برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1457 100 1

سارگپه

سارگپه در دانشنامه ویکی پدیا

سارگپه
۷ تا ۱۰
سارگَپه پرنده ای شکاری است کوچک تر از عقاب با جثه ای متوسط و تو پُر، سری کوچک و گرد روی گردنی کلفت، بال های پهن و دم کوتاه. رنگ پر و بال بسیار متنوعی دارد. طرح کلی بدنش قهوه ای رنگ با خال های سفید، قهوه ای تیره و سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال و خال های متراکم تر بر روی سطح شکمی و سینه هایش است.
سارگپه از راستهٔ شاهین سانان (Falconiformes)، خانواده قوشیان (Accipitridae) است و از حیوانات کوچک نظیر خرگوش و پرندگان کوچک تر تغذیه و نقش مهمی در کنترل جوندگان در طبیعت ایفا می کند.
سارگپه قلمروطلب و اغلب تک همسر است و معمولاً تا پایان عمر همسرش با او می ماند. این ویژگی در پرنده های شکاری ایران کم پیش می آید.
عکس سارگپه
سارگپه (سرده) (نام علمی: Buteo) نام یک سرده از تیره عقابیان است.
سارگپه, Buteo buteo
Madeira buzzard, Buteo buteo harterti
سارگپه, Buteo buteo vulpinus
سارگپه آرچر (نام علمی: Buteo archeri) نام یک گونه از سرده سارگپه است.
سارگپه ایان (نام علمی: Buteoninae) نام یک زیرخانواده از پرندگان شکاری از خانواده عقابیان است که شامل گونه های متوسط ​​تا بزرگ و پهن بال می شود.
پیراسارگپه (Parabuteo)
خزپوش ها (Pseudastur)
درنایی ها (Geranoaetus)
سارگپه ها (Buteo) شامل ۳۰ گونه از عقابی های سارگپه ای (آمریکای شمالی) و سارگپه ای ها (اروپا)
مارمولکی ها (Kaupifalco)
سارگپه های خروسی (Buteogallus)
سارگپه های قوشی (Butastur)
سفیدقوش ها (Leucopternis)
سیاه طوق ها (Busarellus)
سنگی مرغ ها (Rupornis) - (قوش کنارجاده ای)
عقابی های راهب ( Harpyhaliaetus)
اعضای این زیرخانواده منقارهای کمانی نیرومندی برای درید ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سارگپه در دانشنامه آزاد پارسی

سارْگَپِه (buzzard)
سارْگَپِه
گونه ای از باز ها، با اندازۀ متوسط و بال های پهن. اغلب در حالت اوج گرفتن دیده می شوند. سارگپه ها در تیرۀ شاهین، راستۀ شاهین سانانقرار می گیرند. سارگپه معمولیbuteo buteo در اروپا و آسیا، حدود ۵۵ سانتی متر طول و با بال های گسترده بیش از۱.۲ متر پهنا دارد. این پرنده حیوانات کوچک متنوعی را، حداکثر به اندازۀ خرگوش، شکار می کند. سارگپه پَرپا Buteo lagopus در مناطق بایر شمالی زندگی، و از جوندگان کوچک تغذیه می کند. غذای سارگپه عسلPernis apivoira، همانطور که از اسمش پیداست، بیشتر متشکل از عسل و نوزاد حشرات است. این پرنده تابستان را در اروپا و غرب آسیا، و زمستان را در افریقا می گذراند. قوش شانه قرمز Buteo lineatus و قوش دم قرمزButeo jamaicensis در امریکای شمالی یافت می شوند. در ایران، در خانوادۀ باز ۳۳ گونه پرنده، ازجمله شش گونه سارگپه، شناسایی شده است. به علاوه ده گونه عقاب، چهار گونه سنقر، و گونه هایی از کرکس، دال، طرلان، قرقی، و دیگر پرندگان نیز در این خانواده یافت می شوند. سارگپه ها تا حدودی به عقاب های کوچک شبیه اند اما سر و منقار کوچک تری دارند.

سارگپه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سارگپه   • مفهوم سارگپه   • تعریف سارگپه   • معرفی سارگپه   • سارگپه چیست   • سارگپه یعنی چی   • سارگپه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سارگپه
کلمه : سارگپه
اشتباه تایپی : shv'~i
عکس سارگپه : در گوگل

آیا معنی سارگپه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران