برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1579 100 1
شبکه مترجمین ایران

سارد

/sArd/

معنی سارد در لغت نامه دهخدا

سارد. [ رِ ] (ع ص ) سوراخ کننده. || سخن نیکو و سریع گوینده. (شرح قاموس ) (اقرب الموارد). || خراز. (اقرب الموارد).

سارد. (اِخ ) شهر معروف باستانی ، پایتخت کشور لبدیه (لودیا) ، در آسیای صغیر (در نیمه ٔ قرن ششم ق. م.) که نام آن در کتیبه ٔ داریوش در تخت جمشید «سیردا» آمده. در دامنه ٔ کوه تملوس در کنار رودخانه ٔ پاکتول جای داشت و در روزگاران قدیم بعلت جلال و شکوه و ثروت خیره کننده ٔخود شهره ٔ آفاق بود. در تاریخ ایران باستان آمده :
کرزوس پسر آلبات آخرین پادشاه لیدی به اندازه ای بر وسعت و آرایش پایتخت خود افزود که آن را یکی از معروف ترین شهرهای دنیای آن روز کرد. چنانکه یونانیان آن را «سارد زرین » می نامیدند. این شهر به سبب موقع جغرافیائی خود و قرار داشتن میان بابل و آسور و یونان مرکز علوم و فلسفه نیز گردید.
هردوت گوید: حکمای یونان هریک بامقصودی به سارد میرفتند (چنانکه در قرون بعدبشهر آتن عزیمت میکردند). از نامداران یونان که مقارن این زمان باپیش از آن به سارد رفته اند نام دوتن یاد شده : یکی سلن قانونگذار نامبردار آتن و دیگری بیاس حکیم یونانی. ثروت و جواهرات و اشیاء نفیس کرزوس و خزانه های او چشم مشاهیر یونانی را خیره میکرد و از این حیث نام او در مغرب زمین ضرب المثل گردید. چنانکه امروز هم در مواردی که مانام قارون را ذکر میکنیم اروپائیان اسم کرزوس را می برند. داستان ورود سلن به سارد معروف است. (ایران باستان ج 1 ص 267 تا 269). در زمستان سال 546 ق. م. کوروش کبیر بنیادگذار سلسله ٔ هخامنشی به لیدیه حمله کرد. کرزوس پادشاه لیدی نخست در محلی بنام پتریوم و بعد در جلگه های طرف شرقی سارد معروف به «هرموس » شکست خورد و بشهر سارد عقب نشست و شهر در محاصره ٔ سپاهیان ایران افتاد. بنابروایت هرودوت : سارد از همه سوی دیوار استواری داشت مگر در یک نقطه که به کوهی برمیخورد و بواسطه ٔ شیب بسیار تند کوه در آن قسمت نیازی به ایجاد استحکامات ندیده بودند. در پانزدهمین روز محاصره چندتن از سپاهیان کوروش از همان جای داخل شهر شدند و دروازه های سارد را بروی کوروش گشودند و بدین ترتیب «ساردزرین » بتصرف بنیادگذار شاهنشاهی ایران درآمد. (ایران باستان ج 1 ص 267 تا 278 و ص 362 تا375). با این حادثه که در دنیای آن ر ...

معنی سارد به فارسی

سارد
شهر قدیمی در آسیای صغیر پایتخت بودیه (لیدی ) پایتخت کرزوس پادشاه معروف که در قدیم بسبب جلال و ثروت خیره کننده اش شهره آفاق بود .
سوراخ کننده
پادشاه اساطیری که بروایت مورخان یونانی از ۸۳۶ تا ۸۱۷ قم.در آشور سلطنت کرده و او آخرین اخلاف سمیرامیس است . سارد اناپال مظهر و نمونه شاهزاده ای عیاش و هوسران است .زندگانی افسانه یی او مورد تدجه اروپاییان و موضوع آثار معروفی گردیده از آنجمله است : دروامی بقلم بایرون انگلیسی (۱۸۲۱م.) واپرایی اثر ژونسیر آهنگ پرداز فرانسوی (۱۸۶۷م.)
پادشاه اساطیری که بروایت مورخان یونانی از ۸۳۶ تا ۸۱۷ قم.در آشور سلطنت کرده و او آخرین اخلاف سمیرامیس است . سارد اناپال مظهر و نمونه شاهزاده ای عیاش و هوسران است .زندگانی افسانه یی او مورد تدجه اروپاییان و موضوع آثار معروفی گردیده از آنجمله است : دروامی بقلم بایرون انگلیسی (۱۸۲۱م.) واپرایی اثر ژونسیر آهنگ پرداز فرانسوی (۱۸۶۷م.)

سارد در دانشنامه ویکی پدیا

سارد
سارد یا ساردیس، شهر دوران باستان، واقع در بخش غربی آسیای کوچک که تا سال ۵۴۶ پیش از میلاد پایتخت شاهنشاهی لیدی و بعد از آن مقر ساتراپهای پارس بوده است. سارد نزدیک به دو هزار و اندی سال پیش به دست کورش بزرگ گشوده شد و از آن پس یکی از شهرهای مهم شاهنشاهی هخامنشی شد. این شهر که در آسیای کوچک قرار داشت به وسیله راه شاهی به تخت جمشید می پیوست. از سال ۱۸۸ پیش از میلاد متعلق به پرگامون و از سال ۱۳۳ پیش از میلاد در تصرف رومیان و سپس بیزانس قرار گرفت که بعدها به دست مسلمانان افتاد. شهر سارد اشتهار خود را مدیون ثروت فراوان و همچنین نیایشگاه آرتمیس می باشد.
Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus AG, ۲۰۰۵
در سال ۵۴۶ پیش از میلاد سارد پایتخت لیدی توسط کوروش فتح می شود و کرزوس پادشاه لیدی شکست می خورد.
در سال ۴۹۴ پیش از میلاد ایونیان در آسیای صغیر علیه حکومت هخامنشی شورش می کنند و شهر سارد را به آتش می کشند.
عکس سارد
آلن سارد (فرانسوی: Alain Sarde؛ زادهٔ ۲۸ مارس ۱۹۵۲) تهیه کننده و هنرپیشه اهل فرانسه است.
نام کوچک: کارمن (۱۹۸۳)
دوست دختر رفیقم (۱۹۸۳)
ماه تلخ (۱۹۹۲)
طعمه (۱۹۹۵)
بازیگران (۲۰۰۰)
جاده مالهالند (۲۰۰۱)
با من از عشق بگو (۲۰۰۲)
پیانیست (۲۰۰۲)
پرواززدگی (۲۰۰۲)
زندگی یک معجزه است (۲۰۰۴)
موسیقی ما (۲۰۰۴)
الیور توئیست (۲۰۰۵)
از فیلم هایی که وی در آن نقش داشته است، می توان به نزدیک نیمه شب و طعمه اشاره کرد. وی در تهیهٔ فیلم پیانیست، نامزد اسکار بهترین فیلم و برندهٔ جایزه بفتا، مشارکت داشت.
مختصات: ۳۳°۳۵′۵۲″ شمالی ۴۶°۰۸′۴۷″ شرقی / ۳۳٫۵۹۷۷۸°شمالی ۴۶٫۱۴۶۳۹°شرقی / 33.59778; 46.14639
چم سارد یکی از روستاهای استان ایلام است که در دهستان ارکوازی بخش چوار شهرستان ایلام واقع شده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سارد در دانشنامه آزاد پارسی

سارُد (sarod)
نوعی لوت دسته کوتاه در موسیقی شمال هند(هندوستانی). سارُد چهار یا پنج سیم ملودی دارد، که روی یک تختۀ انگشت گذاری فلزی صیقلی کشیده شده اند، و دارای چندین سیم واخوان و سیم هایی برای علامت گذاری ریتمی، و دوازده سیم حساس یا بیشتر است. برخی سیم های آن یک هم نواساز فلزی کوچک نیز دارند که به انتهای بالایی دسته وصل شده است. این ساز از سازهای رایج در تکنوازی کنسرتی است، و معمولاً با نوای یک جفت طبلا همراهی می شود.

سارد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پایتخت لیدیه کجاست   • حزب سیاسی اسپانیا   • فن شناوری   • بندری در کریمه   • تمدن فینیقیه   • شهری دراستان قنا درمصر   • شهر حومه تهران   • کشور لیدی   • معنی سارد   • مفهوم سارد   • تعریف سارد   • معرفی سارد   • سارد چیست   • سارد یعنی چی   • سارد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سارد

کلمه : سارد
اشتباه تایپی : shvn
آوا : sArd
نقش : اسم خاص مکان
عکس سارد : در گوگل

آیا معنی سارد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )