برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1515 100 1
شبکه مترجمین ایران

سید صدرالدین صدر

سید صدرالدین صدر در دانشنامه اسلامی

سید صدرالدین صدر
سید محمدعلی بن اسماعیل صدر مشهور به سید صدرالدین صدر (۱۲۹۹ - ۱۳۷۳ق) از مراجع تقلید شیعه و متخصص در اصول، رجال، شعر و تفسیر.
او وصی شیخ عبدالکریم حائری یزدی، موسس حوزه علمیه قم بود و پس از وفات استاد خود، به همراه سید محمد تقی خوانساری و سید محمد حجت، سرپرستی حوزه علمیه قم را بر عهده داشت و در حفظ حوزه کوشید. وی پدر امام موسی صدر و سید رضا صدر است.
نام او محمدعلی، کنیه اش ابوالرضا و لقبش صدرالدین بود. با این حال به نام لقبش شهرت یافت و خود نیز همه جا خویش را « صدرالدین » می خواند. در کاظمین به دنیا آمد. نام پدرش آیت الله سید اسماعیل صدر و مادرش صفیه، دختر آیت الله سید هادی صدر بود. دوران کودکی و نوجوانی را کنار پدر و خانواده در سامرا سپری کرد. ریاضیات، ادبیات، منطق و اغلب دروس سطح فقه و اصول را در همان جا نزد اساتید برادر بزرگترش، سید مهدی، فراگرفت. هنگامی که پدرش سید اسماعیل صدر در سال ۱۳۱۴ هجری قمری به کربلا هجرت کرد، او نیز به این شهر رفت و به بهره گیری از پدر و دیگر استادان کربلا پرداخت. سپس به سفارش پدرش، برای تکمیل تحصیلات، رهسپار نجف شد و دروس دوره سطح و خارج را آنجا آموخت.
سید صدرالدین صدر
سید صدرالدین صدر (1299-1373 هـ.ق) از عالمان برجسته و مراجع بزرگی است که در فقه، اصول، رجال، شعر و تفسیر دستی توانا داشت.
او در سال 1299 هـ.ق در کاظمین، در یک خاندان اصیل و شریف به دنیا آمد و راه پیشرفت و رشد و نمو و بالندگی را همانند اغلب ابنا آن خاندان پیش گرفتند. خانواده صدر، یکی از خاندان های پرثمر و اصیل در اسلام می باشد که اصل وتبار به امام موسی بن جعفر علیه السلام می رسانند و شاخه ها و فروع آن در خاورمیانه گسترانده شده است، و در کشورهای ایران، لبنان، عراق، فلسطین، مصر، یمن، عربستان، اردن و دیگر مناطق اسلامی، رجال علمی نامی و شخصیت های بزرگ سیاسی و اجتماعی و سادات جلیل القدر فراوانی را دارند رجالی مانند:
مصلح بزرگ، آیت الله سید عبدالحسین شرف الدین صاحب المراجعات و الفصول المهمه، و آیت الله السید حسن صدر صاحب تاسیس الشیعه لفنون الاسلام، و متفکر بزرگ، امام موسی صدر، و علامه مفضال، مرحوم آیت الله سید ...

سید صدرالدین صدر در دانشنامه ویکی پدیا

سید صدرالدین صدر
سید صدرالدین موسوی صدر (تولد ۱۲۹۹ (قمری) در کاظمین - درگذشته ۱۹ ربیع الاول ۱۳۷۳ (قمری) مقارن با ۵ دی ۱۳۳۲ در قم) از فقها و مراجع تقلید شیعه و نوه سید صدرالدین عاملی بود که در فقه، اصول، رجال، شعر و تفسیر تخصص داشت.
آثار الحجه، محمد شریف رازی.
اعلام الشیعه، شیخ آقابزرگ تهرانی.
سنگربانان اسلام (تألیف سید هادی غضنفری ج۱، ص ۲۸، نشر نور، سال۱۳۷۲ قم)
تاریخ قم، ناصرالشریعه.
تأسیس الشیعه، سید حسن صدر.
ترجمه المهدی، سید صدرالدین صدر.
ریحانه الادب، چاپ اعلمی.
صراط النجاه، شیخ انصاری.
طبقات اعلام الشیعه، شیخ آقابزرگ تهرانی.
کرامات الصالحین، محمد شریف رازی.
گنجینه دانشمندان، محمدشریف رازی.
مجله نور علم، ش۷.
مستدرکات اعیان الشیعه.
در دوران حکومت رضاخان صدر همراه یارانش سید محمدتقی خوانساری و سید محمد حجت، تدریس و سرپرستی حوزه علمیه را بر عهده داشت و در حفظ و توسعه حوزه کوشید.
دوران کودکی را در سامرا گذراند و ادبیات و ریاضیات را از استادان آن دیار فرا گرفت. هنگامی که پدرش سیداسماعیل صدر در سال ۱۳۱۴ ه‍.ق به کربلا هجرت کرد، او نیز به این شهر رفت و به بهره گیری از پدر و دیگر استادان کربلا پرداخت.
سپس به سفارش پدرش، برای تکمیل تحصیلات، رهسپار نجف شد و دروس دوره سطح را از استادانی چون محمدحسین نایینی، شیخ حسن کربلایی و آقاضیاءالدین عراقی و دروس دوره خارج را از پدرش سید اسماعیل صدر، ملا محمدکاظم خراسانی، سید محمدکاظم طباطبایی یزدی و میرزا فتح الله شریعت اصفهانی آموخت.
عکس سید صدرالدین صدر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سید صدرالدین صدر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید صدرالدین صدر   • مفهوم سید صدرالدین صدر   • تعریف سید صدرالدین صدر   • معرفی سید صدرالدین صدر   • سید صدرالدین صدر چیست   • سید صدرالدین صدر یعنی چی   • سید صدرالدین صدر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید صدرالدین صدر

کلمه : سید صدرالدین صدر
اشتباه تایپی : sdn wnvhgndk wnv
عکس سید صدرالدین صدر : در گوگل

آیا معنی سید صدرالدین صدر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )