برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1573 100 1
شبکه مترجمین ایران

سید محمدکاظم موسوی بجنوردی

سید محمدکاظم موسوی بجنوردی در دانشنامه ویکی پدیا

سید محمدکاظم موسوی بجنوردی
سید محمدکاظم موسوی بجنوردی (زادهٔ ۱۳۲۱ در شهر نجف) از سیاستمداران و اندیشمندان ایرانی است. او مؤسس و رهبر حزب ملل اسلامی، از مؤسسین حزب جمهوری اسلامی و عضو کمیته مرکزی آن، استاندار اصفهان در سال آغازین انقلاب، نماینده تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی، بنیانگذار و رئیس مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی)، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی(۱۳۷۶–۱۳۸۴) و هشت سال مشاور فرهنگی ایشان بود.
سرویراستار مجموعه دائرةالمعارف بزرگ اسلامی از ۱۳۶۲ تاکنون
سرویراستار مجموعهٔ دانشنامه ایران از ۱۳۷۶ تاکنون
سرپرست و عضو برد علمی Encyclopaedia Islamica
سرپرست علمی مجموعهٔ دانشنامۀ تهران بزرگ از ۱۳۸۶ تاکنون
سرویراستار دانشنامه فرهنگ مردم ایران از ۱۳۸۴ تاکنون
سرویراستار مجموعهٔ دائرةالمعارف الاسلامیة الکبری از ۱۳۷۰ تاکنون
سرپرست علمی تاریخ جامع ایران، جغرافیای جامع ایران و…
کاظم بجنوردی در سال ۱۳۲۱ش/۱۹۴۲م در خانواده ای روحانی در شهر نجف به دنیا آمد. او پنجمین فرزند آیت الله العظمی میرزا حسن موسوی بجنوردی (زاده ۱۲۷۷ش/۱۸۹۸م)، از مراجع تقلید و علمای ایرانی ساکن نجف بود. مادرش صدیقه بیگم، نوه دختری آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی مرجع بزرگ دنیای تشیع و از شاگردان آخوند خراسانی بود. همسر او امیره فرهنگ، دختر آیت الله محمود انصاری قمی است. کاظم بجنوردی دارای چهار فرزند به نامهای حسن، حسین، علی و محسن است. برادر بزرگ او آیت الله سید محمدمهدی بجنوردی از علمای برجستۀ تهران و برادر کوچکش آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی نیز از مجتهدین و علمای حوزه و استاد دانشگاه، که سالها عضو شورای عالی قضایی بود و همچنین پدر همسر آیت الله سید حسن خمینی می باشد. سومین برادر او حجت الاسلام جواد موسوی بجنوردی در سال ۱۳۶۲دار فانی را وداع کرد. دو خواهر او به نام های طاهره و فاطمه هستند. (مسی به رنگ شفق، صص ۱۲–۱۳)
کاظم بجنوردی تحصیلات خود را تا کلاس نهم در مدرسه علوی ایرانیان نجف ادامه داد. همزمان از نوجوانی هم به فراگیری دروس حوزوی روی آورد. او دروس مقدماتی را نزد پدرش و آیت الله سید محمد فیروزآبادی فراگرفت و در سال ۱۳۳۹ برای تکمیل تحصیلات متوسطه به ت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سید محمدکاظم موسوی بجنوردی

سید محمدکاظم موسوی بجنوردی (۱۳۲۱) فعال سیاسی ایرانی.
• «از طریق صدا و سیما، از طریق کتاب هایی که می نویسیم، مجلات و روزنامه هایی که منتشر می کنیم، از طریق سازمان هایی که در این زمینه وجود دارند و مدارس و دانشگاه هایی که داریم. تمام اینها می توانند برای ما منبری برای اشاعه اخلاق و معنویت باشند و این صحیح نیست که ما فقط به ظواهر دین توجه کنیم. ما باید به محتوای دین هم بپردازیم. ما باید اخلاق مردم را تقویت کنیم. وقتی که همه مدارس ما در این جهت حرکت کنند، طبیعی است که هویت ملی را می توانیم مستحکم کنیم و به دنبال آن همبستگی ملی تقویت می شود و طبعاً در پی آن اقتدار ملی بالا می رود و ملت، شکست ناپذیر می شود.
• «فرهنگ اسلامی در امتداد فرهنگ ملی ما بوده است. کسانی که سم پاشی می کنند و فرهنگ ملی را در برابر اسلام قرار می دهند و می خواهند میان علاقه مندان به اسلام و علاقه مندان به فرهنگ ملی انشقاق به وجود آورند، یا مغرض هستند یا اشتباه می کنند. این دو فرهنگ در امتداد هم هستند.»
• «فرهنگ ملی ما و فرهنگ اسلامی ما در امتداد طبیعی قرار دارند و ما طبق تحقیقاتی که انجام داده ایم، کوروش را همان ذوالقرنینِ قرآن می دانیم و بنابراین خود وجود کوروش در قرآن نشان دهنده این است که قرآن و بینش اسلامی چقدر به فرهنگ ملی ما اعتناء و توجه دارد. ازاین رو فکر می کنم کوروش بهترین پل ارتباطی بین فرهنگ ملی و فرهنگ اسلامی است و ما این واقعیت را باید عزیز بداریم و مغتنم بشماریم زیرا زمینه ساز رشد اقتدار ملی ماست.»

سید محمدکاظم موسوی بجنوردی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید محمدکاظم موسوی بجنوردی   • مفهوم سید محمدکاظم موسوی بجنوردی   • تعریف سید محمدکاظم موسوی بجنوردی   • معرفی سید محمدکاظم موسوی بجنوردی   • سید محمدکاظم موسوی بجنوردی چیست   • سید محمدکاظم موسوی بجنوردی یعنی چی   • سید محمدکاظم موسوی بجنوردی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید محمدکاظم موسوی بجنوردی

کلمه : سید محمدکاظم موسوی بجنوردی
اشتباه تایپی : sdn lpln;hzl l,s,d f[k,vnd
عکس سید محمدکاظم موسوی بجنوردی : در گوگل

آیا معنی سید محمدکاظم موسوی بجنوردی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )