برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1610 100 1
شبکه مترجمین ایران

سودان جنوبی

سودان جنوبی در دانشنامه ویکی پدیا

سودان جنوبی
مختصات: ۰۵° شمالی ۰۳۲° شرقی / ۵°شمالی ۳۲°شرقی / 5; 32
استوائیه شرقی - کبویتا
استوائیه وسطی (نام قدیم: بحرالجبل) - جوبا
استوائیه غربی - یامبیو
جونقلی - بور
نیل بالا - ملکال
واراب - واراب
دریاچه ها - رمبیک
وحدت - بانتیو
بحرالغزال شمالی - اویل
بحرالغزال غربی - واو
سودان جنوبی با نام رسمی جمهوری سودان جنوبی کشوری در آفریقاست که در روز شنبه ۹ ژوئیه ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۱۸ تیر ۱۳۹۰ هجری شمسی از سودان استقلال یافت.
مرکز این کشور شهر جوبا است و رهبری سیاسی این کشور را در حال حاضر سالواکی یر مایاردیت به عهده دارد. سودان جنوبی یکی از فقیرترین و شاید یکی از بدترین کشورها در وضعیت سلامتی در جهان است.
کشور سودان از نظر جغرافیایی بزرگ ترین کشور مسلمان در قاره آفریقا به شمار می آمد که با جدایی جنوب اکنون به دو کشور شمالی و جنوبی تقسیم شد. علاوه بر منابع ثروت زیرزمینی مانند نفت، وجود رود نیل موجب اهمیت سودان به خصوص سودان جنوبی است. سودان جنوبی به لحاظ منابع جنگلی هم دارای اهمیت است. بر اساس برخی برآوردها بیش از ۶۸ درصد از ذخایر شناخته شدهٔ نفت سودان، در سودان جنوبی قرار دارد، برخی از برآوردها نیز این رقم را ۸۰ درصد تخمین زده اند.
عکس سودان جنوبی
سودان جنوبی از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ در بازی های تابستانی المپیک در ریو دو ژانیرو برزیل شرکت داشت. این کشور برای نخستین بار بود که در چنین مسابقاتی حضور یافت.
سودان جنوبی از جانب اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی (IAAF) موفق به ارسال سه ورزشکار (دو مرد و یک زن) به بازی های المپیک شد که همگی دو-میدانی کار بودند.
اتحادیه فوتبال سودان جنوبی (انگلیسی: South Sudan Football Assoc ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سودان جنوبی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سودان جنوبی   • مفهوم سودان جنوبی   • تعریف سودان جنوبی   • معرفی سودان جنوبی   • سودان جنوبی چیست   • سودان جنوبی یعنی چی   • سودان جنوبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سودان جنوبی

کلمه : سودان جنوبی
اشتباه تایپی : s,nhk [k,fd
عکس سودان جنوبی : در گوگل

آیا معنی سودان جنوبی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )