دستور مارک آنتونی در سال ۴۳ قبل از میلاد جان بر سر سیاست نهاد و کشته شد.
سیسرون علاوه بر خطابه های بلیغ، کتاب های بسیار در معانی و بیان فلسفه و جوامع نوشته است که اکثراً ملهم از متفکران یونانی است. نوشته های سیسرون در فصحت و شیوائی از سرمایه های بزرگ ادبی جهان به شمار می رود.
عکس سیسرون
سیارک ۹۴۴۶ (به انگلیسی: 9446 Cicero، نامگذاری:1997JT11) نه هزار و چهارصد و چهل و ششمین سیارک کشف شده است که در ۳ مه ۱۹۹۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۵۰ است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سیسرون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام، خطیب معروف روم باستان در قرن دوم قبل از میلاد میباشد.
با تشکر

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خطیب روم باستان درحل جدول   • غزوات   • جزيره اسكاتلند در جدول   • ریاضی دان اتریشی   • دریای در شمال سیبری   • شهر بلقیس   • دوره تحول اروپا   • سنکا   • معنی سیسرون   • مفهوم سیسرون   • تعریف سیسرون   • معرفی سیسرون   • سیسرون چیست   • سیسرون یعنی چی   • سیسرون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیسرون

کلمه : سیسرون
اشتباه تایپی : sdsv,k
عکس سیسرون : در گوگل

آیا معنی سیسرون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )