سامانه

/sAmAne/

مترادف سامانه: جهاز، دستگاه، نظام، سیستم، الگو
شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

system

فرهنگستان زبان و ادب

{system} [عمومی] مجموعه یا ترکیبی از اجزا یا قطعات و وسایل که در قالبی یکپارچه برای تحقق هدفی خاص با هم کار می کنند * سامانه در برخی ترکیبات به صورت «سامان» مخفف شده است.

دانشنامه عمومی

سامانه یا به انگلیسی سیستم (به انگلیسی: System) مجموعه یا گروهی از اشیاء مرتبط یا غیر مرتبط است که هدف یا اهدافی خاص را دنبال می کنند، به گونه ای که واحدی پیچیده را تشکیل دهند.معنوی لغوی سیستم ماهیت اشیاء یا شخص میباشد .
نظریه عمومی سامانه ها
رویکرد سیستمی
تفکر سیستمی
تحلیل سیستمی
مهندسی سیستم
مدیریت سیستم
مهندسی نوآوری
سیبرنتیک
نظریه سیستم ها
سامانه های خطی
نظریه بی نظمی ها
سامانه های پیچیده
پویایی های سامانه
سامانه های تحت وب
بدون تبادل ماده
سامانه مجموعه ای از اجزایی است که با هم کار می کنند و هدف معینی را دنبال می کنند. سامانه تنها به نوع فیزیکی آن محدود نمی شود. مفهوم سامانه در مورد پدیده های مجرد پویا نظیر اقتصاد نیز به کار گرفته می شود.
اصطلاح «سیستم» ریشه در واژهٔ یونانی syst¯ema دارد که به معنی «باهم جای دادن» است. سیستم، مجموعه ای است از عناصر به هم مرتبط که برای نیل به هدف مشترک با هم در تعامل هستند. در زبان فارسی واژهٔ سیستم به دلیل کثرت استفاده، متداول شده است. واژه های سامانه و نظام معادل های فارسی متداول برای واژهٔ سیستم هستند. منظومه یا دستگاه هم گفته شده است؛ مانند: منظومهٔ شمسی - Solar system، و دستگاه معادلات خطّی - System of linear equations

سامانه (ابهام زدایی). سامانه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
سامانه (چینه شناسی)
سامانه (فیلم ۱۹۵۳)
سامانه (فیلم ۲۰۱۴)

سامانه (چینه شناسی). در گاهنگاری چینه شناسی، مجموعه چند ردیف یک سامانه (سیستم) را به وجود می آورد. نام هر سامانه از نام یک ناحیه مشخص، یا ردیفی از رسوبات به خصوص یا از نام سنگواره های ویژه برگرفته می شود.برای نمونه در حالت اول در دوران دیرینه زیستی نام سامانه دوونین از ناحیه دِوون، واقع در جنوب غرب انگلستان و در دوران دوم سامانه ژوراسیک از ناحیه ژورا واقع در بین آلمان و فرانسه گرفته شده است.در حالت دوم نام سامانه کربنیفر از رسوبات کربن دار (زغال دار) و همچنین نام سامانه کرتاسه از کلمه یونانی کرتا به مفهوم رسوبات کربناته مشتق شده است. سرانجام در حالت سوم دوره نومولیتیک که یک زیرسامانه به شمار می رود و مترادف پالئوژن است، نامش از فسیل نومولیتس اخذ گردیده است. بعضی از سامانه ها به زیرسامانه نیز تقسیم شده است. مثلاً سامانه ژوراسیک در قدیم به زیرسامانه های لیاس، دوگر و مالم تقسیم می شد.
Hedberg, H.D. , (editor), International stratigraphic guide: A guide to stratigraphic classification, terminology, and procedure, New York, John Wiley and Sons, 1976

سامانه (فیلم ۱۹۵۳). سامانه (انگلیسی: The System) یک فیلم به کارگردانی لوئیس سایلر است که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد. داستان فیلم درباره یک ناشر کتاب است که پی می برد کارش سخت تر از آن چیزی است که فکر می کرده باشد و درگیر مسائل جنایی می شود.
۱۸ آوریل ۱۹۵۳ (۱۹۵۳-04-۱۸) (United States)عکس سامانه (فیلم ۱۹۵۳)

سامانه (فیلم ۲۰۱۴). «سامانه» (انگلیسی: The System (2014 film)) فیلمی در ژانر درام و اکشن است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
۳۰ مه ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-05-۳۰)عکس سامانه (فیلم ۲۰۱۴)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

جدول کلمات

سیستم

پیشنهاد کاربران

نظام - سیستم - منظومه
منظومه. نظم دار. دستگاه. سیستم. مجموعه ای از اندام ها یا اجزای به هم پیوسته که در راستای یک هدف با یکدیگر همکاری می کنند.
سامانه ی خورشیدی; منظومه شمسی. دستگاهی که با نور خورشید کار می کند.
سامانه ی برقی یا الکتریکی: سامانه ای که با نیروی برق کار می کند.
سامانه ی مکانیکی: سامانه ای که با نیروی مکانیکی کار می کند.
سامانه ی دفاعی; دستگاهی که برای پیشگیری و رویارویی با حمله ی دشمن می باشد.
سامانه ی موشکی; دستگاهی که کار آن آماده سازی و پرتاب موشک می باشد.
سامانه ی دفاع موشکی; دستگاهی که برای رهگیری و نابودی موشک پس از پرتاب و پیش از رسیدن به هدف می باشد.
سامانه ی رایانه ای; دستگاهی که هدایت و راهبری آن با رایانه است.
رجوع به سامان شود.
قرارگاه
به نام خدا
با سلام، سامانه لغت با مسمایی هست که به جای دستگاه ، سیستم توسط فرهنگستان محترم زبان فارسی ابداع شده است. با تشکر.
سایت، Site ( در دانش رایانه و کامپیوتر )
🔴 تعریف ویکی پدیا :
سامانه یا راژمان[۱] یا سیستم ( به انگلیسی: System ) مجموعه یا گروهی از اشیای مرتبط یا غیر مرتبط است که با هم، هدف یا اهداف ویژه ای را دنبال می کنند، به گونه ای که یکایی پیچیده را بسازند. معنی واژه شناسی سیستم ماهیت اشیا یا شخص می باشد .

🔺️تعریف و واژه شناسی
اصطلاح �سیستم� ریشه در واژهٔ یونانی syst�ema دارد که به معنی �باهم جای دادن� است. سیستم، مجموعه ای است از عناصر به هم مرتبط که برای نیل به هدف مشترک با هم در تعامل هستند. در زبان فارسی واژهٔ سیستم به دلیل کثرت استفاده، متداول شده است. واژه های سامانه و نظام معادل های فارسی متداول برای واژهٔ سیستم هستند. منظومه یا دستگاه هم گفته شده است؛ مانند: منظومهٔ شمسی - Solar system، و دستگاه معادلات خطّی - System of linear equations

سامان یا سامانه هم چیده ای است از عناصر هم پیوسته که یک تمامیّت یگانه را تشکیل می دهند. چنین ترکیب و هم چیده ای معمولاً مجموعه ای سامان مند و منظّم را درست می کند و به همین رو به آن سامانه می گویند که از واژهٔ پارسی سامان به معنی نظم و ترتیب گرفته شده است. به بخشی از یک سامانه که خود جزئی از یک سامانهٔ دیگر باشد زیرسامانه می گویند. یک سامانه معمولاً در برگیرندهٔ بخش ها و عناصری است که به هم پیوسته شده اند تا جریان و روند داده ها، ماده یا انرژی را آسان تر سازند. یک سامانه معمولاً واحدهایی دارای برهم کنش دارد که برای آن ها می توان الگوهای ریاضی تشکیل داد.

مثل سامانه موشکی : missile system
سامانه یا سازمان یا منظومه یا نظام همگی مترادفن و معنیشون میشه مجموعه ای از اشیا یا افراد که هدف خاصی دارن و در یک راستا در جهت اهدافشون حرکت میکنن
چیزی مثل پازل که اجزای آن با کنار هم گرفتن معنا پیدا میکند.
مثال های دیگر:انسان، قرآن و. . .
سامانه:از فرهنگستان زبان فارسی تشکر میکنیم که به جای کلمات بیگانه کلمات با ریشه ترکی که زبان اصلی ایران است رو به جاش انتخاب میکنند سامان از ریشه ساهمان ترکی است به معنی منظم
سیستم . . . . .
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما