برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1428 100 1

سامراء

معنی سامراء در لغت نامه دهخدا

سامراء. [ م َرْ را ] (اِخ ) رجوع به سامره شود.

سامراء در دانشنامه اسلامی

سامراء
سامراء، یکی از شهرهای شمالی کشور عراق بوده و آستان مقدس امامین عسکریین(ع) در آن قرار دارد.
به گفته باستان شناسان نام سامرا از نام آشوری سرمارتا تحریف شده است. این شهر به دست معتصم یکی از خلفای عباسی به عنوان پایتخت خلافت عباسیان به دست بهترین معماران و هنرمندان ساخته شد. در دوره عباسی این شهر به نام سر من رای شهرت داشت.
این شهر تا دوره خلافت معتضد عباسی مرکز خلافت بود اما معتضد پایتخت خلافت را به بغداد بازگرداند. از آن به بعد این شهر از رونق افتاد. شهر فعلی سامرا در دوره عثمانی با مرکزیت حرمین عسکریین(ع) ساخته شد و تا الآن توسعه چندانی نداشته است.
نام کامل کتاب سامراء عاصمة الدولة العربیة فی عهد العباسیین، تالیف احمد عبدالباقی نویسنده معاصر عراقی به زبان عربی است. دراین اثر دو جلدی، تاریخ سامراء به عنوان پایتخت عباسیان در طول سال های ۲۲۱- ۲۷۹ ق مورد مطالعه قرار گرفته است.
در ابتدای کتاب، مقدمه مفیدی از مؤلف آمده است که بخشی از آن ارائه خواهد شد. مباحث در ده باب تدوین شده است که هر یک به تناسب دارای تعدادی فصول است. از ابواب مذکور پنج باب آن در مجلد اول و مابقی در جلد دوم آمده است.
گزارش محتوا
تاسیس شهر سامرا از مهم ترین کارهای معتصم بالله بود. این پایتخت جدید نقش مهمی در مسیر تمدن عربی در طول بیش از نیم قرن ایفا کرد. علاقه معتصم به عمران و نیز مال فراوانی که در اختیار او بود، اقدام به این کار بزرگ را برای او آسان نمود. او مکان مناسبی را از جهت لطافت هوا و آب فراوان و امنیت موقعیت اختیار کرد و با تامین مالی آن تصمیم به ایجاد آن در مدت کوتاهی گرفت و توانست در سال ۲۲۱ ق کار را آغاز و در سال بعد آن را به پایان برساند. او کسانی را از تمامی بلاد در ساخت آن مشارکت داد و بنای شهر را توسعه داد و خانه ها و قصرها و بازارهای آن را به یکدیگر وصل نمود. این شهر اگر چه نقش مهمی در بنای تمدن اسلامی داشت؛ اما آنچنان که باید مورد توجه مورخین قرار نگرفت. در این دوران همچنین بزرگانی در میادین مختلف علم و ادب ظهور یافتند که کمتر از آنها یاد شده است. نویسنده در مقدمه اظهار امیدواری می کند ...

سامراء را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سامراء   • مفهوم سامراء   • تعریف سامراء   • معرفی سامراء   • سامراء چیست   • سامراء یعنی چی   • سامراء یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سامراء
کلمه : سامراء
اشتباه تایپی : shlvhء
عکس سامراء : در گوگل

آیا معنی سامراء مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )