برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1525 100 1
شبکه مترجمین ایران

سناباد

/sanAbAd/

معنی سناباد در لغت نامه دهخدا

سناباد. [ س َ ] (اِخ ) قریه ای است در طوس قبر حضرت رضا (ع ) در این محله است و تقریباً یک میلی طوس واقعشده. (از معجم البلدان ). دهکده ٔ کوچکی بوده که قبل از آباد شدن مشهد از قرای طوس بشمار میرفته ، ولی اکنون مانند نوغان دهکده ٔ مزبور جزو قریه ٔ مشهد درآمده و قنات آن در کوی سرآب جاری است. (یادداشت مؤلف ).

معنی سناباد به فارسی

سناباد
قریه ایست در طوس قبر حضرت رضا در این محله است و تقریبا یک میلی طوس واقع شده .

سناباد در دانشنامه اسلامی

سناباد
سناباد روستایی در ولایت طوس که مدفن امام رضا(ع) بوده و هم اکنون جزء شهر مشهد است.
روستای کوچک سناباد قبل از آباد شدن مشهد، از قرای ولایت طوس به شمار می رفته است. پس از شهادت امام رضا(ع) در نوقان، مأمون، او را در باغ حمید بن قحطبه طائی (بقعه هارونیه) در روستای سناباد دفن کرد. پیوند سناباد با روستاهای دیگر به تدریج شهر مشهد را به وجود آورده است.

سناباد در دانشنامه ویکی پدیا

سناباد
سناباد دهکده ای بود که کاخ حمید بن قحطبه طایی در اوایل قرن سوم هجری قمری در آن قرار داشته است. هارون الرشید که برای سرکشی و آرام ساختن شورشیان به خراسان آمده بود در آنجا بیمار شده و او را در سرسرای این کاخ دفن کردند. بعدها با دفن علی بن موسی الرضا امام هشتم شیعیان این منطقه اهمیت بیشتری یافت و در پیوند با روستاهای اطراف مجموعا شهر کنونی مشهد را شکل داد.
سناباد خودرو، یکی از شرکت های تابعه گروه مجموعه سازی توس است، که در زمینه تولید و مونتاژ خودروهای کمپانی چینی شری اتومبیل فعالیت می کند.
«شرکت سناباد خودرو توس». گروه مجموعه سازی توس. دریافت شده در ۵ فوریه ۲۰۱۲.
«معرفی شرکت». سناباد خودرو توس. دریافت شده در ۵ فوریه ۲۰۱۲.
شرکت سناباد خودرو، پس از مذاکرات با شرکت خودروسازی شری اتومبیل و کسب توافقات دو جانبه جهت مونتاژ و تولید بعضی مدل های این شرکت در ایران، آموزش عوامل انسانی و پشتیبانی فنی در سال ۱۳۸۱ تأسیس گردید.
این شرکت پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت صنایع و معادن عملیات ساخت خطوط مونتاژ و بدنه را در زمینی به مساحت ۲۰۰٬۰۰۰ مترمربع و زیربنای ۵۵٬۰۰۰ مترمربع در کیلومتر ۳۵ جاده مشهد - قوچان در استان خراسان رضوی آغاز کرد، که در سال ۱۳۸۶ این پروژه به اتمام رسید.
سناباد خودرو در تیر ماه ۱۳۸۷ جهت اخذ مجوزهای تولید از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، وازرت صنایع و معادن و گواهینامه های زیست محیطی از سازمان محیط زیست، خط تولید خودروی چری کویین را، با تولید سالانه ۱۵٬۰۰۰ دستگاه راه اندازی کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سناباد در دانشنامه آزاد پارسی

سَناباد
محله ای در شمال غربی مشهد. در قرن های ۶ تا ۸ ق هستۀ اصلی شهر مشهد را تشکیل داد. امروز محله ای بزرگ و اعیان نشین در فاصلۀ بلوارهای سپهبد قرنی و دکتر صادقی و خیابان های آیت الله مطهری و سناباد است. در گذشته، سراسر باغ و یکی از باغ های آن با نام باغ عنبر با احداث خیابان پهلوی (خیابان امام خمینی کنونی) در دورۀ رضاشاه تعمیر و در قسمتی از آن دبیرستان شاه رضا احداث شد که دومین دبیرستان شهر مشهد بود. هنوز قسمتی از آن خیابانی با نام باغ اسدی است. دانشگاه فردوسی، چند ادارۀ دولتی مانند شرکت ملی گاز، شرکت ملی نفت، ادارۀ کل اوقاف، راه آهن، فضایی سبز با نام اردوی کار، مسجد و حسینیۀ جوادالائمه، مجموعۀ ورزشی تختی در کنار میدانی به همین نام، در خیابان سناباد قرار دارند. از قسمت های آن خیابان هایی مانند عطار، باباطاهر، دانشسرا و کوی شهید قاضی طباطبایی است.

سناباد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
سناباد یک واژه پارسی و از ریشه " سئن آپات " پهلوی گرفته شده و به معنای آبادی عقاب و روستای عقاب می باشد و نام کهن شهر مشهد تا پیش از شهادت پیشوای هشتم بوده است و همچنین نام یکی از رستاخیزگران ایران در برابر تاخت و آفند ویرانگر تازی ها و خونخواه ابومسلم خراسانی می باشدکه " سنباد" نیز خوانده می شود و آنرا نباید با " سنباد" افسانه ای در هزار و یک شب و نام بارزگان هندی یکی دانست.
مهسا امینی
-نام قدیم مشهد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سناباد مشهد   • شهر سناباد   • سناباد کجاست؟   • خیابان سناباد مشهد   • سناباد نام قدیم   • دانشگاه ازاد گلبهار   • sanabad   • سناباد نیوز   • معنی سناباد   • مفهوم سناباد   • تعریف سناباد   • معرفی سناباد   • سناباد چیست   • سناباد یعنی چی   • سناباد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سناباد

کلمه : سناباد
اشتباه تایپی : skhfhn
آوا : sanAbAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس سناباد : در گوگل

آیا معنی سناباد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )