برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1572 100 1
شبکه مترجمین ایران

ساحل عاج

/sAhele'Aj/

معنی ساحل عاج به فارسی

ساحل عاج
کشوریست در شمال خلیج گینه در مغرب افریقا میان لیبریا و ساحل طلا وسعت آن نزدیک بوسعت کشور فرانسه یعنی بیش از ۳۲۲/۵٠٠ کیلومتر مربع و جمعیتش بالغ بر ۷۶۱٠٠٠٠ تن است .شهر مهم ((باسام بزرگ )) مرکز تجارتی این کشور است .

ساحل عاج در دانشنامه اسلامی

ساحل عاج
ساحل عاج کشوری است در غرب آفریقا. نزدیک به ۴۳ درصد از مردم این کشور مسلمان هستند. بنا بر آمار، جمعیت شیعیان در این کشور از حدود ۴۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار نفر برآورد شده است.
کشور ساحل عاج با وسعت ۳۲۲٬۴۶۰ کیلومتر مربع در ساحل شمالی خلیج گینه و اقیانوس اطلس واقع شده است. این کشور از غرب به کشورهای لیبریا و گینه، از شمال به کشورهای مالی و بورکینافاسو، از شرق به کشور غنا و از جنوب به اقیانوس اطلس محدود می شود. بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی جمیعت ساحل عاج برابر با ۲۰.۶۱۷.۰۰۰ نفر بوده است.
ساحل عاج در سال ۱۸۹۳م به صورت مستعمرهٔ فرانسه درآمد. پس از جنگ جهانی دوم دارای خودگردانی داخلی شد و سرانجام در ۷ آگوست ۱۹۶۰ از فرانسه اعلام استقلال کرد.
ساحل عاج
ساحل عاج با 325 هزار کیلومتر مربع مساحت ، در غرب آفریقا و در ساحل اقیانوس اطلس قرار دارد. بیشتر زمین های آن را جنگل های استوایی می پوشاند. آب و هوای این کشور گرم و مرطوب ،و ریزش های جوّی آن قابل توجه است. ساحل عاج، هیجده میلیون نفر جمعیت دارد که 35 درصد آن مسلمان و بقیه آنیمیست و مسیحی هستند.
این سرزمین برای نخستین بار در سال های 1460تا1470م به دست اروپایی ها کشف شد و طی دو قرن گذشته ،فرانسویان تنها قدرت استعماری در ساحل عاج بوده اند . وجه تسمیه ساحل عاج ،به دلیل کشتی هایی با بار عاج بود که در سواحل این کشور لنگرمی انداختند. مردم ساحل عاج در سال 1960م موفق شدند استقلال خود را از فرانسوی ها به دست آورند، اما این کشور به دلیل آن که سال ها تحت سلطه فرانسویان بود، به شدت تحت تأثیر فرهنگ اروپایی قرار دارد و برای سالیان متمادی ،واحد پولش فرانک فرانسه بوده است . هم اکنون نیز زبان رسمی آن فرانسوی است. مردم مناطق ساحلی که مرفّه ترند،غالبا ً مسیحی اند، اما هر چه از کرانه های اقیانوس اطلس دور می شویم، بر جمعیت مسلمان افزوده می شود. بر اساس قانون اساسی ، رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم انتخاب می گردد.
ساحل عاج ،کشوری مبتنی بر کشاورزی است و حدود 68درصد نیروی کار آن در بخش زراعت و دامداری مشغول کارند. و تولید چوب، یکی از منابع اصلی این سرزمین است. طی سال های اخیر ،وقوع جنگ های داخلی ،ضربات ...

ساحل عاج در دانشنامه ویکی پدیا

ساحل عاج
مختصات: ۶°۵۱′ شمالی ۵°۱۸′ غربی / ۶٫۸۵۰°شمالی ۵٫۳۰۰°غربی / 6.850; -5.300
۱ – آگنبی (Agneby)
۲ – بافینگ (Bafing)
۳ –ساساندرای سفلی (Bas-Sassandra)
۴ – دنگوئله (Denguele)
۵ – دیکس هویت مونتانس (Dix-Huit Montagnes)
۶ – فروماگر (Fromager)
۷ – ساساندرای علیا (Haut-Sassandra)
۸ – لاکز (Lacs)
۹ – لاگونز (Lagunes)
۱۰ – ماراهوئه (Marahoue)
۱۱ –کاوالی شمالی (Moyen-Cavally)
۱۲ – کوموئهٔ شمالی (Moyen-Comoe)
۱۳ – کوموئه انزی (N'zi-Comoe)
۱۴ – ساوانز (Savanes)
۱۵ – باندامای جنوبی (Sud-Bandama)
۱۶ – کوموئهٔ جنوبی (Sud-Comoe)
۱۷ – واله دو بانداما (Vallee du Bandama)
۱۸ – وورودوگو (Worodougou)
۱۹ – زانزان (Zanzan)
ساحل عاج (فرانسه Côte d'Ivoire) با نام رسمی جمهوری ساحل عاج کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن یاموسوکرو است؛ که البته قبلاً پایتخت آن شهر آبیجان بوده است. جمعیت این کشور حدود ۲۴ میلیون نفر است که حدود ۴۲ درصد از آن از قوم آکان و بقیه از چندین قوم دیگر هستند. ۳۹ درصد از مردم این کشور مسلمان و ۳۳ درصد مسیحی هستند. زبان رسمی ساحل عاج فرانسوی و واحد پول رایج آن فرانک سی اف ای آفریقای غربی است.
همسایگان این کشور عبارت اند از غنا در شرق، گینه و لیبریا در غرب، مالی و بورکینا فاسو در شمال و از جنوب به اقیانوس متصل است.
ساحل عاج در ۴۴–۱۸٣۳ تحت الحمایه فرانسه شد و پس از آن در سال ۱۸۹۳ به صورت مستعمره فرانسه درآمد. ساحل عاج در سال ۱۹۶۰ به رهبری فلیکس اوفویت-بوانی به استقلال رسید، وی تا سال١٩٩۶بر این کشور حکومت کرد.
عکس ساحل عاج
اگو، ساحل عاج (به لاتین: Agou, Ivory Coast) یک منطقه ی مسکونی در ساحل عاج است که در Agnéby واقع شده است.
فهرست شهرهای ساحل عاج
ایر ساحل عاج (به انگلیسی: Air Côte d'Ivoire) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا H ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ساحل عاج در دانشنامه آزاد پارسی

ساحل عاج (Cote D\' Ivoire)
موقعیت. جمهوری ساحل عاج (یا: کوت دوآر) در افریقای غربی و در ساحل شمالی خلیج گینه قرار دارد و کشورهای مالی و بورکینافاسو از شمال، غنا از شرق، خلیج گینه از جنوب، و کشورهای لیبریا و گینه از غرب، آن را در میان گرفته اند. مساحت این کشور ۳۲۲,۴۶۳ کیلومتر مربع و دو پایتخت آن شهرهای یاموسوکرووآبیجاناست.سیمای طبیعی. این کشور از دو ناحیۀ متمایز جنوبی و شمالی تشکیل شده است. ناحیۀ جنوبی جلگه ای است که از مرداب های ساحلی شروع شده و رو به شمال بر ارتفاع آن افزوده می شود. این ناحیه از جنگل های انبوهی تشکیل شده که در پاره ای نقاط پاک سازی و به کشتزارهای وسیع موز و کاکائو و قهوه تبدیل شده است. ناحیۀ شمالی تقریباً کوهستانی است و رو به شمال غرب بر ارتفاع آن افزوده می شود. بلندترین نقطۀ کشور، کوه نیمبابا ارتفاع ۱,۷۵۳ متر، در همین ناحیه و در نقطۀ مشترک مرزی سه کشور ساحل عاج، لیبریا، و گینه جا دارد و دشت های گرانیتی و علفزارهای وسیع از ویژگی های این منطقه است. چهار رودخانۀ اصلی این کشور شامل کاوالی، ساساندرا، بانداما، و کوموئه، از شمال به جنوب جریان دارند و با ریزابه های متعددشان این کشور را مشروب می کنند. سدهای بزرگی که بر روی رودخانه های بانداما، در حوالی شهر یاموسوکرو، و ساساندرا ساخته شده بر ظرفیت آبیاری آن افزوده و موجب بارورترشدن کشاورزی این کشور شده و بیشه زارهای آن را به زیستگاه های متعددی برای حیات وحش، به ویژه فیل و اسب آبی، و نیز پیگمه ها تبدیل کرده است. اقلیم ساحل عاج در نواحی ساحلی خیلی گرم و شرجی و در نواحی مرکزی و شمالی گرم و مرطوب است و مقدار بارندگی آن بین ۱,۲۰۰ تا ۲,۱۰۰ میلی متر متغیر است. شهرهای مهم این کشور عبارت اند از آبیجان، بوآکه، گانیوآ، و مان.
اقتصاد. بیشترین نیروی کار این کشور (۵۱ درصد) به کشاورزی مشغولند و کاکائو، قهوه، چوب، شیلات، و پنبه از اقلام صادراتی آن به حساب می آید. آهن، مس، نیکل، اورانیوم، بوکسیت، کوبالت، الماس، و نفت منابع زیرزمینی آن را تشکیل می دهند؛ سیمان، نساجی، فرآوری مواد غذایی، فرآورده های گوشتی، چرم، مصنوعات فلزی و نیز مونتاژ اتومبیل ازجمله فعالیت های صنعتی آن به شمار می روند.
وضعیت بهداشت هنوز رضایت بخش نیست. مالاریا، اسهال خونی، و سل کمابیش در این کشور شیوع دارد و میزان بی سوادی که معیار ...

نقل قول های ساحل عاج

ساحل عاج با نام رسمی جمهوری ساحل عاج، کشوری در غرب آفریقا.
• «پرچم : همانند سایر کشورهایی که قبلاً در آفریقا مستعمرهٔ فرانسه بوده اند (مثل گینه، سنگال، مالی و کامرون) ساحل عاج نیز پس از کسب استقلال خویش پرچم فرانسه را الگو قرار داده و رنگ ها در آن به صورت نوارهای عمودی درآمدند. در پرچم ساحل عاج رنگ های نارنجی، سفید و سبز مشاهده می شود. رنگ نارنجی نشانهٔ ساوان های شمال ساحل عاج است و رنگ سبز علامت جنگل های جنوبی این کشور می باشد، رنگ سفید نیز علامت وحدت بین آن ها به شمار می رود؛ علاوه بر این رنگ های فوق نشانهٔ پیشرفت، امید و خلوص مردم ساحل عاج نیز شمرده شده اند. این پرچم در سال ۱۹۵۹م ابداع شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ساحل عاج در جدول کلمات

ساحل عاج را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سفارت ساحل عاج در تهران   • پایتخت فعلی ساحل عاج   • لقب ساحل عاج   • نام پایتخت ساحل عاج   • ساحل عاج به انگلیسی   • یاموسوکرو ساحل عاج   • آبیجان ساحل عاج   • لقب کشور ساحل عاج   • معنی ساحل عاج   • مفهوم ساحل عاج   • تعریف ساحل عاج   • معرفی ساحل عاج   • ساحل عاج چیست   • ساحل عاج یعنی چی   • ساحل عاج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ساحل عاج

کلمه : ساحل عاج
اشتباه تایپی : shpg uh[
آوا : sAhele'Aj
نقش : اسم خاص مکان
عکس ساحل عاج : در گوگل

آیا معنی ساحل عاج مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )