برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1534 100 1
شبکه مترجمین ایران

ساتراپی

معنی ساتراپی در لغت نامه دهخدا

ساتراپی. (اِخ ) ساتراپیلا در اصطلاح یونانیان یکی از بیست ایالت شاهنشاهی هخامنشی و یکی از 72 بخش حکومت سلوکیان است. در تشکیلات سلوکیان هر ساتراپی بچند قسمت میشد وهر قسمت را اِپارخی و رئیس چنین قسمت را ایارخ می نامیدند. گاهی ایارخ را هم ساتراپ میگفتند. رجوع به ایران باستان ج 2 ص 1470 و ج 3 ص 2092 و ج 3 ص 2102 شود.

ساتراپی در دانشنامه ویکی پدیا

ساتراپی
ساتراپی می تواند اشاره ای به یکی از موارد زیر باشد:
ساتراپ، اصطلاحی مربوط به دوران هخامنشیان برای اشاره به «استان».
مرجانه ساتراپی، نویسنده و انیماتور ایرانی-فرانسوی.
ساتراپی می تواند اشاره ای به یکی از موارد زیر باشد:
ساتراپ، اصطلاحی مربوط به دوران هخامنشیان برای اشاره به «استان».
مرجانه ساتراپی، نویسنده و انیماتور ایرانی-فرانسوی.
ساتراپی باختر که سرزمینی حاصل خیز، میان افغانستان و ترکستان است و در جنوب امو دریا قرار دارد. نام این شهر در کتیبه فارسی باستان به اسم باختریش ذکر شده است و در وندیداد نیز آمده که چهارمین سرزمین و کشور نیکی است که اهورامزدا آفریده که بلخ زیبایی افراشته درفش بود. این سرزمین را هرودت در ساتراپی دوازدهم قرار داده است. مرکز این شهر زرپاسیه (زرین اسب) گفته می شود، احتمالاً نام خود را از رود باختر گرفته است.
از شهرهای مهم باختر در زمان هخامنشیان مرکنده، مرگوش (مرو) یا مرگیانای یونانی بوده است که ساتراپی بلخ از شمال به رود جیحون، از غرب به آریانا، از جنوب به کوه های هزار مسجد سفلی، از شرق به سرزمین قبایل ماساژت ها محدود است؛ که بنابر کتیبه بیستون مرو قسمتی از ساتراپی بلخ بوده است. زمانی که داریوش به سلطنت رسید ساتراپ بلخ علیه او شورش کرد و در نتیجه فرماندار او شد همچنین داریوش در کتیبه شوش می گوید:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ساتراپی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ساتراپی   • مفهوم ساتراپی   • تعریف ساتراپی   • معرفی ساتراپی   • ساتراپی چیست   • ساتراپی یعنی چی   • ساتراپی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ساتراپی

کلمه : ساتراپی
اشتباه تایپی : shjvh~d
عکس ساتراپی : در گوگل

آیا معنی ساتراپی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )