برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1558 100 1
شبکه مترجمین ایران

سنان بن انس

سنان بن انس در دانشنامه اسلامی

سنان بن انس
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
از جنایتکاران جنگی در کربلا که در سپاه عمر سعد بود و آخرین لحظه، او نیزه ای بر امام حسین علیه السلام زد و آن حضرت از اسب بر زمین افتاد.
به نقل بیشتر مورخان، او سر مقدس امام حسین علیه السلام را از پیکر جدا کرد و بر نیزه افراشت.(برخی هم شمر یا خولی را گفته اند) بعدها نیز بخاطر همین جنایت، از ابن زیاد جایزه می طلبید.
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
از دیگر قاتلانی که در واقعه کربلا بسیار از او یاد شده، سنان بن انس است. او همراه سپاه عمر بن سعد در کربلا حضور یافت و در روز عاشورا برای به شهادت رساندن امام حسین (علیه السّلام) تلاش بسیار از خود نشان داد.
گفته شده سنان در روز عاشورا، تیری به گلوی مبارک اباعبدالله (علیه السّلام) و به نقلی به سینه ایشان زد. همچنین نقل شده که او نیزه ای به پهلوی حضرت (علیه السّلام) زد و ایشان را از اسب به زمین انداخت و در لحظات آخر حیات امام (علیه السّلام) هم که پیوسته کسی به امام حسین (علیه السّلام) نزدیک می شد و ضربه ای بر ایشان وارد می آورد او نیز، نیزه ای به شانه ی امام (علیه السّلام) زد و سپس نیزه را به سینه ی حضرت (علیه السّلام) فرو برد.
بریدن سر مبارک امام
سپس بنا بر نقل بسیاری از منابع سنان از خولی بن یزید خواست تا سر از بدن امام (علیه السّلام) جدا کند. خولی خواست این کار را بکند؛ اما دستش لرزید و بدنش به رعشه افتاد از این رو نتوانست و کنار کشید. سنان او را به باد ناسزا گرفت و گفت: «خداوند بازوهایت را بشکند و دستانت را جدا کند.» سپس خود از اسب فرود آمد و سر را از بدن مطهر آن حضرت (علیه السّلام) جدا کرد و به دست خولی داد. نقل است که پس از این جنایت او به توصیه ی کوفیان، نزد ابن سعد رفت تا از او برای انجام این کار جایزه بستاند. سنان چون بر در خیمه عمر بن سعد رسید با صدای بلند شروع به خواندن این اشعار کرد:اوقر رکابی فضة و ذهبا انا قتلت الملک المحجباقتلت خیر الناس امّا و ابا و خیرهم اذ ینسبون نسبا«رکاب اسب مرا باید از طلا و نقره پر کنید که من شاه پرده نشین را کشتم. کسی را کشته ...

سنان بن انس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سنان بن انس   • مفهوم سنان بن انس   • تعریف سنان بن انس   • معرفی سنان بن انس   • سنان بن انس چیست   • سنان بن انس یعنی چی   • سنان بن انس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنان بن انس

کلمه : سنان بن انس
اشتباه تایپی : skhk fk hks
عکس سنان بن انس : در گوگل

آیا معنی سنان بن انس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )