برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1562 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوپرمارکت

/supermArket/

معنی سوپرمارکت به فارسی

سوپرمارکت
فروشگاه بزرگ که در آن همه نوع خوراکی باشد

معنی سوپرمارکت در فرهنگ فارسی عمید

سوپرمارکت
فروشگاه بزرگ که در آن همه نوع مواد خوراکی و لوازم خانه به فروش می رسد.

سوپرمارکت در دانشنامه ویکی پدیا

سوپرمارکت
سوپرمارکت شکلی از بقالی ولی بزرگتر از آن است که مشتری خودش محصولات را از قفسه برمی دارد یا به اصطلاح سلف سرویس است. در حدود ۷۵ تا ۹۰ درصد کالاهای این مغازه ها محصولات غذایی هستند. اندازه سوپرمارکت ها معمولاً از بقالی های سنتی بزرگترند و محصولات بیشتری می فروشند ولی از هایپرمارکت ها و سوپرسنترها کوچکترند. کالاهای سوپر مارکت ها عموماً گوشت، محصولات تازه و روزانه مثل نان، میوه و سبزیجات و محصولات غیر غذایی مثل شوینده ها و لوازم بهداشتی را در بر می گیرد که معمولاً در قیمت پایین عرضه می شوند و برای کاهش هزینه ها خدمات چندانی ارائه نمی‍شود و طراحی و قفسه بندی مغازه ساده است. این نوع از خرده فروشی ها در کنار مناطق مسکونی قرار دارند. بارزترین مشخصهٔ آن سلف سرویس بودن آن و عرضهٔ مواد غذایی و خانگی است.
گروه اول شامل شرکت هایی می گردد که دارای انبار و مراکز پردازش و پخش اختصاصی بوده و در کنار آن با استفاده از سیستم های توزیع و انبار داری بهینه شده اقدام به پردازش و ارسال سفارش ها به دست مصرف کننده ها می نمایند.
یکی از موضوع های مهم در هر خانواده، سبد کالا های مصرفی است. دومین بخش مهم هزینه هر خانوار شهری در ایران، پس از مسکن (با سهم ۴۵ درصدی)، متعلق به محصول های سوپرمارکتی تند مصرف یا همان FMCG است. به طور کلی حداقل ۷۵ درصد از درآمد خانواده شهری صرف این دو گروه می شود.
با توجه به متوسط درآمد ماهانه هر خانوار شهری با مبلغی حدود ۳ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان و تعداد خانوار معادل ۳/۳ نفر، مقدار ۵۷ درصد از خانوارها به طور متوسط تا سقف ۱۵۰ هزار تومان برای هر نفر در ماه هزینه می کنند؛ یعنی ۵۰۰ هزار تومان معادل سه پنجم درآمد خانوار تهرانی صرف خرید سوپرمارکتی می شود. از طرفی ۲۵ درصد از این جمعیت آماری دو برابر (یعنی یک میلیون تومان در ماه) صرف خرید محصول های سوپرمارکتی می کنند. مقدار ۷ درصد از خانوارهای تهرانی نیز نزدیک به ۲ میلیون تومان در ماه برای خرید محصول های سوپرمارکتی هزینه می کنند.
نخستین سوپرمارکت ها در ایران در دوره پهلوی و توسط مردم عادی ایران تأسیس شد؛ اما سوپرمارکت های به شکل امروزی با حمایت حکومت پهلوی تأسیس گردید.
عکس سوپرمارکت
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سوپرمارکت در دانشنامه آزاد پارسی

سوپرمارکت (supermarket)
فروشگاه خودیاوری (سلف سرویس). این فروشگاه ها مجهز به قسمت های مجزا هستند و در ایالات متحده متداول ترین مکان های خرده فروشی محصولات خوراکی محسوب می شوند. در این فروشگاه ها، محصولات غیر خوراکی از قبیل مواد پاک کننده، لوازم التحریر، وسایل آشپزخانه، محصولات بهداشتی و آرایشی نیز به فروش می رسد. این فروشگاه ها از اوایل قرن ۲۰ در امریکا متداول شد. تأسیس اولین سوپرمارکت در ۱۹۳۰ در شهر نیویورک سیتی را به مایکل کالن، تاجر امریکایی، نسبت می دهند. امروزه، تعدادی از فروشگاه های زنجیره ای و مالکین مستقل ادارۀ سوپرمارکت ها را بر عهده دارند. برنامۀ ایجاد سوپرمارکت ها در سراسر جهان، ازجمله در ایران، با استقبال مواجه شده است. خرده فروشی هایی که در زمینه های دیگر کار می کنند نیز روش های توزیع انبوه و ارزان سوپرمارکت ها را اتخاذ کرده اند.

معنی سوپرمارکت به انگلیسی

supermarket (اسم)
فروشگاه ، فروشگاه بزرگ ، سوپرمارکت ، ابر بازار

سوپرمارکت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سیدحسین اخوان بهابادی
تفاوت اصلی سوپرمارکت با بقالی:
در سوپرمارکت مشتری خودش محصولات را از قفسه برمی دارد یا به اصطلاح سلف سرویس است در حالی که سیستم کاری بقالی‌‌ها به این شکل است که یک فروشنده جوابگوی یک مشتری است، مشتری اقلام مورد نیاز خود را از فروشنده درخواست می‌کرد و فروشنده نیز آن‌ها را آماده کرده و هزینه را از مشتری دریافت می‌کند و مشتری حق برداشت اکثر کالاها را ندارد.
انواع سوپرمارکت :
1.سوپر مارکت معمولی
اندازه مغازه در اندازه ی بزرگتر از دکه تا بزرگتر از بقالی
مغازه ی فروش مواد خوراکی و آشامیدنی و برخی اقلام روزمره خانه از جمله تخم مرغ، محصولات لبنی مثل شیر، ماست، کره و برخی محصولات غیر خوراکی مثل مواد شوینده و لوازم بهداشتی است.
که می تواند سیستم کاری بقالی‌‌ را داشته باشد یا سلف سرویس باشد (امروزه کمتر کسی از لفظ بقالی استفاده می کند)
2.سوپر مارکت
اندازه این سوپرمارکت از مغازه‌های معمولی بزرگتر و محصولات بیشتری می فروشند ولی از هایپرمارکت ها کوچکترند. سوپر مارکت ها مغازه های بزرگی هستند که در آن همه نوع خوراکی باشد.عموماً گوشت، محصولات تازه و روزانه مثل نان، میوه و سبزیجات و محصولات غیر غذایی مثل انواع شوینده ها و لوازم بهداشتی را هم در بر می گیرد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سوپرمارکت آنلاین   • سوپرمارکت اینترنتی کندو   • سوپرمارکت تلفنی   • درصد سود سوپرمارکت   • طراحی سوپرمارکت   • تابلو سوپرمارکت   • سوپرمارکت اینترنتی تهران   • سوپرمارکت اینترنتی مشهد   • معنی سوپرمارکت   • مفهوم سوپرمارکت   • تعریف سوپرمارکت   • معرفی سوپرمارکت   • سوپرمارکت چیست   • سوپرمارکت یعنی چی   • سوپرمارکت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوپرمارکت

کلمه : سوپرمارکت
اشتباه تایپی : s,~vlhv;j
آوا : supermArket
نقش : اسم
عکس سوپرمارکت : در گوگل

آیا معنی سوپرمارکت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )