برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1683 100 1
حقوق و دستمزد

سومالی

/sumAli/

معنی سومالی در لغت نامه دهخدا

سومالی. [ س ُ ] (اِخ ) کشوری است جمهوری در آفریقای شرقی و جنوب شرقی حبشه پایتخت آن «موگادیشو» است که تنها بندر سومالی میباشد. سازمان ملل در نوامبر 1949 م. استقلال سومالی را تصویب کرد منتهی مقرر شد تا سال 1960 تحت نظر دولت بریتانیا و سازمان ملل متحد اداره شود. در 1960 م. کشور مزبور استقلال یافت. (فرهنگ فارسی معین ). سومالی درچند ناحیه تحت نظر دولتهای بریتانیا و ایتالیا و فرانسه بود و این چند ناحیه بنام سومالی ایتالیا و سومالی بریتانیا و سومالی فرانسه نامیده می شد و تحت نظردولتهای فوق اداره می گشت. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی سومالی به فارسی

سومالی
کشوریست جمهوری در افریقای شرقی و جنوب شرقی حبشه . پایتخت آن [ سو گاویشیو ] است که تنها بندر سو مالی میباشد . سازمان ملل در نوامبر ۱۹۴۹ استقلال سومالی را تصویب کرد منتهی مقرر شد تا ۱۹۶٠ تحت نظر دولت بریتانیا و سازمان ملل متحد اداره شود در ۱۹۶٠ م. کشور مزبور استقلال یافت .
کشوریست جمهوری در افریقای شرقی و جنوب شرقی حبشه پایتخت آن سوگاویشیو است که تنها بندر سومالی میباشد
ناحیه ای بود تحت حمایت ایتالیا (۱۹۴۴ - ۱۸۸۵ م .) در جنوب شرقی حبشه در ساحل خلیج عدن ( اقیانوس هند ) بمساحت ۵۱۳٠٠٠ کیلومتر مربع و جمعیت ۱٠٠٠٠٠٠ تن . مقرر شد که تا ۱۹۶٠ تحت نظر ایتالیا اداره شود. شهر عمده آن مقدیشیو است . محصول پوست پنبه نیشکر کنجد موز تربیت حیوانات و ماهیگیریست .
یا سومالی لندکشوریست تحت حمایت انگلیس ( از ۱۸۸۴ م .) در مشرق افریقا در ساحل جنوبی خلیج عدن و در مشرق حبشه بوسعت ۱۷۶۱۱۳ کیلومتر مربع و جمعیت ۶٠٠٠٠٠ تن . شهر عمده آن هارجیزه است و تربیت حیوانات و تهیه پوست رواج دارد .
ناحیه ایست متعلق بکشور فرانسه در مشرق افریقا بین اریتره حبشه و سومالی در کنار خلیج عدن قرار دارد و آن از ۱۸۹۶ بواسطه اتحادیه تحت الحمایه ابک و تاجورا بوجود آمد . مساحت آن ۲۳۴٠۳ کیلومتر مربع و ۱۲۵٠٠٠ تن سکنه دارد . شهر مرکزی آن جیبوتی است . صحاری آن زیاد است و سکنه اش بیشتر چادر نشین هستند و از راه دامداری و صید ماهی زندگی میکنند .
یا سومالی لندکشوریست تحت حمایت انگلیس ( از ۱۸۸۴ م .) در مشرق افریقا در ساحل جنوبی خلیج عدن و در مشرق حبشه بوسعت ۱۷۶۱۱۳ کیلومتر مربع و جمعیت ۶٠٠٠٠٠ تن . شهر عمده آن هارجیزه است و تربیت حیوانات و تهیه پوست رواج دارد .
[Somali jet] [علوم جَوّ] جت جنوبی شرقی ترازپایین در ماه ه ...

سومالی در دانشنامه اسلامی

سومالی
سومالی شرقی ترین کشور قاره آفریقا است که بیش از ۹۸٪ جمعیت آن مسلمان است. بیشتر مسلمانان این کشور، شافعی و بخشی نیز شیعه هستند.
کشور سومالی در قسمت شاخ آفریقا در شرقی ترین بخش این قاره قرار گرفته و از شمال غربی با جیبوتی، از غرب با اتیوپی و از جنوب غربی با کنیا همسایه است و در شمال با خلیج عدن و در شرق با اقیانوس هند مرز ساحلی دارد. تنگه راهبردی «باب‏ المندب» که رابط میان خلیج عدن و دریای سرخ است، در شمال این کشور قراردارد.
واقع‏ شدن این کشور در مجاورت دریای سرخ و اقیانوس هند، موقعیت استراتژیکی برای آن رقم زده است. پس از افتتاح کانال سوئز که دریای مدیترانه را از طریق دریای سرخ و تنگه عدن به اقیانوس هند متصل‏ می‏ ساخت، بر اهمیت این کشور افزوده شد.
سومالی
سومالی کشوری است در شرق قارهٔ آفریقاو پایتخت آن موگادیشو است. از سال ۱۹۹۱ چند قبیله در شمال این کشور با نام سومالی اند اعلام استقلال کرده اند.
کشور سومالی،بیشترین مساحت منطقه ی استراتژیک شاخ آفریقا را به خود اختصاص داده است . این سرزمین با 637 هزار کیلومتر مربع مساحت، در غرب اقیانوس هند قرار دارد. سومالی از سمت غرب با کشورهای جیبوتی،اتیوپی و کنیا هم مرز است. نواحی شمالی آن غالبا ً نیمه بیابانی است و ادامه ی ارتفاعات اتیوپی ،این منطقه را تحت پوشش قرار می دهد. نواحی ساحلی خشک و شنی،و نقاط جنوبی جلگه ای است که به دلیل عبور خط استوا، آب و هوایش گرم و مرطوب است.
این کشور در سال 1960 استقلال یافت. قسمتهای شمال سومالی، کوهستانی و نیمه صحرایی است، و در جنوب کشور، بوته زارها، محیط مناسبی برای حیات وحش پدید آورده اند. بیشتر جمعیت این کشور چادرنشین بوده و شغل اصلی آنان پرورش گوسفند، شتر، بز و گاو می باشد. وسعت زمینهای زیر کشت بسیار کم بوده، و کتان – ذرت – نیشکر و گندم در آنها به عمل می آید. موز، مهمترین محصول صادراتی این کشور محسوب می شود. معادن سومالی شامل: سنگ آهن – ژیپس و اورانیوم می باشد، اما به علت عقب ماندگی تکنولوژی و عدم وجود امکانات و کارشناسان فنی، از این معدن، بهره برداری نمی شود.
سومالی حدود ده میلیون نفر سکنه دارد که 99 درصد آن ها مسلمان اند. نژاد ساکنان آن سیاه ...

سومالی در دانشنامه ویکی پدیا

سومالی
مختصات: ۲°۰۲′ شمالی ۴۵°۲۱′ شرقی / ۲٫۰۳۳°شمالی ۴۵٫۳۵۰°شرقی / 2.033; 45.350
اسلام در سومالی
موسیقی در سومالی
سومالی (سومالیایی: Soomaaliya; عربی: الصومال‎؛ به صورت رسمی جمهوری فدرال سومالی (سومالیایی: Jamhuuriyadda Federaalka Soomaaliya, عربی: جمهوریة الصومال الفدرالیة‎) یک کشور ساحلی است که در منطقه شاخ آفریقا در شرق آفریقا واقع شده است و پایتخت آن موگادیشو است. این کشور، قبلاً با نام «جمهوری دمکراتیک سومالی» شناخته می شد. ۹۸٪مردم این کشور نیز مسلمان هستند.
مرزهای این کشور در غرب به اتیوپی، از شمال و نیمه غربی به جیبوتی، از جنوب غرب به کنیا، از شمال به خلیج عدن و اقیانوس هند در شرق محدود می گردد. در حال حاضر حاکمیت سومالی انحصاراً در حد حقوق قانونی قرار داشته و این کشور فاقد حاکمیت دولت مرکزی به رسمیت شناخته شده بوده و از هرگونه شاخص های مرتبط با دولت مستقل ثابت محروم است. مقامات غیررسمی در اختیار دولت های نهادی غیر منتخب مناطق سومالی لند، پانتلند، شورای عالی دیوان اسلامی و دولت انتقالی موقت ضعیف ولی قابل قبول سازمان ملل متحد مستقر در شهر بایدوا واقع در حدود ۲۵۰ کیلومتری شمال غرب پایتخت، موگادیشو قرار دارد. خشونت بمانند آفتی کشنده سومالی را از زمان جنگ های داخلی برآمده از از اخراج محمد زیادباره دیکتاتور پیشین در سال ۱۹۹۱ فرا گرفته است.
استقلال از سلطه قیمومیت انگلیسی سومالی لند پادشاهی انگلستان در مورخ ۲۶ ژوئن سال ۱۹۶۰ اعلام گردید. در تاریخ ۱ ژوئیه سال ۱۹۶۰، اتحاد انگلیسی و سومالی لند ایتالیائی سابق بوقوع پیوست.
عکس سومالی
سیارک ۱۴۳۰ (به انگلیسی: 1430 Somalia، نامگذاری:1937NK) هزار و چهارصد و سیمین سیارک کشف شده است که در ۵ ژوئیه ۱۹۳۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۸۰ است.
مختصات: ۹°۳۳′ شمالی ۴۴°۰۳′ شرقی / ۹٫۵۵۰°شمالی ۴۴٫۰۵۰°شرقی / 9.550; 44.050
سومالی لند (به سومال ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سومالی در دانشنامه آزاد پارسی

سومالی (Somalia)
موقعیت. سومالی شرقی ترین کشور افریقاست و از شمال به خلیج عدن، از شرق و جنوب به اقیانوس هند، و از غرب به کشورهای کنیا، اتیوپی، و جیبوتی محدود است. این کشور ۶۳۷,۶۵۷ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر موگادیشو است.سیمای طبیعی. کشور سومالی که شاخ افریقا یا شبه جزیرۀ سومالی بخش عمدۀ آن را تشکیل می دهد، از دو ناحیۀ جغرافیایی متمایز تشکیل شده است: الف. کوهستان شمالی که بخشی از فلات سومالی است و بلندترین نقطۀ کشور، کوه سورود کاد با ارتفاع ۲,۴۰۷ متر، در آن قرار دارد. اقلیم این ناحیه در مقایسه با دیگر نواحی از اعتدال بیشتری برخوردار است و مهم ترین شهرهای آن عبارت اند از زیلع، بربره، بوساسو، و هرجیسه. ب. دشت های ساحلی یا بیابان های خشک و لم یزرعی که در جنوب ناحیۀ بالا جا دارند. این قسمت از دامنه های ارتفاعات اتیوپی در غرب آغاز می شود، رو به شرق از ارتفاع آن ها کاسته می شود و به ساحل اقیانوس هند منتهی می گردد. این کشور فقط دو رودخانه دارد که شِبِلی و جوبا نام دارند و از اتیوپی سرچشمه می گیرند. این رودخانه ها پس از مشروب کردن بخش های جنوبی به اقیانوس هند می ریزند و نواحی آباد و حاصل خیز سومالی ازجمله شهرهای موگادیشو، مارکا، و کیسمایو نیز در این قسمت قرار دارند. اقلیم سومالی بسیار گرم و نامطبوع است. خط استوا، از حاشیۀ جنوبی آن می گذرد و دمای آن را طاقت فرسا می کند. بارندگی های آن غالباً به نواحی جنوبی و کوهستان های شمالی محدود است و میانگین سالانۀ آن بین ۵۱ میلی متر در شمال و ۴۲۹ میلی متر در جنوب متغیّر است.
اقتصاد. کشاورزی سومالی، به کنارۀ رودخانه های دوگانۀ این سرزمین منحصر است و سطح زیر کشت آن از یک پنجم مساحت کل کشور تجاوز نمی کند. ذرت، بادام زمینی، موز، و نیشکر از عمده ترین محصولات ساحلی رودخانه های مزبورند. گله داری سنتی در بیش از نیمی از خاک این کشور متداول است و گوسفند و بز و شتر به صورت سنتی پرورش داده می شوند.
حکومت و سیاست. کشور سومالی پس از کسب استقلال دچار آشفتگی و جنگ های داخلی شد و شیرازۀ حکومت آن از هم پاشید. در حال حاضر این کشور به صورت یک دولت موقت انتقالی اداره می شود و عملاً فقط یک حزب اجازۀ فعالیت سیاسی دارد. جنگ های داخلی تاکنون مانع از استقرار یک حکومت ملی و سراسری شده و قانون اساسی این کشور به حالت تعلیق درآ ...

نقل قول های سومالی

سومالی با نام رسمی جمهوری فدرال سومالی، کشوری در شاخ آفریقاست.
• «پرچم: پرچمی که اکنون در سومالی مورد استفاده است قبلاً پرچم رسمی منطقهٔ جنوبی سومالی بود که بعد از اتحاد سومالی انگلیس با خاک اصلی سومالی، پرچم رسمی کشور سومالی شد. رنگ این پرچم عمداً همانند پرچم سازمان ملل متحد انتخاب شده و آبی یک دست است. در وسط این پرچم به نشانهٔ اتحاد دو سومالی قبلی، ستارهٔ سفیدی نقش بسته است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش
• «چون کوچ نشین بودیم، دائم سفر می کردیم و هیچ گاه در یک محل بیش از سه یا چهار هفته نمی ماندیم. نیاز به مراقبت از حیوانات انگیزه ای بود برای این جا به جایی دائمی. ما برای زنده نگه داشتن حیوانات مان در جست و جوی غذا و آب بودیم و در آب و هوای خشک سومالی این ضروریات آسان به دست نمی آمد.» ، ۱۹۹۸ -> واریس دیری
• «وقتی در سومالی بزرگ می شدم، همهٔ چیزهای سادهٔ زندگی برای ما ارزش داشت. به خاطر باران جشن می گرفتیم، چون نشانهٔ این بود که آب داشتیم. چه کسی در نیویورک نگران آب است؟ شیر آب باز است و تو دنبال کار دیگری می روی. هر وقت که به آب نیاز داری فقط کافی است شیر آب را باز کنی، آب می آید. موضوع این است که وقتی چیزی را نداری، قدر آن را می دانی. ما چون چیزی نداشتیم، قدر همه چیز را می دانستیم.» ، ۱۹۹۸ -> واریس دیری

سومالی در جدول کلمات

سومالی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دزدان دریایی سومالی   • ثروتمندترین کشور جهان   • نقشه سومالی   • اثر عباس معروفي   • موگادیشو سومالی   • پایتخت سومالی در جدول   • سومالی لند   • مرکز ایالت کالیفرنیا   • معنی سومالی   • مفهوم سومالی   • تعریف سومالی   • معرفی سومالی   • سومالی چیست   • سومالی یعنی چی   • سومالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سومالی

کلمه : سومالی
اشتباه تایپی : s,lhgd
آوا : sumAli
نقش : اسم خاص مکان
عکس سومالی : در گوگل

آیا معنی سومالی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )