برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1413 100 1

سرطان پروستات

سرطان پروستات در دانشنامه ویکی پدیا

سرطان پروستات
سرطان پروستات (به انگلیسی: Prostate cancer) که با نام کنسر پروستات نیز شناخته می شود، پیشرفت سرطان در پروستات است که غده ای در دستگاه تناسلی مردان است. بیشتر سرطان های پروستات آرام رشد می کنند، اما برخی نسبتاً سریع رشد می کنند. سلول های سرطانی ممکن است از پروستات گسترش و به دیگر بخش های بدن برسند، به ویژه استخوانها و گره های لنفاوی. این بیماری ممکن است در آغاز نشانگانی را نشان ندهد. در مراحل پیشرفته تر می تواند مشکلاتی را در ادرار کردن، خون در ادرار یا درد در ناحیهٔ لگن و کمر هنگام ادرار به وجود آورد. یک بیماری دیگر به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات نیز می تواند نشانگان مشابهی را پدیدآورد. یکی دیگر از علائمی که بعدها بروز پیدا می کنند شامل سطح پایین گلبول های قرمز است.
اختلال در آغاز ادرار
تکرر ادرار مخصوصاً در شب ها
خارج شدن ادرار به صورت قطره قطره
خروج ادرار با فشار کم
وجود خون یا لخته خون در ادرار
درد هنگام دفع ادرار
درد هنگام انزال
درد در ناحیه لگن و پایین کمر اگر متناوب باشد
کاهش وزن یا کاهش اشتها به صورت ناخواسته
اخیراً محققان مرکز تحقیقات سرطان انگلیس و بیمارستان «آدن بروک» کمبریج، با مقایسه ۲۵۰ نمونه از تومورهای پروستات، موفق به شناسایی پنج نوع متفاوت سرطان پروستات شدند. هر یک از این پنج نوع سرطان پروستات دارای امضای ژنتیکی مجزا هستند و راه درمان متفاوتی دارند.
عواملی که خطر ابتلاء به سرطان پروستات را افزایش می دهند سن بالا، سابقهٔ خانوادگی بیماری، و نژاد می باشد. حدود ۹۹ درصد موارد در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد. اگر یکی از خویشاوندان درجه اول به این بیماری مبتلا شده باشند، احتمال ابتلاء به بیماری دو تا سه برابر می شود. این بیماری در ایالات متحده بیشتر در میان سیاه پوستان آمریکا بروز پیدا می کند تا سفید پوست. دیگر عوامل دخیل در این بیماری شامل این موارد نیز هست: رژیم غذایی با سطوح بالای گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز یا فراورده لبنی یا رژیم های غذایی که سبزی های خاصی را در خود ندارند. سرطان پروستات از طریق بافت برداری تشخیص داده می شود. تصویربرداری پزشکی نیز ممکن است بعد از انجام شود تا مشخص شود که آیا سرطان به دیگر بخش های بدن سرایت کرده است یا نه.
غربال گری سرطان پروس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سرطان پروستات در دانشنامه آزاد پارسی

سرطان پروسْتات (prostate cancer)
سرطان غدۀ پروستات. سرعت پیشرفت این سرطان کم است. به همین علت، ۶۰ درصد از موارد پیش از متاستاز(انتشار) کشف می شود و بنابراین، بیماری با برداشتن غده با عمل جراحی و پرتودرمانیدرمان پذیر است. با وجود این، سرطان پروستات دومین عامل مرگ به علت سرطان در مردها، بعد از سرطان ریه، است. علایم بیماری عبارت اند از تکرر ادرار، جریان ضعیف، دردناک، و منقطع آن.

ارتباط محتوایی با سرطان پروستات

سرطان پروستات را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فاطمه
Prostate Cancer

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سرطان پروستات   • مفهوم سرطان پروستات   • تعریف سرطان پروستات   • معرفی سرطان پروستات   • سرطان پروستات چیست   • سرطان پروستات یعنی چی   • سرطان پروستات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سرطان پروستات
کلمه : سرطان پروستات
اشتباه تایپی : svxhk ~v,sjhj
عکس سرطان پروستات : در گوگل

آیا معنی سرطان پروستات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )