برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1562 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوره عنکبوت

سوره عنکبوت در دانشنامه اسلامی

سوره عنکبوت بیست و نهمین سوره قرآن کریم می باشد و از آن در باب صلات نام برده اند.
قرائت سوره عنکبوت در شب بیست و سوم ماه رمضان مستحب است.
سوره عنکبوت در روایت
در حدیثی از امام صادق علیه السّلام آمده است: «هر کس سوره عنکبوت و روم را در شب بیست و سوم ماه رمضان تلاوت کند، سوگند به خدا از بهشتیان خواهد بود».
تشبیه عقاید کافران به تار عنکبوت
خداوند در این سوره با تشبیه کافران در عقاید الحادی خودشان به عنکبوت که سست ترین خانه ها را دارد و تار و پودش بوسیله بادها در هم می ریزد، سستی بنای اندیشه های مشرکان و مادی گرایان را بازگو می کند که حباب اندیشه های ایشان بر سرابی خیالی و پوچ استوار است. آیه ۴۱ این حقیقت را بیان نموده و نام سوره از همین آیه گرفته شده است.
بیان درگیری مؤمنین با کافران
...
سوره عنکبوت
سوره عنکبوت بیست و نهمین سوره بر اساس ترتیب و جمع آوری مصحف، و هشتاد و پنجمین به ترتیب نزول قرآن کریم. دارای ۶۹ آیه و از سوره های مکی است.
این سوره سخن از مبداء و معاد، سرگذشت پیامبران پیشین و پیروزی لشکر حق بر باطل دارد. نام گذاری این سوره به دلیل تشبیه به کار رفته در آیهٔ ۴۱ این سوره است که در آن بت پرستانی که بر غیرخدا تکیه می کنند به عنکبوت تشبیه شده اند که خانه شان سست است. یازده آیهٔ آغازین این سوره در مورد منافقین و جهاد است که باعث شده برخی آن ها را مدنی بدانند.
بنابرآنچه در تفسیر نمونه آمده، سوره عنکبوت به چهار بخش کلی تقسیم می شود:
سوره عنکبوت
سوره عنکبوت بیست و نهمین سوره از قرآن است و دارای 69 آیه است.
تمام آیات سوره عنکبوت به گفتار عکرمه و عطا و کلبی در مکه نازل شده و بنا به گفتار قتاده و ابن عباس در یکی از دو قولش نزول آن را در مدینه می دانند و حسن گوید: تمامی آن در مکه بجز ده آیه از اولش که در مدینه آمده و ابن عباس نیز در نظر دیگرش موافق این گفتار بوده و از یحیی بن سلام حکایت می نماید.
این سوره در ترتیب مصحف بیست و نهمین سوره و در ترتیب نزول هشتاد و پنجمین سوره قرآن کریم است که پ ...


سوره عنکبوت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره عنکبوت   • مفهوم سوره عنکبوت   • تعریف سوره عنکبوت   • معرفی سوره عنکبوت   • سوره عنکبوت چیست   • سوره عنکبوت یعنی چی   • سوره عنکبوت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره عنکبوت

کلمه : سوره عنکبوت
اشتباه تایپی : s,vi uk;f,j
عکس سوره عنکبوت : در گوگل

آیا معنی سوره عنکبوت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )