برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1637 100 1
شبکه مترجمین ایران

سومنات

معنی سومنات در لغت نامه دهخدا

سومنات. [ م َ ] (اِخ ) سانسکریت «سومناتها« » ماللهند 349» (از: سومه ، ماه + نات ، صاحب ): حجر سومنات و «سوم » هو القمر و«نات » الصاحب فهو صاحب القمر، و قد قلعه الامیر محمود رضی اﷲ عنه فی سنة ست عشر و اربع مائة للهجرة... (ماللهند 252). هم بیرونی در وجه تسمیه ٔ این نام شرحی از افسانه های هندی نقل میکند بدین مضمون «... و گفته اند که منازل ماه دختران پرجاپت » اند که ماه با ایشان مزاوجت کرد و پس از اندک زمانی از میان ایشان به «روهینی » بیشتر مایل شد و دیگر خواهران پیش پدر از او شکوه بردند. پرجاپت ماه را پند داد که بر جمله ٔ دختران بیک دیده نظر کند، ولی ماه پند او را نشنید پس او را نفرین کرد تا رویش پیس شد و از کرده پشیمان گشت و از گناه خویش استغفار کرد. پرجاپت او را گفت که از گفته ٔ خود باز نمیتوانم گشت ، ولی رسوایی ترا در نیمی از ماه پوشیده خواهم داشت. ماه گفت : پس نشان این گناه چگونه از من محو تواند شد؟ گفت : بدانکه صورت «لنگ مهادیو» را برپا سازی و ستایش کنی. ماه چنین کرد و لنگ مهادیو همان سنگ سومنات است. لنگ یا لنگا به زبان سانسکریت به معنی آلت مردی است. و لنگه مهادوه به معنی نره ٔ مهادیو (یکی از خدایان ) است که بت سومنات بدان شکل بوده است. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). بت خانه ای در گجرات. گویند سلطان محمود غزنوی آنرا خراب کرد و منات را که از بتهای مشهور است در آن بتخانه می بود شکست. و بعضی گویند که قریش منات را از مکه گریزانیده بودند و از راه دریا بدانجا آورده. و گویند این لغت هندوی است که مفرس شده و نام آن بتی بود و معنی ترکیبی آن سوم نات است یعنی صنمی است نمونه ٔ قمر چه سوم بهندی قمر را گویند و نات تعظیم است. (برهان ). یکی از بزرگترین بتخانه های هندوستان که سلطان محمود غزنوی آنرا خراب کرد، و بت آنرا شکست. (فرهنگ فارسی معین ) :
محمود سومنات گشای صنم شکن
از غرو سی گزی بسنان زره گذار.
سوزنی (دیوان چ شاه حسینی ص 81).
سومنات ظلم را محمودوار
برق زد تا ابرسان آمد برزم.
خاقانی.
بتی دیدم از عاج در سومنات
مرصع چو در جاهلیت منات.
سعدی.

معنی سومنات به فارسی

سومنات
سومه ( ماه ) نات ( صاحب ) . یکی از بزرگترین هندوستان که سلطان محمود غزنوی آنرا خراب کرد و بت آنرا شکست . برهان مصحح م . معین : سومنات .
یکی از بزرگترین بتخانه های هندوستان که سلطان محمود غزنوی آنرا خراب کرد و بت آنرا شکست

سومنات در دانشنامه ویکی پدیا

سومنات
پرستشگاه سومَنات بزرگترین بتخانه هندوستان در شهر سومنات بود. محمود غزنوی از آنجا که می دانست بتخانه سومنات گنجینهٔ زر و سیم و جواهرات است برای تملک آن به بهانه رواج اسلام لشگرکشی عظیمی به سومنات کرد و پس از سه روز نبرد، بتخانه را گشود و خود با گرزی که در دست داشت بت اعظم را که از سنگ بود و در حدود ۵ متر طول داشت درهم شکست. و برای اعلام این پیروزی به همگان پاره هایی از آن را به غزنه، بغداد و مکه فرستاد و خود در ۱۰ صفر ۴۱۷ ه. ق به پایتخت بازگشت. قیمت این اشیا را که بدست محمود غزنوی غنیمت گرفته شد در آن روزگار ۲۰ میلیون دینار نوشته اند. در جنگ سومنات بیش از ۹۰ هزار نفر از هندیان به قتل رسیدند.
فرهنگ جامع تاریخ ایران - عباس قدیانی
سومنات بهاراداج (انگلیسی: Somnath Bharadwaj؛ زاده ۲۸ اکتبر ۱۹۶۴) یک دانشمند در زمینه فیزیک اهل هند است که در زمینه اخترفیزیک نظری و کیهان شناسی مشغول به کار است.
باراواج در هند به دنیا آمد و در موسسه فناوری هند در کاراگپور تحصیل نمود و بعدها مدرک دکترای خود را از مؤسسه علوم هند دریافت نمود. پس از کار در مؤسسه پژوهش هاریش-چاندرا، اکنون استاد موسسات فناوری آی آی تی کاراگپور است. وی موجب گسترش های چشمگیری در مطالعه دینامیک شکل گیری ساختار بزرگ مقیاس نمود
دیوان سومنات عنوان مجموعه داستانی است نوشته ابوتراب خسروی نویسنده معاصر ایرانی. این کتاب در سال ۱۳۷۷ خورشیدی منتشر شد و با استقبال فراوانی مواجه شد. برخی داستان های این مجموعه نظیر مرثیه ای برای ژاله و قاتلش در فضای سیاسی دهه سی و چهل خورشیدی می گذرد. داستان کوتاه حضور از این مجموعه دستمایه ساخت فیلم کوتاهی به همین نام به کارگردانی آبتین سلیمی طاری شد که در سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در بخش کتاب و سینما جایزه خود را از خانه کتاب دریافت کرد.
ساخت فیلم کوتاهی بر اساس دیوان سومنات
فیلم کوتاه حضور ساخته آبتین سلیمی طاری بر اساس داستانی از کتاب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سومنات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس معبد سومنات   • غزنویان   • معبد سومنات هند   • سلجوقیان   • سلطان محمود غزنوی   • معنی سومنات   • مفهوم سومنات   • تعریف سومنات   • معرفی سومنات   • سومنات چیست   • سومنات یعنی چی   • سومنات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سومنات

کلمه : سومنات
اشتباه تایپی : s,lkhj
عکس سومنات : در گوگل

آیا معنی سومنات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )