برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1712 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوره نساء

سوره نساء در دانشنامه اسلامی

سوره نساء
این سوره، چهارمین سوره قرآن است در «مدینه» نازل شده و دارای ۱۷۷ آیه است.این سوره از نظر تعداد کلمات و حروف ، طولانی ترین سوره های قرآن بعد از سوره بقره است.
تمام آیات این سوره (به استثنای آیه ۵۸ طبق نقل بعضی از مفسران ) در مدینه نازل شده است و از نظر ترتیب نزول بعد از سوره ممتحنه قرار دارد.
فضیلت تلاوت
در مورد فضیلت تلاوت این سوره گفته شده است پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) طبق روایتی فرمود: «هر کس سوره نساء را بخواند گویا به اندازه هر مسلمانی که طبق مفاد این سوره ارث می برد، در راه خدا انفاق کرده است و همچنین پاداش کسی را که برده ای را آزاد کرده به او می دهند». روایات مشابه روایت فوق وجود دارد.،
علت نامگذاری سوره
نظر به اینکه بحثهای فراوانی در مورد احکام و حقوق زنان در آن طرح شده به سوره ((نساء)) نامیده شده است .
محتوای سوره
...
سوره نساء
سوره نساء، چهارمین سوره قرآن که در جزء چهار، پنج و شش آن قرار دارد و ششمین سوره از سوره های نازل شده در مدینه است. این سوره، نساء نامیده شده چون اکثر احکام فقهی مربوط به زنان در این سوره درج شده است. محتوای سوره، بحث هایی در رابطه با احکام زنان و یتیمان و ارث، دعوت به ایمان، عدالت و قوانین مربوط به ازدواج و جهاد و ولایت، عدالت اجتماعی، و هجرت از جامعه فاسد به جامعه سالم است. در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر(ص) آمده هر کس سوره نساء را قرائت کند، مانند آن است که بر همه مؤمنانی که میراثی بر جای گذاشته اند، صدقه داده و اجری همانند آزاد کردن بنده به او خواهند داد و از شرک به دور بوده و در مشیت الهی، از کسانی خواهد بود که خداوند از آنها در گذشته است. این سوره سومین از سوره های هفتگانه طوال و از نظر حجم بعد از سوره بقره بزرگ ترین سوره قرآن است.
این سوره را به این دلیل سوره نساء نامیده اند که واژه «نساء: زنان» بیش از بیست بار در این سوره به کار رفته و بیشتر احکام فقهی مربوط به زنان در این سوره آمده است. نام دیگر این سوره نساءالکبری یعنی سوره بزرگ زنان است، چون سوره طلاق « نساءالصغری » یا « نساءُالقصری » یعنی سوره کوچک زنان نام دارد.
سوره نساء جزو سوره های مدنی ...


سوره نساء را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره نساء   • مفهوم سوره نساء   • تعریف سوره نساء   • معرفی سوره نساء   • سوره نساء چیست   • سوره نساء یعنی چی   • سوره نساء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره نساء

کلمه : سوره نساء
اشتباه تایپی : s,vi kshء
عکس سوره نساء : در گوگل

آیا معنی سوره نساء مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )