برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1628 100 1
شبکه مترجمین ایران

سادات طباطبایی

سادات طباطبایی در دانشنامه اسلامی

سادات طباطبایی
سادات طباطبایی به شاخه ای از سادات حسنی از نسل اسماعیل بن ابراهیم طباطبا گفته می شود. درباره لفظ طباطبا گفته اند که به معنای سید سادات است. برخی نیز می گویند از آنجا که ابراهیم لکنت زبان داشته و به واژه قبا، طبا می گفته به طباطبا معروف گشته و تبارش به سادات طباطبایی مشهور شدند. خاندان های مختلف طباطبایی در ایران و دیگر کشورها پراکنده اند، و شخصیت های بزرگ علمی، مذهبی در این خانواده پرورش یافته است.
ابراهیم طباطبا بن اسماعیل دیباج بن ابراهیم غمر بن حسن مثنی بن امام حسن مجتبی (ع) به طباطبا معروف بوده و این نام برای تبار وی نیز بکار رفته است. درباره سبب نامگذاری این شاخه به طباطبا اختلاف است:
برخی از نوادگان ابراهیم طباطبا به ایران سفر کردند و در طبرستان و دیلم اقامت گزیدند. شاخه ای از این سلسله لقب «کیا» داشته و در گیلان و مازندران می زیستند و از نقش مذهبی، سیاسی و اجتماعی مهمی برخوردار بودند.

سادات طباطبایی در دانشنامه ویکی پدیا

سادات طباطبایی
سادات طباطبایی نام سلسله ای از سادات است که نسب خود را به حسن بن علی می رسانند. جد طباطباییان ابراهیم بن اسمعیل الدیباج بن ابراهیم الغمر بن الحسن المثنی بن الامام ابی محمد الحسن بن علی بن ابیطالب، معروف به ابراهیم طباطبائی یا ابراهیم طباطبا می باشند.
سید محمدمهدی بحرالعلوم (مولف منظومه الدرة النجفیه)
سید محمود طباطبایی بروجردی(مولف کتاب مواهب السنیه فی شرح الدرة النجفیه )
سید حسین طباطبایی قمی
سید حسین طباطبایی بروجردی
سید محمد کاظم طباطبایی یزدی
سید محمد حسین طباطبایی
سید محسن حکیم
سید محمدباقر سلطانی
سید تقی طباطبایی قمی
سید محمد حسین علوی بروجردی
سید روح الله خاتمی
سید محمد خاتمی
ابراهیم پدر طباطبا قادر به تلفظ حرف ق نبوده است و به جای آن طاء ادا می کرده است. گفته شده نام طباطبا از آن جاست که ابراهیم بن اسماعیل روزی از مستخدم خود قبایی طلب می کند و به جای قباقبا، طباطبا می گوید. طباطبا از اصحاب جعفر صادق و راویان حدیث او بوده است.
چون یکی از اجداد خانواده بنام میر اسمعیل (جدّ بیست و یکم از امام حسن مجتبی) همیشه زربفت حریری می پوشید، بدین سبب به اسمعیل دیباج مشهور بود در یک جمع خانوادگی (به سال ۱۳۱۳ خورشیدی) نام دیبا (با حذف ج) انتخاب و بعد از کلمه طباطبائی بنام خانواده اضافه گردید. اکنون عده ای از افراد خانواده دارای شناسنامه دیبا و عده ای شناسنامه طباطبائی دیبا و عده ای دیگر روحانی طباطبایی می باشند.
جدّ اعلای این خانواده حاج میرزا علی اصغر مستوفی پسر میرزا رفیع بن میر ابیطالب وزیر بوده که نسبت وی در ۳۲ پشت مشروح به محمد بن عبدالله و حسن مجتبی می رسد:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سادات طباطبایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سادات طباطبایی   • مفهوم سادات طباطبایی   • تعریف سادات طباطبایی   • معرفی سادات طباطبایی   • سادات طباطبایی چیست   • سادات طباطبایی یعنی چی   • سادات طباطبایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سادات طباطبایی

کلمه : سادات طباطبایی
اشتباه تایپی : shnhj xfhxfhdd
عکس سادات طباطبایی : در گوگل

آیا معنی سادات طباطبایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )