برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1603 100 1
شبکه مترجمین ایران

سخن پراکنی

/soxanparAkani/

معنی سخن پراکنی در فرهنگ معین

سخن پراکنی
( ~ . پَ کَ)(اِمر.)پخش همگانی گ فتارهای رادیویی .

سخن پراکنی در دانشنامه ویکی پدیا

سخن پراکنی
سخن پراکنی، همه فرستی، پخش همگانی یا رسانه (در تعاریف مخابراتی و ارتباطات رادیویی) (به انگلیسی: broadcasting)، پخش و انتشار پیام های شنیداری و/یا دیداری به مخاطب است. مخاطب می تواند عموم مردم باشد یا زیرمجموعهٔ نسبتاً بزرگی از کل، مثلاً کودکان یا جوانان. سخن پراکنی بخش بسیار بزرگی از رسانه های گروهی را می سازد. سخن پراکنی برای یک دامنهٔ بسیار باریک از مخاطبان را محدودفرستی یا باریک فرستی (narrowcasting) می گویند.
سخن پراکنی تلفنی (۱۸۸۱–۱۹۳۲): از نخستین انواع سخن پراکنی الکترونیکی است (با صرف نظر از شرکت های تلگرافی). سخن پراکنی تلفنی با اختراع سامانهٔ تئاتر تلفنی که امکان شنیدن به اپرا و تئاتر را از طریق خطوط تلفن ممکن می ساخت، آغاز شد. همچنین با خدمات روزنامه تلفنی رشد یافت.
همه فرستی رادیویی (آزمایشی از ۱۹۰۶، تجاری از ۱۹۲۰): سخن پراکنی رادیویی با پخش شنیداری از طریق هوا آنچنان که امواج رادیویی از یک فرستنده به یک آنتن و سپس به دستگاه دریافت کننده می رفت صورت می گرفت.
همه فرستی تلویزیونی (آزمایشی از ۱۹۲۵، تجاری از سال های ۱۹۳۰): این رسانه ویدئوبرنامه ای توسط عامهٔ مردم مدت ها در انتظار بود، تا اینکه برای رقابت با هم نیای قدیمی تر خود رادیو، به سرعت ارتقاء پیدا کرد.
رادیوی کابلی (از ۱۹۲۸) و تلویزیون کابلی (از ۱۹۳۲): هر دویشان با کابل هم محور که به عنوان رسانه (محیط) انتقال برای برنامه های تولیدی در ایستگاه رادیو یا تلویزیون بود کار می کردند.
تلویزیون ماهواره ای (از حدود ۱۹۷۴) و رادیوی ماهواره ای (از حدود ۱۹۹۰): که برای پخش مستقیم به خانه بود، که ترکیبی از پخش رادیویی و/یا تلویزیونی با پخش ماهواره محور بود.
وب پراکنی (Webcasting) ویدئو/تلویزیون (از حدود ۱۹۹۳) و صوتی/رادیو (از حدود ۱۹۹۴): که ترکیبی از پخش ایستگاهی رادیو و تلویزیون با وب پراکنی اینترنت محور بود.
به طور تاریخی، انواع گوناگونی از رسانه های سخن پراکنی الکترونیکی وجود داشته است:
عکس سخن پراکنی
سخن پراکنی م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی سخن پراکنی به انگلیسی

transmission (اسم)
ارسال ، سخن پراکنی ، مخابره ، انتقال ، سرایت ، عبور ، فرا فرستی
broadcast (اسم)
پخش ، داده پراکنی ، سخن پراکنی

معنی کلمه سخن پراکنی به عربی

سخن پراکنی
ارسال

سخن پراکنی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسین
پخش کردن یک سخن در همه جا؛
گستراندن یک خبر یا یک شایعه در میان مردم؛
چیزی را به گوش همه رساندن با آنکه درستی یا نادرستی آن سخن را نمی دانیم؛
بازگو کردن چیزی یا سخنی بارها و بارها در هر جایی؛
راست و درست جلوه دادن یک سخن دروغ یا نادرست به شیوۀ زیاده گویی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سخن پراکنی   • مفهوم سخن پراکنی   • تعریف سخن پراکنی   • معرفی سخن پراکنی   • سخن پراکنی چیست   • سخن پراکنی یعنی چی   • سخن پراکنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سخن پراکنی

کلمه : سخن پراکنی
اشتباه تایپی : sok ~vh;kd
آوا : soxanparAkani
نقش : اسم
عکس سخن پراکنی : در گوگل

آیا معنی سخن پراکنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )