برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1436 100 1

ساقی

/sAqi/

مترادف ساقی: ایاغچی، چمانی، شرابدار، قدح پیما، سبوکش، نوشگر ، محبوب، معشوق، پیر، مراد، خدا

متضاد ساقی: میگسار، شرابخوار

برابر پارسی: پیاله گردان، چمانی، ساغرانداز

معنی اسم ساقی

اسم: ساقی
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: sāqi) (عربی) آن که شراب در پیاله می ریزد و به دیگری می دهد، (در قدیم) (به مجاز) معشوق، (در قدیم) در ادبیات عرفانی نمادِ ' خداوند ' یا پیر است - آن که شراب در پیاله می ریزد و به دیگری می دهد

معنی ساقی در لغت نامه دهخدا

ساقی. (ع ص ، اِ) آب ده. (مهذب الاسماء) (دهار). آب دهنده. ج ، سُقات. (منتهی الارب ). آنکه سیراب کند. آنکه تشنگی فرونشاند. آبدار : و سیدالشهداء حمزه و ساقی حجاج عباس ، اعمام (حضرت علی ). [ بودند ]. (حبیب السیر چ خیام ج 2 ص 10). || چمانی. (برهان ). جمانی. (برهان ). شرابدار. (لمعات عراقی ). جُعَفّی. (منتهی الارب ). بچه خور. پیاله گردان. پسر رز. (مجموعه ٔ مترادفات ). باده ده ، شراب ده. میگسار. آنکه شراب بحریفان پیماید. آنکه می در ساغر حریفان درافکند. غلامان خوبروی که در بزمها می بحریفان می پیمودند. در قاموس کتاب مقدس آمده : یکی از کارهای مهم و معتبر درگاه سلاطین این بود که پیاله بدست پادشاه دهند این مطلب بر حسب رسوم اهالی مشرق زمین است که پیاله بر سفره نمی گذاردند بلکه بدست گرفته میگردانیدند و ساقیان را در خانه ٔ پادشاه رئیسی بود -انتهی :
ای بلبل خوش آوا آوا ده
ای ساقی آن قدح را با ما ده.
رودکی.
بپیمود ساقی و می داد زود
تهمتن شد از دادنش شاد زود.
فردوسی.
بده ساقی نوش لب جام می
بنوشم بیاد شه نیک پی.
فردوسی.
بده ساقیا جام گیتی نما
که او عیب ما را نماید بما.
فردوسی.
نوآیین مطربان داریم و بربطهای گوینده
مساعدساقیان داریم و ساعدهای چون فله.
منوچهری.
بلبل چغانه بشکند ساقی چمانه پرکند
مرغ آشیانه بفکند و اندر شود در زاویه.
منوچهری.
و این ساقیان ماهرویان عالم بنوبت دوگان دوگان می آمدند.(تاریخ بیهقی چ ادیب ص 253). سلطان این طغرل را بپسندید و در جمله ٔ هفت و هشت غلام که ساقیان وی بودند پس از ایاز بداشت. (ایضاً ص 253).
هر کجا ماهی است یا ساقی است یا دربان ترا
هر کجا شاهی است یا بندی است یا مهمان ترا.
قطران تبریزی.
ساقیان ماهروی و چیره بر مردان ترا
مطربان چربدست و چیره بر دستان ترا.
قطران تبریزی.
ز آب خرد خشک نگشتی لبت
گرت یکی مشفق ساقیستی.
ناصرخسرو.
و کسانی که که از خواص معروف باشند گرداگرد تخت هریک ایستند چون سلاحداران و ساقیان و ...

معنی ساقی به فارسی

ساقی
( حاج ) محمد زمان ابن کلبعلی خان جلایر کلاتی متخلص به ساقی شاعر ( ف.۱۲۸۶ه.ق.) پدرانش در کلات خراسان حکومت داشتند . او در جوانی بتحصیل علوم و فنون پرداخت و در سلک طریقت در آمد و مرید محمد اسماعیل از غدی متخلص به وجدی شد و باعتاب مقدسه شتافت و خدمت بسیاری از بزرگان علم و عمل را در یافت . از آثار او ((نفحات غیبیه )) و ((درج ل آلی وبرج المعالی )) است بنظم و نثر و مشتمل بر مقالات ارباب طریقت . دیوان وی مشتمل است بر قصاید و غزلیات و مراثی ائمه و ترجیعات و رباعیات و غیره .
آب دهنده، آب یاشراب دهنده، باده گساری درمجلس
۱ - آنکه آب یا شراب به دیگری دهد آب دهنده . ۲ - شراب دهنده می دهنده چمانی جمع سقات . ۳ - فیض رساننده و ترغیب کننده که به کشف رموز و بیان حقایق دلهای عارفهان را معمور دارد . ۴ - پیر کامل مرشد مکمل . ۵ - صور جمالیه که از دیدن آن سالک را خماری و مستی حق پیدا شود ۶ - حق تعالی که شراب عشق و محبت به عاشقان خود دهد و ایشانرا محو و فانی گرداند . ۷ - زن یا مردی از خدمه شیره خانه که تریاک یا شیره را به وسیله چراغ یا نگاری یا ابزار دیگر برای دود کردن به دهان معتادان می نهد . یا ساقی روحانیان ۱ - آدم ابوالبشر . ۲ - جبرئیل . یا ساقی شب ۱ - ماه . ۲ - صبح ( صادق ) . ۳ - پیر مرشد . یا ساقی کم کاسه ساقیی که پیاله را با احتیاط بمستان دهد . یا ساقی کوثر لقب امیر المومنین (ع) . یا ساقی لهجه مطرب مغنی آوازه خوان.
ملقب به کمالالدین میرزا شاه حسین اصفهانی متخلص به ساقی وزیر شاه اسماعیل صفوی است
از شاعران پارسی گوی هند در قرن دهم و از ملازمان اکبر پادشاه هند بود
کنایه از آدم صفی است
ماه
۱ - نوع مثنوی در بحر متقارب که در آن شاعر خطاب به ساقی کند و مطالبی مبنی بر یاد مرگ و بی ثباتی جهان و پند و اندرز و ترغیب او به ساقیگری آورد . ۲ - قطعه ایست ضربی در ماهور که در ضرب سنگین ...

معنی ساقی در فرهنگ معین

ساقی
[ ع . ] (اِفا.) کسی که آب یا شراب به دیگران دهد.
(مِ) [ ع - فا. ] (اِ مر.) نوعی مثنوی در بحر متقارب که در آن شاعر ساقی را مخاطب قرار می دهد و به بی ثباتی و ناپایداری این جهان اشاره می کند.

معنی ساقی در فرهنگ فارسی عمید

ساقی
۱. کسی که آب یا شراب به دیگری می دهد، آب دهنده.
۲. آن که در مجلس باده گساری باده در ساغر بریزد و به دست باده نوشان بدهد.
۳. (تصوف) مرشد و پیر کامل که به مریدان فیض برساند.
* ساقی کوثر: از القاب علی ابن ابی طالب: گر تشنهٴ فیض حق به صدقی حافظ / سرچشمهٴ آن ز ساقی کوثر پرس (حافظ: ۱۱۰۲).
ساقی بودن، پیاله گردانی، شراب داری، شغل و عمل ساقی.
۱. (ادبی) نوعی شعر مثنوی در بحر متقارب که شاعر خطاب به ساقی ابیاتی در طلب باده و ذکر ناپایداری زندگانی و غنیمت دانستن باقی عمر بگوید.
۲. (موسیقی) گوشه ای در دستگاه ماهور و آواز اصفهان.

ساقی در دانشنامه اسلامی

این صفحه مدخلی از فرهنگ قرآن است
این صفت الهی، اسم فاعل از ثلاثی مجرّد «سَقی یَسقی» به معنای آب دادن برای آشامیدن است. این صفت فعل الهی 8 بار در قرآن در مورد خداوند بکار رفته است.
فرهنگ قرآن، جلد 15، صفحه 490.
در برخی از آیات قرآن از ساقی پادشاه مصر که واسطه یوسف و پادشاه در آزادی بود سخن به میان آمده که نظر می گزرانیم.
← درخواست یوسف از ساقی
 ۱. ↑ یوسف/سوره۱۲، آیه۴۲..    
فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «ساقی پادشاه مصر (قرآن)».    
...
ساقی نامه و مغنی نامه شعری است که معمولا در قالب مثنوی، بر وزن فعولن فعولن فعولن فعول یا فعولن فعولن فعولن فعل سروده می شود. به این وزن، بحر متقارب می گویند.
ساقی نامه و مغنی نامه شعری است که معمولا در قالب مثنوی، بر وزن فعولن فعولن فعولن فعول یا فعولن فعولن فعولن فعل سروده می شود. به این وزن، بحر متقارب می گویند. در این نوع شعر، شاعر ساقی را به دادن شراب و مغنی (مطرب و نوازنده) را به نواختن آهنگ و سردادن سرود دعوت می کند.
خمریه
در اصل ساقی نامه مولود خمریه است؛ که از یادگارهای دوره ی آغازین شعر فارسی است. برخی محققین منشا آن را عربی می دانند؛ زیرا خمریه از شعر عرب وارد فارسی شده است. که نمونه های زیبای آن را در شعر "رودکی" و "منوچهری" می توان دید. خمریه به وصف می و نحوه ی تهیه و مصرف آن می پردازد. بعدها که شعر فارسی به عرفان روی آورد، ساقی نامه نیز در خدمت عرفان قرار گرفت و ظرفی شد برای مفاهیم بلند عرفانی و حقایق عظیم هستی.
پیشینه ساقی نامه
...
ساقی کوثر، از القاب علی بن ابی طالب(ع)، به معنای کسی ک ...

ساقی در دانشنامه ویکی پدیا

ساقی
ساقی به فردی گفته می شود که آب یا شراب به دیگری دهد. در اصطلاح عارفان واسطه فیض الهی است و ادبیات فارسی مشحون است از اشعاری که خطاب به ساقی سروده شده اند به حدی که منظومه های ساقی نامه نیز به وجود آمده اند. به طور مثال حافظ می گوید:
شراب ایرانی
شراب شیراز
شراب خواری در ایران
یا که شیخ بهایی سروده است:
ساقی در بسیاری از اشعار ممدوح است و مدح ساقی گاهی تا جایی پیش می رود که با معشوق برابری می کند. معروف ترین ساقی نامه متعلق به نظامی گنجوی، حافظ و رضی الدین آرتیمانی استاگرچه خیام نیز شعرهای درباره شراب خواری دارد.
ساقیان معمولاً زیبارو بودند
عکس ساقی
ساقی نام یک آلبوم موسیقی اثر ویگن ، هنرمند ایرانی است که در سبک پاپ تهیه شده و دارای ۸ آهنگ است.
ویگن
ساقی به معنای کسی است که به دیگری شراب یا آب دهد و در معانی زیر نیز کاربرد دارد:
تلویزیون ساقی
ساقی نامه منظومه های ادبی خطاب به ساقی
ساقی قهرمان: فعال سیاسی
مختصات: ۳۴°۰۶′۳۴″ شمالی ۴۹°۳۲′۴۱″ شرقی / ۳۴٫۱۰۹۴۴°شمالی ۴۹٫۵۴۴۷۲°شرقی / 34.10944; 49.54472بنای قدیم امامزاده   بنای قدیم امامزاده   نمای بیرونی امامزاده(بنای جدید)   نمای داخلی امامزاده(بنای جدید)
ساقی از روستاهای شهر اراک است. این روستا به همراه روستاهای هزاوه، داین، مرزجیران، مهرآباد، شمس آباد، طرلان و قزلیچه در بخش مرکزی اراک و در دهستان امیریه واقع شده است. شغل اصلی اهالی روستا کشاورزی و دامپروری است. در سال ۱۳۸۶ به دستور استاندار مرکزی، تمام روستاهای استان مرکزی از جمله روستای ساقی گازرسانی شد. همچنین از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ پروژه بزرگراه اراک-بروجرد ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ساقی در دانشنامه آزاد پارسی

در لغت به معنی آن که سیراب کند و دهندۀ هر نوشیدنی. از اصطلاحات استعاری رایج در زبان عارفان فارسی زبان. کسی که وجود او سبب بی خودی و سُکْر در سالک می شود. ساقی همچنین نماد خداوند است که از شراب عشق و محبت خود عاشقان را سیراب می کند. نزد صوفیه، فیض رسانندگان و ترغیب کنندگان به کشف رموز و حقایق را ساقی گویند و نزد سالک، ساقی پیر کامل و مرشد است که به صفت حق تعالی درآمده و به سالک بهرۀ عشق و رمز حقیقت را می رساند و دستگیری اوست که سالک را به پیش می برد. در معنی منسوخ، ساقی به زنان و غلامان خوبرویی اطلاق می شد که کارشان گرداندن پیاله بین حریفان در بزم ها بود. نزد شیعه، ساقی کنایه از حضرت علی (ع) است، که او را ساقی کوثر می خوانند و نیز حمزۀ سیدالشهدا و حضرت عباس. در درگاه سلاطین، یکی از کارهای مهم این بود که پیاله به دست پادشاه دهند و کسی که مسئول این کار بود از ارج و قُرب خاصی برخوردار بود و این در رسمی کهن در مشرق زمین ریشه داشت که بنابر این رسم، پیاله یا جام را بر سفره نمی نهادند بلکه به دست گرفته می گرداندند. ساقی در ادبیات گاه در معنی اصلی خود و در کنایه به معنی معشوق آمده است و شامل صفاتی دل پسند چون سیم ساق و شهد لب و ماهروست. ساقی نامه، عنوان عمومی منظومه هایی است که اغلب در قالب مثنوی در بحر متقارب و مشتمل بر ابیاتی است خطاب به ساقی که تأکید بر بی اعتباری و ناپایداری دنیا می کند و او را به دادن شراب ترغیب می کند. قدیمی ترین ساقی نامه های مستقل منسوب به حافظ و سلمان ساوجی (متوفی ۷۸۸ق) است. نظامی گنجوی و امیرخسرو دهلوی از نخستین گویندگان ساقی نامه بوده اند گرچه منظومه های مستقل ندارند. برخی از ساقی نامه های مشهور از آنِ این کسان است: ظهوری ترشیزی، فغفور گیلانی، رضی آرتیمانی، سالک قزوینی، طغرای مشهدی، وحید قزوینی. در الذریعه، از ۱۲۵ ساقی نامه یاد شده و در میخانه، تذکره ای از ملا عبدالنبی فخرالزمانی قزوینی، ۴۶ تن از شاعران به همراه متن ساقی نامه های آنان آمده است. ساقی نامه، در موسیقی ایرانی نام گوشه ای در دستگاه ماهور است.

ارتباط محتوایی با ساقی

معنی ساقی به انگلیسی

musician (اسم)
موسیقی دان ، ساقی ، نوازنده ، خنیاگر ، ساز زن ، نغمه پرداز
tapster (اسم)
پیشخدمت میخانه ، ساقی
butler (اسم)
ناظر ، ساقی ، ابدارباشی ، پیشخدمت سفره
cupbearer (اسم)
ساقی
drawer (اسم)
ساقی ، نقاش ، کشو ، برات کش

معنی کلمه ساقی به عربی

ساقی
درج

ساقی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا
شراب دهنده-در تصوف یعنی فیض رساننده و تشویق کننده ی عارفان که توسط آن به حقایق و رُموز دست پیدا کنند و آن ها را آباد کنند،مُشَوِّق عارفان!-مُرشِد،پیر کامل
...
معشوق ـمحبوب
ساینا
شراب دهنده در بهشت
ساقی
بنظرمن ساقی فقط به معنی شراب دهنده یاپیاله گردان نیست حضرت علی هم ساقی کوثر بود وهمینطور لقب ابوالفضل.پس چرا مخالفت میکنند بااسم ساقی وثبت احوال نمیزاره این اسم ثبت بشه
فرزاد زارع
کسی که آب به جمعی برساند،

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساقی اهنگ   • ترانه ساقی   • ساقی مشروب   • فیلم ساقی   • شعر ساقی   • ساقی اهنگ ساسی   • ساقی ترکی   • ساقی مواد مخدر   • معنی ساقی   • مفهوم ساقی   • تعریف ساقی   • معرفی ساقی   • ساقی چیست   • ساقی یعنی چی   • ساقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ساقی
کلمه : ساقی
اشتباه تایپی : shrd
آوا : sAqi
نقش : اسم
عکس ساقی : در گوگل

آیا معنی ساقی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )