برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1615 100 1
شبکه مترجمین ایران

سرطان

/saratAn/

مترادف سرطان: خرچنگ، تیرماه، تومور بدخیم، چنگار

برابر پارسی: چنگار، چَنگار، خرچنگ

معنی سرطان در لغت نامه دهخدا

سرطان. [ س َ رَ ] (ع اِ) جانوری است در جوها و تالابها برابر غوک متوسط مشابه بشکل عنکبوت ، آن را بهندی گنگی گویند. (غیاث ). جانوری است در جوها و تالابها برابر غوک متوسط مشابه بشکل عنکبوت ، آن را بهندی گِنگچه گویند و رفتار آن گاهی راست باشد بطرف سر و گاهی کج بطرف عقب رفتار میکند. (آنندراج ). خرچنگ. (ناظم الاطباء). خرچنگ. سه مثقال خاکستر آن که در دیگ مس بدون قلعی سوزانیده باشند به آب یا شراب یا نصف وزن آن جنطیانا بنوشند در دفع سم سگ دیوانه نفع بسیار بخشدو چشم او را اگر بر صاحب تب نوبت بندند شفا یابد و پای آن را اگر بر درخت آویزند همه بار آن بدون علت بیفتد. گویند تعلیق پای او بر درخت باردار از جهت حفظسقوط آن و گوشت آن مدقوق را نفع دهد. (منتهی الارب ). || (اصطلاح پزشکی ) نام کلی که به تمام تومورهای بدخیم بدون هیچگونه تفاوتی داده شده است. این نام در آسیب شناسی به هر گونه اختلال و هرج و مرج سلولی و بافتی نیز اطلاق میشود. بطور کلی سرطان توموری است موضعی و بر حسب آنکه در چه جای بدن باشد ممکن است مرئی یا نامرئی باشد. سرطان تدریجاً تمام بدن را فرامی گیرد و در آن ایجاد مسمومیت میکند. سرطان مرضی خاص نیست بلکه عوارض و تحریکات مرضی میباشد که از تکثیر بی نظم و ترتیب سلولهای طبیعی بدن تولید می شود و خاصیت تخریب و فراگیری دارد. چنگار. درد بی درمان. (فرهنگ فارسی معین ). نام ورم سوداوی که سخت باشد و هر روز بزرگتر شود و رگهای سرخ و سبز مثل دست و پای سرطان در آن ظاهر باشد. (آنندراج ). به اصطلاح طب ، خورا یعنی ماده ٔ مخصوصی که چون در عضوی درآید وی را بکلی فاسد و مضمحل سازد و چاره ای جز بریدن و استیصال ندارد. (ناظم الاطباء). ورمی است بسیار بد که از سودای سوخته و صفرا پیدا شود، اول بقدر دانه ٔ نخود نمایان شود سپس آن بقدر خربزه و کلان از آن هم گردد و بر آن عروق مانند پای خرچنگ دیده شود. در این هنگام امید به شدن آن نیست و تداوی برای آن است که تا از این کلانتر نشود. (منتهی الارب ). با پوست و گوشت آمیخته باشد و با درد باشد و بیخها و شاخه ها دارد و برسان سرطان آبی باشد که پس از مدتی گوشت عضو مرده شود و حس او برود. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
- سرطان اسود ؛ ازدیاد و تجمع مواد رنگین سلولهای بافت پوششی که ممکن است بصورت تومور سلولهای بافت پوششی ...

معنی سرطان به فارسی

سرطان
چهارمین برج از بروج دوازده گانه منطقه البروج و آن بشکل خرچنگ است خرچنگ خرچنگ فلک .
( اسم ) ۱ - خرچنگ . ۲ - برج چهارم از برج دوازده گانه فلکی معادل تیر ماه . ۳ - نام کی که به تمام تومورهای بدخیم بدون هیچ تفتوتی داده شده است . این نام در آسیب شناسی به هر گونه اختلال و هرج و مرج سلولی و بافتی اطلاق میشود . به طور کلی سرطان توموری است موضعی و بر حسب آنکه در چه جای بدن باشد ممکن است مئی یا نامرئی باشد سرطان تدریجا تمام بدن را فرا گیرد و در آن جا مسمومیت میکند . سرطان مرض خاصی نیست بلکه عوارض و تحریکات مرضی می باشد که از تکثیر بی نظم و ترتیب سلولهای طبیعی بدن تولید میشود وخاصیت تخریب و فرا گیری دارد . چنگار درد بی درمان . یا سرطان اسود . ازدیاد و تجمع مواد رنگین سلولهای بافت پوششی که ممکنست به صورت پوششی نیز در آید و در این صورت تومور بیشتر مربوط به ازدیاد سلول های طبقه رنگدار بافت پوششی است . یا سرطان بحری . خرچنگ دریایی خرچنگ پهن . یا سرطان نهری . خرچنگ رود خانه یی خرچنگ دراز . یا سرطان هندی . بقایای سنگ شده و فسیل شده گونه ای از خرچنگهای دریایی نواحی شرقی آسیا . به نظر می آید این ها بقایای متحجر فسیلهای نوعی از خارپوستان و لاله وشان دریایی ازمنه قدیم باشد که از نظر تشابه ظاهری بدین نام خوانده شده است .
جانوری است به جوها و تالابها برابر غوک متوسط مشابه بشکل عنکبوت آنرا بهندی گنگی گویند نام کلی که بتمام تومورهای بد خیم بدون هیچگونه تفاوتی داده شده است
[Cancer, Cnc, Crab] [نجوم] کم نورترین صورت فلکی منطقه البروج در بین دو صورت بارز جوزا و اسد که به شکل خرچنگ تصور می شود
[carcinogen] [علوم دارویی] ویژگی مادۀ ایجادکنندۀ سرطان
[carcinogenesis] [علوم پایۀ پزشکی، علوم دارویی] ایجاد سرطان
[carcinogenicity] [علوم دارویی] قابلیت ماده یا دارو در ایجاد سرطان
دائره راس السرطان
...

معنی سرطان در فرهنگ معین

سرطان
(سَ رَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - خرچنگ . ۲ - برج چهارم از بروج دوازده گانة منطقه البروج ، که خورشید در حرکت ظاهری خود تیرماه در این برج قرار می گیرد.
( ~ .) [ ع . ] (اِ) نام عمومی تمامی تومورهای بدخیم .

معنی سرطان در فرهنگ فارسی عمید

سرطان
۱. (پزشکی) تکثیر بی رویۀ سلول ها در اثر جهش ژنتیکی و دست اندازی به بافت های مجاور که باعث اختلال در عملکرد آن بافت می شود، تومور، کنسر.
۲. (نجوم) چهارمین صورت فلکی منطقةالبروج که در نیمکرۀ شمالی قرار دارد.
۳. چهارمین برج از برج های دوازده گانه، برابر با تیر، خرچنگ.
۴. (زیست شناسی) [قدیمی] خر چنگ، چنگار.
* سرطان خون: (پزشکی) = لوسمی

سرطان در دانشنامه ویکی پدیا

سرطان
عکس سرطان
سرطان به معانی زیر است:
سرطان، بیماری رشد بدخیم سلول ها:
سرطان خون، بیماری بدخیم خونی.
سرطان پستان، بیماری رشد بدخیم سلول ها در پستان.
سرطان ریه
سرطان پروستات
سرطان روده بزرگ
سرطان گردن رحم
سرطان معده
سرطان مری
سرطان پوست
سرطان (به کردی: سەرتان، Sertan) روستایی از توابع بخش خلیفان در شهرستان مهاباد است که در استان آذربایجان غربی ایران قرار دارد.
این روستا در دهستان دهستان منگور غربی واقع شده و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۰ نفر (۵۱ خانوار) بوده است.
سرطان فیلمی سینمایی به نویسندگی تهیه کنندگی و کارگردانی حسین شهابی ساخته شده در سال ۱۳۹۵ است.
پیام دهکردی
مرضیه وفامهر
فرشین طهماسب
محمد اکبری
محمد کارهمت
ندا مقصودی
دریا مقبلی
بهدخت ولیان
پیمان مفذمی
مریم سرمدی
گیتی قاسمی
مریم الهامیان
احمد شهابی
طوفان مهردادیان
کرامت رودساز
آیدین پدری
ساغر شکوری
یوحنا حکیمی
نویسنده مشهور ادبی دچار بیماری سرطان شده و همسر او با کار مداوم هزینه های درمان شوهرش را تأمین می کند.
سرطان آپاندیس یک سرطان بسیار نادر است که بخش آپاندیس در انتهای روده بزرگ دستگاه گوارشی را درگیر می کند.
ویکی انگلیسی
سرطان آلت مردی (انگلیسی: Penile cancer) به رشد سلول های بدخیم ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سرطان در دانشنامه آزاد پارسی

سَرَطان (cancer)
گروهی از بیماری ها با ویژگیِ تکثیر غیرطبیعی سلول ها. سلول های (بدخیم) سرطانی معمولاً رو به فساد می گذارند و تنها قادر به تکثیر خود هستند (تشکیل تومور). سلول های بدخیم با جریان خون یا سیستم لنفاوی (← متاستاز) بخش های دیگر را فرا می گیرد. سالانه تقریباً ۶ میلیون نفر در سراسر جهان براثر سرطان جان خود را از دست می دهند.
علل. بیش از ۱۰۰ نوع سرطان وجود دارد. برخی، همچون سرطان روده یا ریه، رایج و برخی دیگر کمیاب اند. علل احتمالی بروز این بیماری ناشناخته است. عوامل به وجودآورنده (سرطان زاها) عبارت اند از مواد شیمیایی، همچون موادی که در دود سیگار، اشکال دیگر دود، گرد و غبار پنبۀ نسوز (آزبست)، گاز احتراق و بسیاری از مواد شیمیایی صنعتی وجود دارد. علاوه بر اشعۀ ایکس و رادیواکتیویته، برخی از ویروس ها نیز می توانند موجب رشد سرطانی سلول ها شوند. عوامل تغذیه ای در بروز برخی از سرطان ها مهم اند؛ مثلاً فقدان فیبر در رژیم غذایی ممکن است انسان را مستعد ابتلا به سرطان روده کند و رژیم غذایی دارای چربی حیوانی زیاد و مقادیر اندکی میوه و سبزی تازه، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. تنش های روانی می تواند خطر سرطان را افزایش دهد، به ویژه اگر شخص قادر به کنترل عامل تنش زا نباشد.
ژن های سرطان زا. در برخی از خانواده ها استعداد ژنتیکی به نوع خاصی از سرطان وجود دارد. در ۱۹۹۳ پژوهشگران نخستین ژنی را که افراد را مستعد سرطان می کند جدا کردند. اگر ژن جهش یابد، در افراد دارای ژن تغییر شکل یافته ۷۰ درصد احتمال بروز سرطان رودۀ بزرگ، و در زنان حامل این ژن ۵۰ درصد احتمال بروز سرطان رحم وجود دارد. این ژن دلیل بروز حدود دَه درصد سرطان های رودۀ بزرگ است. در ۱۹۹۴ ژن عامل بروز سرطان سینه شناخته شد. بی آر سی اِی ۱ عامل تقریباً نیمی از موارد ابتلای ارثی به سرطان سینه و اغلب موارد سرطان تخمدان شناخته شده است. در ۱۹۹۵ ارتباط میان بی آر سی ای ۱ و سرطان غیرارثی سینه کشف شد. زنانی که حامل این ژن باشند، ۸۵ درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان طی دوران زندگی شان دارند. ژن دوم سرطان سینه با نام بی آر سی ای ۲ نیز در ۱۹۹۵ شناخته شد. رایج ترین سرطان در مردان جوان، سرطان بیضه است، که میزان شیوع آن از ۱۹۷۴ حدود سه درصد در سال افزایش یافته است. در فوریۀ ۲۰۰۰، پژوهشگران ...

سرطان در جدول کلمات

لوسمی
جوشانده و دم کرده این گیاه برای درمان سرطان معده بکار می رود
مامیران
دانش بررسی سلول ها جهت تشخیص سلول های بدخیم در سرطان ها
سیتولوژی
سومین برج از برجهای دوازده گانه پس از ثور و پیش از سرطان مطابق خرداد ماه
جوزا

معنی سرطان به انگلیسی

cancer (اسم)
سرطان ، خرچنگ ، چنگار
crab (اسم)
سرطان ، خرچنگ ، ادم ترشرو ، خارچنگ ، سرزنش کننده ، سیب صحرایی

معنی کلمه سرطان به عربی

سرطان
سرطان
مسبب للسرطان
سرطان , سرطان بحري
کارسينوجين

سرطان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس سرطان   • سرطان اهنگ   • انواع سرطان   • سرطان چیست   • بیماری سرطان خون   • تعریف سرطان   • راه های پیشگیری از سرطان   • درمان سرطان   • معنی سرطان   • مفهوم سرطان   • معرفی سرطان   • سرطان یعنی چی   • سرطان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرطان

کلمه : سرطان
اشتباه تایپی : svxhk
آوا : saratAn
نقش : اسم
عکس سرطان : در گوگل

آیا معنی سرطان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )