برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1559 100 1
شبکه مترجمین ایران

سوره انفال

سوره انفال در دانشنامه اسلامی

سوره انفال
اَنْفال ، نام هشتمین سوره قرآن کریم به ترتیب تلاوت و هشتاد و هشتمین سوره به ترتیب نزول است. از این سوره مبارکه در باب صلات سخن رفته است.
انفال سوره ای است مدنی با ۷۵ آیه (یا ۷۴، یا ۷۶)، ۱۰۹۵ کلمه و ۵۰۸۰ حرف که افتتاح آن بعد از افتتاح سوره بقره بوده است .
محمود رامیار، تاریخ قرآن کریم ، ج۱، ص۵۸۴، تهران ، ۱۳۶۲ش .
نبودن «بِسْم ِاللّه » در ابتدای سوره توبه که بعد از انفال قرار گرفته ، باعث شده است که بعضی آن دو را یک سوره بدانند.
محمد عیاشی ، تفسیر، ج۲، ص۷۳، قم ، ۱۳۸۰-۱۳۸۱ق .    
نام سوره از کلمه «انفال » در آیه اول اخذ شده است و مصداق نخستین ِ آن غنیمتهایی است که در جنگ بدر به دست مسلمانان افتاده است .
محمود زمخشری ، الکشاف ، ج۲، ص۱۹۴، قاهره ، ۱۳۶۶ق / ۱۹۴۷م .
...
سوره انفال
سوره انفال هشتمین سوره و از سوره های مدنی قرآن که در جزء ۹ و ۱۰ قرآن جای گرفته است. این سوره به خاطر به کار رفتن کلمه انفال و بیان احکام آن انفال نامیده شده است. از نظر حجم از اولین سوره های متوسط قرآن است که در ردیف سوره های بلند قرار گرفته و به اندازه نیم جزء قرآن است. محتوای سوره مشتمل است بر احکام انفال و ثروت های عمومی، احکام خمس و موارد مصرف آن، آداب جهاد، وظایف مجاهدان، رفتار با اسیران، ضرورت آمادگی های رزمی، علایم و نشانه های مؤمن. در فضیلت این سوره از پیامبر(ص) آمده، هر کس سوره انفال را بخواند خداوند پاداش روزه دارِ نمازگزار به او عطا می کند.
این سوره را انفال نامیده اند؛ زیرا واژه انفال به معنای غنیمت های جنگ و ثروت های عمومی دو بار در این سوره به کار رفته و احکام آن بیان شده است. نام دیگر این سوره، بدر است ؛ چراکه درباره غَزوه بَدر سخن گفته است. به نظر بعضی از مفسران این سوره هنگامی نازل شده که در غزوه بدر درباره تقسیم غنیمت ها، میان مسلمانان اختلاف افتاد.
سوره انفال جزو سوره های مدنی و در ترتیب نزول، هشتاد و هشتمین سوره ای است که بر پیامبر(ص) نازل شده است. این سوره در چینش کنونی مُصحَف، هشتمین سوره است و در جزء نهم و دهم قرآن جای دارد.
...


سوره انفال را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره انفال   • مفهوم سوره انفال   • تعریف سوره انفال   • معرفی سوره انفال   • سوره انفال چیست   • سوره انفال یعنی چی   • سوره انفال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره انفال

کلمه : سوره انفال
اشتباه تایپی : s,vi hkthg
عکس سوره انفال : در گوگل

آیا معنی سوره انفال مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )