برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1622 100 1
شبکه مترجمین ایران

سماور

/samAvar/

برابر پارسی: جوش آور

معنی سماور در لغت نامه دهخدا

سماور. [ س َ وَ ] (روسی ، اِ) یک قسم ابزاری فلزی جهت جوش آوردن آب که آتش خانه را در میانش قرار داده اند.
(ناظم الاطباء). خودجوش. آلتی فلزی که در درون آن خانه ای تعبیه شده و برای جوش آوردن آن جهت چای و غیره بکار رود. در بالای آن قوری چای را جای دهند تا دم کشد. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی سماور به فارسی

سماور
آلتی فلزی که در درون آن آتشخانه ای تعبیه شده و برای جوش آوردن آب جهت چای و غیره به کار رود . در بالای آن غوری چای را جای دهند تا دم کشد .
( صفت ) کسی که سماور سازد .
۱ - عمل و شغل سماور ساز . ۲ - دکان سماور ساز .

معنی سماور در فرهنگ فارسی عمید

سماور
وسیله ای فلزی برای جوش آوردن آب.

سماور در دانشنامه ویکی پدیا

سماور
سَماوَر (به روسی: Самовар) وسیله ای معمولاً فلزی است که برای آماده کردن چای به منظور نوشیدن بکار می رود. واژه سماور از زبان روسی آمده و در آن زبان معنی آن «خودجوش» است.
بطور سنتی، مرکز تولید سماور در ایران، شهر بروجرد در استان لرستان بوده است. بیشتر سماورهای تولید بروجرد از جنس ورشو و برنج هستند. سماور یک عبارت روسی به معنی «خود جوش» و مرکب از دو واژه Cam به معنی خودش وVar به معنی پختن می باشد. این ظرف دارای یک مخزن آب است که برای آماده کردن چای وموارد دیگر همواره در حال جوشیدن نگهداشته می شود.
در دوره صفویه ابتدا قهوه به عنوان یک نوشیدنی وارد ایران شد و در زمان شاه عباس اول، مصرف آن در دربار و برای پذیرایی از مهمانان معمول شد و آبدارخانه هایی به همین منظور دائر گردید. در همین زمان در بیشتر شهرهای بزرگ ایران قهوه خانه های متعددی دائر گردید که محل سرگرمی و میعادگاه شاعران، هنرمندان و اهل دل بود. به مرور زمان قهوه خانه در شمار یکی از واحدهای معتبر صنفی درآمد و قهوه چی گری یکی از شغلهای رسمی و شناخته شده در جامه گردید. اغلب این مراکز را قهوه چیانی می گرداندند که از پهلوانان و لوطیان و جوانمردان یا معتمدان یا ریش سفیدان محله به شمار می رفتند.
مؤلف تذکره الملوک در بیان مشاغل دوره صفویه از صاحب جمع قهوه خانه نام برده و نوشته است که قهوه دانهای طلا، نقره، مس، قرا آفتابه، قهوه بریان، پیاله و سینی تحویل مشارٌ الیه می شده همچنین برای وی مواجبی نیز تعیین می نمودند.
عکس سماور


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سماور در جدول کلمات

آلیاژی که برای ساختن سماور به کار می رود
ورشاو

معنی سماور به انگلیسی

samovar (اسم)
سماور

سماور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سبحان
وسیله ای برای دم کردن و درست کردن چای """وسیله ای برای تهیه ی اب جوش
رضا فتحی پور
جوشگاه
شهریار آریابد
در پارسی " جوشار"
ایرج
جوشابه
پوریا صادقی
کلمه ای روسی مرکب از دو کلمه سم(خود) آور(جوش)
بهمن عنایتی کاریجانی
هو
ریشه اسلاوی ،روسی دارد.
persian_boy70
جوش اب
آرمین بنیادی
جایی که در آن آب جوش درست می کنیم
وزرا
سماور هر کلمه ایی ور.یا آور داشته باشد.تورکی است.مثل تکاور.گشتاور.نام آور..دلاور.پیشاور.بیله وردی.تاری وردی.دانیش ور.سهروردی.ورمزیار.وردنه.یاور.داور.خاور.باور.....خیلی کلمه هااز تورکی به روسیه رفته .دوباره از آنجا به تمام کشورهای دیگررفته است.مثل حنا(مازار بر وزن بازار) از جمهوری آذربایجان به روسیه رفته است وچون روسها نمی توانند ح را تلفظ کنند.و به حسن می گویند اسن..بنابراین به حنا می گویند خنا..وخنا به تورکیه میرود .میشود کی نا(همان حنا)
اوزرا
پیشاور(پیش آور).وهر کلمه ایی.اولش ویا آخرش آور.و.یا ور.داشته باشد.تورکی است.مثل سماور.دلاور.تناور.تکاور.نام آور.جنگاور.ورمزیار.وردنه.آوردگاه.رهاورد.بیله وردی.کجور.دانیش ور.گشتاور.سهروردی.تاری وردی
اوزرا
پیشاور(پیش آور).وهر کلمه ایی.اولش ویا آخرش آور.و.یا ور.داشته باشد.تورکی است.مثل سماور.دلاور.تناور.تکاور.نام آور.جنگاور.ورمزیار.وردنه.آوردگاه.رهاورد.بیله وردی.کجور.دانیش ور.گشتاور.سهروردی.تاری وردی
محمد
هرگز نمی پذیرم که سماور(samovar) واژه ای روسی است. هرگز! من باور دارم این واژه ایرانی است و از آنجا که این روس ها کشوری بزرگ با اقوام گوناگون دارند این واژه ریشتاً از اقوام ایرانی تبار جنوب روسیه برمی خیزد نه اقوام مغولی و اروپایی روس چه آنکه این واژه از نظر ریخت به فارسی شبیه تر است و اصلا قرابتی با زبان های مغولی و اروپایی روسیه ندارد. این روس ها همانند انگلیس ها دزد هستند و از سالها تعامل سازنده میان زبان های دیگر ملل سو استفاده می کند و زبانشان را به نفع خود مصادره می کنند بدون اینکه به این موضوع در کتب خود اشاره ای بکنند بدتر آنکه آن ملت های حقیر نیز خودشان باورشان می شود که این واژگان مال آنها نیست و خود تحقیری را با جان و دل می پذیرند. این یعنی جهل، یعنی ضعف.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سماور گازی   • قیمت سماور گازی عالی نسب   • سماور آپولون   • قیمت انواع سماور گازی   • سماور زمردیان   • بهترین مارک سماور گازی   • سماور قدیمی   • لیست قیمت سماور گازی آپولون   • معنی سماور   • مفهوم سماور   • تعریف سماور   • معرفی سماور   • سماور چیست   • سماور یعنی چی   • سماور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سماور

کلمه : سماور
اشتباه تایپی : slh,v
آوا : samAvar
نقش : اسم
عکس سماور : در گوگل

آیا معنی سماور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )