برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1461 100 1

سوره فلق

سوره فلق در دانشنامه اسلامی

سوره فلق
سوره فلق، یکصد و سیزدهمین سوره قرآن کریم می باشد.
«فلق» به معنای شکافتن، خلق کردن، صبحگاه و سپیده دم است. چون واژه «فلق» در آیه نخست این سوره به کار رفته، به سوره «فلق» شهرت یافته است.
محل نزول
در این سوره به رسول گرامی خود دستور می دهد که از هر شر و از خصوص بعضی شرور (شر ظلمت و جادوگران و حسودان) به او پناه ببرد. گفته شده: این سوره مدنی است؛ و برخی معتقدند از روایات وارد در شان نزولش بر می آید در مدینه نازل شده است.
ویژگی های سوره
۱. پنج آیه، ۲۳ کلمه و ۷۳ یا ۷۴ حرف دارد.۲. در ترتیب نزول، بیستمین سوره و در مصحف شریف یکصد و سیزدهمین سوره قرآن است.۳. پس از سوره فیل و پیش از سوره ناس در مکه و پیش از هجرت نازل شد؛ اما برخی از مفسران این سوره را مدنی دانسته اند.۴. از نظر کمیت، از سوره های مفصل و از نوع قصار آن به شمار می آید.۵. تمام آیات این سوره یکباره و به صورت مجموعی نازل شده و از سور جمعی النزول است.۶. از سوره های پنجگانه ای است که با فعل امر «قل» آغاز و به « سور قل » معروف اند.۷. نسخی در آن واقع نشده است.
اسامی دیگر
...
سوره فلق
سوره فلق از سوره های مکی قرآن کریم و صد و سیزدهمین سوره در ترتیب کتابت و بیستمین در ترتیب نزول و همراه سوره های کافرون، اخلاص، و ناس، در شمار سوره های موسوم به «چهارقل» است و به پیامبر اکرم (ص) و مومنان می آموزد که در برابر بدیِ برخی امور، به خدا پناه برند. تفاوت قَسَم در سوره های فلق و ناس در این است که در فلق از شر سه چیز به یک صفت خدا پناه می بریم و در ناس از شر یک چیز به سه صفت او.
←نام ها: این سوره را به جهت آیه اول آن به نام های «فلق» (سپیده دم) و « مُعَوَّذَة» (پناه بردن) می خوانند. همچنین به دلیل اینکه در مواقع احساس خطر این سوره را می خواند تا پناه و نجات یابد این سوره را مشقشقه نام نهاده اند. مجموع ناس و فلق را مشقشقتین و معوذتین نیز می نامند.
←تعداد آیات: این سوره دارای ۵ آیه است.
سوره فلق
سوره فلق صد و سیزدهمین سوره از قرآن است و دارای 5 آیه است.
بیشتر مفسّرین گفته ان ...

ارتباط محتوایی با سوره فلق

سوره فلق را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره فلق   • مفهوم سوره فلق   • تعریف سوره فلق   • معرفی سوره فلق   • سوره فلق چیست   • سوره فلق یعنی چی   • سوره فلق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره فلق
کلمه : سوره فلق
اشتباه تایپی : s,vi tgr
عکس سوره فلق : در گوگل

آیا معنی سوره فلق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران