برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1641 100 1
شبکه مترجمین ایران

سومر

/sumer/

معنی سومر در لغت نامه دهخدا

سومر. [ م ِ ] (اِخ ) شومر. کشوری باستانی در قسمت سفلای بین النهرین ، مجاور خلیج فارس و درجنوب کشور راکد. شهرهای سومر عبارت بود از «اور»، «اوروک »، یا «ارخ »، «نیب پور»، «لارسا». در سفر پیدایش این ناحیه را سرزمین «شنعار» نامیده اند. سومریان از 5000 ق.م. در سومر سکونت داشتند و آنان یکی از تمدنهای بسیار قدیم را در بین النهرین ایجاد کردند. حکومت آن در حدود 3000 ق.م. تشکیل گردید و در هزاره ٔ دوم (2115 ق.م.) منقرض شد و قلمرو آنان ضمیمه ٔ آشور و بابل گردید. دین سومریان پرستش ارباب انواع بود. رئیس شهر را پاتسی مینامیدند، و او امور دینی ، کشوری و لشکری را اداره میکرد. پادشاهان سومر و اکد غالباً با یکدیگر در جنگ بودند و گاه غالب و گاه مغلوب میشدند وربقه ٔ اطاعت رقیب را بر گردن مینهادند. و ملوک سومرپیشوای دین هم بودند و خود را قائم مقام و کاهن اعظم خداوند شهر خویش میخواندند و بیشتر دارائی خود را صرف ساختن معابد وی میکردند و تا میتوانستند عبادتگاه را بزرگ و زیبا میساختند. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی سومر به فارسی

سومر
کشوری باستانی درقسمت سفلای بینالنهرین مجاور خلیج فارس و در جنوب کشور اکد . شهر های سومر عبارت بود از [اور] [ اوروک ] یا [ ارخ ] [نیب پور] [ لارسا] . در سفر پیدایش تورات این ناحیه را سرزمین [شنعار] نامیده اند . سومریان از ۵ هزار سال ق م . درسومر سکونت داشتند و آنان یکی از تمدنهای بسیار قدیمی را دربین النهرین ایجاد کردند حکومت آن در حدود ۳٠٠٠ ق م . تشکیل گردید. و در هزار دوم (۲۱۱۵ ق م.)منقرض شد وقلمرو آنان و ضمیمه آشور و بابل گردید . دین سومریان پرستش ارباب انواع بود.رئیس شهررا پاتسی مینامیدند و او امور دینی کشور و لشکری را اداره میکرد. پادشاهان سومر واکد غالبا با یکدیگر در جنگ بودند و گاه غالب و گاه مغلوب میشدند و رقه اطاعت رقیب را برگردن مینهادند . و ملوک سومر پیشوای دین هم بودند و خود را قائم مقام و کاهن اعظم خداوند شهر خویش میخواندند و بیشتر دارایی خود را صرف ساختن معابد وی میکردند و تا میتوانستند عبادتگاه را بزرگ و زیبا میساختند. در تلو مجسمه هایی از گود آ پیدا کرده اند که نشسته و نقشه معبدی را که برای خداوند خود نین گیرسو ساخته روی زانو گذاشته و در خطاب بخدا میگوید :[ای خداوند گار من . ای نین گیرسو . ای خداوندی که امواج خشمناک را لگام میزنی . ای خدایی که گفته ات میدرخشد . ای پسر انلیل . ای رزم آزما . من میخواهم اوامر ترا از جان و دل انجام دهم.ای نینگیرسو. من معبد ترا ساختم و با شعفی بسیار میخواهم ترا در درون آن آن جا بدهم . این است معبدی که چون کوهی بلند سر باسمان کشیده وصیت رونق و شکوه پر سطوتش در سراسر مملکت پیچیده و در انظار با حشمت نین گیرسو جلوه کرده . بیا و این منت را بر آن بگذار و اکنون که بپایان رسیده این افتخار را از آن دریغ مدار . برکتیبه ای نوشته شده که چون معبد را افتتاح کردند هفت روز و هفت شب جشن گرفتند و در ظرف این مدت تساوی کامل درشهر برقرار بود چنانکه [ خدمتکار با خانم خود همسری میکرد . نوکر با خداوندگار خویش همعنان میرفت . در شهر من ضعیف با قوی پهلو بپهلو میزد و مردم بدزبان جز بکلام خوش دهان نگشودند . ]
شومر کشوری باستانی در قسمت سفلای بین النهرین مجاور خلیج فارس و در جنوب کشور راکد شهرهای سومر عبارت بود از اور اوروک یا ارخ نیب پور لارسا

سومر در دانشنامه ویکی پدیا

سومر
سومِر یا به طور دقیق تر شومِر، نخستین تمدّن شهری در منطقهٔ تاریخی جنوب بین النهرین، جنوب عراق امروزی، بود که آن را اولین تمدن در جهان با مصر باستان می نامند. از اقوام باستانی ساکن در جنوب سرزمین کنونی عراق یعنی میانرودان (سرزمین میانِ دو رود دجله و فرات) و شمال خلیج فارس بودند. سومر یکی از باستانی ترین تمدن ها و تاریخی ترین مناطق جنوب میانرودان در دورهٔ مس سنگی و اوایل دورهٔ مفرغ بود. هر چند نخستین نمونه های خطی کشف شده در این ناحیه قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد را نشان نمی دهند اما تاریخ نگاران جدید بر این باورند که با توجه به نام شهرها، رودها، شغل ها و دیگر مدارک به دست آمده، این منطقه نخستین بار بین سال های ۵۵۰۰ تا ۴۰۰۰ پیش از میلاد توسط قومی غیرسامی که به زبان سومری سخن می گفتند مسکونی شده است. به طور نظری این مردم پیشاتاریخی را امروزه با نام هایی چون «پیشافراتی» یا «عبیدی» می شناسند و احتمال می دهند که آن ها از فرهنگ سامرا مربوط به میانرودان شمالی (آشور) آمده باشند. هر چند نامی از عبیدی ها در آثار به جامانده از سومریان یافت نشده اما پژوهشگران امروزی بر این باورند که این مردم نخستین نیروی تمدن ساز در این منطقه به شمار می روند که دست به خشک کردن مرداب ها برای کشاورزی و گسترش بازرگانی زدند و صنایعی چون بافندگی، چرم گری، فلزکاری، بنایی و کوزه گری را ایجاد کردند.
دورهٔ عبید: ۴۱۰۰–۵۳۰۰ پ.م. (نوسنگی باسفال تا مس سنگی)
دورهٔ اوروک: ۲۹۰۰–۴۱۰۰ پ.م. (از پایان مس سنگی تا اوایل عصر مفرغ)
اوروک ۱۴و۱۵: ۳۳۰۰–۴۱۰۰ پ.م.
اوروک ۵: ۳۱۰۰–۳۳۰۰ پ.م.
دورهٔ جمدت نصر (اوروک ۳): ۲۹۰۰–۳۱۰۰ پ.م.
با این حال برخی ار پژوهشگران همچون پیوتر میکالوسکی و گرد اشتاینر وجود یک زبان پیشافراتی یا یک زبان فرعی را به چالش می کشند. آن دو و برخی دیگر بر این باورند که زبان سومری متعلق به مردمانی شکارچی و ماهیگیر بوده که در هورها و ناحیهٔ ساحلی شرق شبه جزیرهٔ عربستان می زیستند و بخشی از فرهنگ دوجنبی عربی به شمار می رفتند. مدارک قابل اعتماد تاریخی مربوط به سال ها بعد است؛ هیچ چیزی در سومر یافت نشده که حاکی از زمانی پیش از اینمیباراگیسی (حدوداً ۲۶ سده پیش از میلاد) باشد. پروفسور یوریس زارینش بر این باور است که سومریان پیش از آنکه در پایان عص ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سومر

سومر نخستین تمدّن شهری در منطقهٔ تاریخی جنوب بین النهرین، جنوب عراق امروزی، بود. آن را اولین تمدن در جهان با مصر باستان می نامند.
• «هرگونه پیشرفت در زمینهٔ دانش، هنر و خط، نشانِ تمدّن پیشرفته ای است که سومری نامیده می شود که در جنوب عراق به منصهٔ ظهور رسید و بر سراسر شرقِ باستان پرتوافشانی کرد و بر دیگر فرهنگ های مشرق زمین تأثیر گذاشت، حتی خطِّ عیلامی ها تحت تأثیر خطِّ سومر باستان قرار گرفت.» ، -> رقیه بهزادی

سومر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سهیل نظری
زبان سومری

سومری
eme-ĝir, eme-gi
زبان بومی در سومر و اکد
منطقه عراق (میان‌رودان)
منقرض‌شده به‌طور مؤثر ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد منقرض شده‌است اما به عنوان زبان کلاسیک تا ۱۰۰ سال پس از میلاد مورد استفاده بوده‌است.
تبار

زبان منفرد
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۲ [[ISO639-3:sux[۲]|sux[۲]]]
ایزو ۶۳۹-۳ sux
{{{mapalt}}}
26th century BC Sumerian document
این نوشتار شامل نمادهای آوایی آی‌پی‌ای است. بدون پشتیبانی مناسب تفسیر، ممکن است علامت‌های سوال، جعبه یا دیگر نمادها را جای نویسه‌های یونی‌کد ببینید.

زبان سومِری زبان سومر باستان در منطقهٔ میان‌رودان جنوبی (بخشی از عراق کنونی) بود.

زبان سومری زبانی تک‌خانواده بوده‌است، بدین معنی که با هیچ زبان دیگری بستگی یا هم‌ریشگی ندارد.

سومری از هزارهٔ چهارم پیش از میلاد به عنوان زبان گفتاری به‌کار می‌رفت تا این‌که در اوایل هزارهٔ دوم پ.م. رفته‌رفته زبان اکدی که از خانواده زبان‌های سامی است، به عنوان زبان گفتاری جانشین آن شد. از نظر گونه شناختی این زبان با زبان سامی فرق دارد.

با این حال استفاده از سومری برای نوشتار (امور تشریفاتی و مذهبی) تا سدهٔ نخست پ.م. ادامه یافت. از آن پس تا سدهٔ ۱۹ میلادی و کشف رمز به دست زبانشناسان و دانشمندان غربی این زبان و یادگار آن به دست فراموشی سپرده شد. روابط دستوری در این زبان با �وند�‌هایی که به فعل اضافه می‌شوند تعیین می‌گردد و قیدها نیز به صورت �پی‌بست� در جمله می‌آیند. این پی‌بست‌ها به وسیلهٔ پیشوندهای متصل به فعل ارجاع داده می‌شوند. همچنین روابط دستوری در این زبان، کُنایی (ارگاتیو) و گسسته است و از این جهت، در ساختارهای کنایی بهترین بازدهی را دارد و در ساختارهای فاعلی- مفعولی بازدهی کمتری دارد.
محتویات

۱ دسته‌بندی
۲ تاریخ‌شناسی
۳ نمونه زبان
۴ برخی واژه‌ها
۵ جستارهای وابسته
۶ یادداشت‌ها
۷ منابع
۸ پیوند به بیرون

دسته‌بندی

سومری امروزه یک زبان ایزوله محسوب می‌شود.سومری زبانی پیوندی است و از زمان رمزگشایی آن موضوع وابستگی زبان سومری به طیف گسترده‌ای از زبان‌های پیوندی و غیرپیوندی دیگر بسیار بحث‌برانگیز بوده‌است؛ ولی به‌طورکلی پذیرفته شده‌است که زبانی جدا از دیگر زبان‌ها بوده‌است. سومری، به‌عنوان کهن‌ترین زبان نوشتاری، اعتبار ویژه‌ای دارد و به همین دلیل گاهی یک پیش‌زمینهٔ ملی و ناسیونالیستی و لذت اثبات دارد که به‌دلیل اثبات‌ناپذیری تقریباً درمیان زبان‌شناسان هیچ پشتوانه‌ای ندارد. برخی از خانواده زبان‌هایی که جهت خویشاوندی با سومری تاکنون مطرح شده‌اند:

زبان‌های نوستراتیک (آلن بومهرد)
زبان‌های دره-قفقازی (جان بنگستون)
زبان‌های تبتی-برمه‌ای (جان براون)
زبان‌های کارتولی (نیکولاس مر)
زبان‌های موندا (دیاکونوف)
زبان‌های اورالیک[۲۴](سیمو پارپولا)
زبان باسکی آلکسی ساهالا
زبان دراویدی

همچنین پیشنهاد شده که سومری از کریول اواخر دوران پارینه سنگی ریشه گرفته‌است.

فرضیهٔ گسترده‌تری نیز وجود دارد که یک زبان نیاهندواروپایی پیش از سومری در میان‌رودان وجود داشته و برروی سومری تأثیرگذار بوده‌است.
تاریخ‌شناسی

کلید خواندن خطوط میخی لوگوسیلابلی از سنگ‌نبشه بیستون به دست آمد، یک سنگ‌نبشته سه‌زبانه میخی که به زبان‌های فارسی باستان، عیلامی، و اکدی نوشته شده‌است. (به شیوه‌ای مشابه، کلید فهم هیروگلیف‌های مصری از سنگ روزتای دوزبانه و رونوشت‌ [یا آوانوشت؟][یادداشت ۲] ژان-فرانسوا شامپولیون در 1882 میلادی به دست آمد.)
نمونه زبان

آغاز کتیبه انتمنای لاگاش

خود جمله‌ها:

I.1-7: den-lil2 lugal kur-kur-ra ab-ba dingir-dingir-re2-ne-ke4 inim gi-na-ni-ta dnin-ĝir2-su dšara2-bi ki e-ne-sur
8-12: me-silim lugal kiški-ke4 inim dištaran-na-ta eš2 GAN2 be2-ra ki-ba na bi2-ru2
13-17: uš ensi2 ummaki-ke4 nam inim-ma diri-diri-še3 e-ak
18-19: na-ru2-a-bi i3-pad
20-21: eden lagaški-še3 i3-ĝen
22-27: dnin-ĝir2-su ur-sag den-lil2-la2-ke4 inim si-sa2-ni-ta ummaki-da dam-ḫa-ra e-da-ak
28-29: inim den-lil2-la2-ta sa šu4 gal bi2-šu4
30-31: SAḪAR.DU6.TAKA4-bi eden-na ki ba-ni-us2-us2
32-42: e2-an-na-tum2 ensi2 lagaški pa-bil3-ga en-mete-na ensi2 lagaški-ka-ke4 en-a2-kal-le ensi2 ummaki-da ki e-da-sur
II.1-3a: e-bi id2 nun-ta gu2-eden-na-še3 ib2-ta-ni-ed2
3b: GAN2 dnin-ĝir2-su-ka 180 30 1/2 eš2 niĝ2-ra2 a2 ummaki-še3 mu-tak4
3c: GAN2 lugal nu-tuku i3-kux(DU)
4-5: e-ba na-ru2-a e-me-sar-sar
6-8: na-ru2-a me-silim-ma ki-bi bi2-gi4
9-10: eden ummaki-še3 nu-dab5
11-18: im-dub-ba dnin-ĝir2-su-ka nam-nun-da-ki-gar-ra bara2 den-lil2-la2 bara2 dnin-ḫur-sag-ka bara2 dnin-ĝir2-su-ka bara2 dutu bi2-du3

ترجمه:

I.1-7:انلیل پادشاه تمام سرزمین‌ها، پدر همه خدایان، با فرمان استوار خویش، مرز بین نینگیرسو و شارا را ثابت نمود.

۸–۱۲:مسلیم شاه کیش، به دستور ایشتاران، این زمین را اندازه می‌گیرد و یک سنگ (مرز) در اینجا بنا می‌کند.

۱۳–۱۷:اوش، فرمانروای اوما، مغرورانه عمل کرد.

۱۸–۱۹:او از سنگ (مرز) تجاوز کرد

۲۰–۲۱:و به سمت دشت لاگاش رژه رفتند.

۲۲–۲۷:نینگیرسو، جنگجوی انلیل، در دستور عادلانه خود، با اوما جنگ کرد.

۲۸–۲۹:به دستور انلیل او میدان نبرد خویش را به بیشتر از این گسترش داد.

۳۰–۳۱:و انباشته شد تپه‌های تدفین برای این در دشت

۳۲–۴۲:اناتوم فرمانده لاگاش، عموی انتمنا، فرمانده لاگاش، مرز را با انکاله ثابت کرد، فرمانده اوما.

II.1-3a:کانال (مرز) را از کانال نن به گودنا گسترش داد.
نامه فرستاده شده توسط راهب اعظم لوانا به شاه لاگاش (شاید اواکاگینا) اطلاعاتی از مرگ پسرش در جنگ در ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد یافت شده در تلوح (گیرسو باستان)

3b: و ۱۲۹۰ متر از از جبهه نیگورسو به سمت اوما رفت.

3c:و آن را به عنوان یک منطقه بی صاحب بنیان گذاشت.

۴–۵:در کانال او سنگ (مرز جدید) محاط کرد.

۶–۸:او تعمیر کرد سنگ (مرز) را در مسیلیم.

۹–۱۰:او از دشت اوما رد نشد.

۱۱–۱۸:در کناره نینگیرسو او، او زیارتگاهی برای انلی ساخت، یک زیارتگاه نینهورساگ، یک زیارگاه نینگیرسو و یک زیارتگاه اوت.
برخی واژه‌ها

فهرست برخی از واژه‌های سومری[۳۳]:
سومری پارسی
Aš یک
M�n دو
Eš سه
limmu چهار
�a/� پنج
(aš, 'یک' �a, 'پنج') �aš شش
(min, 'دو' �a/�, 'پنج') Imin هفت
ussu هشت
(limmu, 'چهار' �a/�, 'پنج') Ilimmu نه
��, ��, a, u اغلب u نوشته می‌شود ده
niš بیست
pab, pap, pa پدر، برادر، مرد یا رئیس
r�g اسلحه
me-na-�m چه وقتی؟
me-š� کجا
�m چه؟ کدام؟ کی؟ چه کسی؟
nu٬na نه، خیر (علامت منفی)
ku, kua ماهی
� غذا
a آب
mu سال
ta-�m این چیست؟ (جمله سؤالی)
ge دختر
g�me زن
kuš پسر
nita مرد
nu آتش
li درخشیدن
erim, �rin, �ren سرباز
kug, k� مقدس
en آقا
�iš, �eš چوب
da , ��i, a�, � بازو
šilig, silig ایست، توقف
gal, �al بزرگ
جستارهای وابسته

تارش
سومر:سو مری، ماری، به معنی‌ روشن (منبع روشنایی). سومر:سرزمین روشن، روشنایی، خوشبختی، سومر، سوسرا، سیکاس، کاسی. به زبان گالشی ازآن معنی‌ روشنایی و سر زمین روشنایی استنباط می‌گردد. منبع ومرکز ویا مادر روشنایی. سرزمین خوشبختی. سومر تمدن، گالشی، کاسی تبار. خواستگاه، گیلان. اسامی سومری واسامی مناطق گیلان که‌ یکی می باشند. کاکو، لیل، انلیل، کاسی، سیکاس، کسما، سوسرا، ارشی کي گال، اروشکی، اشکجان، اشکجانپهلو، اشکور، سومر، سومر محله، کاشکی، کاسکی، دلیمون، دیلمان، دیلیمون، لیش، کیش، کشل، کلیشم، رشی، کیش دبی، گالاش، لاگاش، گالش، گالشی، و... سومریان مردمانی متمدن بودن که‌ اولین خط(میخی)، را اختراع کردند. خواستگاه آنان از شهرهای سیاهکل، املش، رودبار، دیلمان، ورودسر، گیلان بوده که‌ در جریان دومین مهاجر ت. ویا کشور گشایی به سرزمین موزامپاتی(بین النهرین) رفتند. کاسی ها بار ام گاو واسب وساخت آلات جنگي، مفرغ، وسفال، از تحرک وقدرت بالایی برخوردار شدند، بطور ی که‌ بر تمامی دنیا چیره شده‌. واسیا نیز از همان نام، کاسیا است. گالش های کاسی تبار به اسپانيا وپرتغال نیز راه یافته که‌ از نژاد کاسی می باشند. وبا کشف قاره آمریکا توسط کريستف کلمب، متعاقب ان به آمریکای لاتین وحوزه دریای کار اییب رفته‌ واکنون حدود يک ملیارد کاسی تبار در دنیا زندگی می کنند. وحدود 40 کشور مستقل‌ دارند. وعده‌اي نیز در سایر کشورها ها خصوصا اروپای شرقي زندگی می کنند. مرسی.
رضا
ترکان سومری دارای تمدنی والا و با قدمتی درحدود ۷ الی ۸ هزارسال می باشند.

سومر یک کلمه مرکب ترکی است که از دو واژه” سوم”به معنی کامل، خالص، توپر، تنومند ودرشت و”آر” به معنی مرد قهرمان وجنگنده تشکیل شده است.

سومر به زبان ترکی باستان معنی مرد کامل می دهد این واژه هنوزهم دراردبیل کاربرد دارد.

اردبیلمثلا طایفه ای در یکی ازروستاهای حوالی اردبیل زندگی می کنند که سومرین که به غلط ثمرین نوشته می شود نام دارد که به شجاعت و دلیری شهره اند، کلمه سومرین ازدو واژه سوم ارین (آره ن) تشکیل شده که که درزبان ترکی اره ن به معنی مردان می باشد و سومرین معنی مردان کامل می دهد.

همچنین درکلمه سومو یا سومی که یک نان محلی دراردبیل می باشد به این واژه بر می خوریم و درزبان ترکی به معنی نان کامل یا توپر است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سومریان نیاکان ترکان   • نام خدایان سومری   • سومریان و موجودات فضایی   • هنر سومریان   • نژاد سومریان   • زبان سومری   • سومریان ترک   • پادشاهان سومری   • معنی سومر   • مفهوم سومر   • تعریف سومر   • معرفی سومر   • سومر چیست   • سومر یعنی چی   • سومر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سومر

کلمه : سومر
اشتباه تایپی : s,lv
آوا : sumer
نقش : اسم
عکس سومر : در گوگل

آیا معنی سومر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )